Четверг, 18.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Инструмент за пчелар » ИНСТРУМЕНТИ ЗА ПЧЕЛАРЯ (СТАНОК ЗА РАЗПЕЧАТВАНЕ НА ПИТИТЕ)
ИНСТРУМЕНТИ ЗА ПЧЕЛАРЯ
Vesko7802Дата: Воскресенье, 05.02.2012, 13:38 | Сообщение # 61
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 8
Статус: Offline
Quote (stefanbg)
Зарко,
този клип и още много подобни ме амбицираха да помисля за направата на такъв уред за разпечатване. Но ти виждал ли си го на живо? Например от какво са направени ножовете, с какъв профил са, как са хванати медните тръби за тях. Аз имам разни идеи, но при условие, че някой го е направил, не си струва да експериментирам - все пак никой не се напъва да измисля колелото наново.
Също как се работи с рамките с разделител.
http://www.youtube.com/watch?v=9FGHfzADydI&feature=related тук например работи с рамки с разделител, може да се регулира и височината на ножа, но конструкцията е усложнена.
Нов съм в този форум и моля за извинение, ако нещо не излиза, както трябва.

За ножа защо не пробвате от два пчеларски ножа тея които ги продават в магазините в горния край ги режете под подходящ ъгъл за да паснат двете плоскости и заварка на аргон - площа е малка няма да е скъпо.
 
APITOДата: Воскресенье, 05.02.2012, 18:26 | Сообщение # 62
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колега Vesko проблема не е в направата на ножа,това сме го решили.Идеята е питата да се разпечатва едновременно от двете страни.Нека се постопли времето и ще видим докъде ще я докараме... wink
 
stefanbgДата: Воскресенье, 05.02.2012, 21:23 | Сообщение # 63
Болгария. Lovech.
Группа: Проверенные
Сообщений: 10
Статус: Offline
Ами подобно изпълнение с двустранно разпечатване съм виждал само на големи поточни линии - не си спомням точно дали на филма за пчеларството в Канада, на този за Финландия или някой друг, но макар че повечето са с виброножове, имаше и делтавидни като този, който се вижда в клипа. Ако е за поточна линия - струва си да се мисли, но за циклично зареждане с по една пита едва ли си струва. Като гледам клиповете - поставя питата, натиска лоста, после обратния ход и след това изважда питата. Струва ми се, че по този начин са необходими повече движения и дори по-сложни, отколкото обръщането на рамката от двете страни.
Ако не е тайна, дайте някакво инфо за ножовете. Аз също мислех за два пчеларски, срязани под 45 градуса или колкото там се получи, но това, което виждам по клиповете не прилича на такива. Даже на едно място ми се стори, че използват ножове от абрихт. Аз си мисля за листи от механична ножовка...
 
Vesko7802Дата: Воскресенье, 05.02.2012, 22:28 | Сообщение # 64
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 8
Статус: Offline
Имам един въпрос към вас , трябва ми чист калай за запояване , гледам тук сте калайдисали разни ножове , от къде го закупувате този консуматив и на каква цена.Трябва ми за калайдисване на тави - има цигани които калайдисват зная , но съм чувал , че го правят оловно калаен примес което не е особенно здравословно , та искам аз да си закупя чист калай и да дам на мангала и да калайдисва с него пред мен - все пак нямам намерение да тровя нито себе си нито семейството си.
 
stefanbgДата: Понедельник, 06.02.2012, 00:46 | Сообщение # 65
Болгария. Lovech.
Группа: Проверенные
Сообщений: 10
Статус: Offline
Навремето оловно-калаена композиция се произвеждаше в Оловно-цинковия завод в Кърджали. Провери в Гугъл дали правят още. Циганите ползват композиция от сорта 60/40 или подобна - колкото повече олово, толкова по-евтина и по-ниска температура на топене.
Виж тук http://www.balkanbit.com/products.php?id=4%7C0%7C0
виж и тук - един си е дал телефона http://clubs.dir.bg/showfla....=5&vc=1
Ама каква е гаранцията.....
 
Vesko7802Дата: Вторник, 07.02.2012, 00:07 | Сообщение # 66
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 8
Статус: Offline
Quote (stefanbg)
Навремето оловно-калаена композиция се произвеждаше в Оловно-цинковия завод в Кърджали. Провери в Гугъл дали правят още. Циганите ползват композиция от сорта 60/40 или подобна - колкото повече олово, толкова по-евтина и по-ниска температура на топене.
Виж тук http://www.balkanbit.com/products.php?id=4%7C0%7C0
виж и тук - един си е дал телефона http://clubs.dir.bg/showfla....=5&vc=1
Ама каква е гаранцията.....

Гаранция Франция в България , но съм длъжен да пробвам все пак аз ще се храня от тея посуди.Композиция и при мен колкото щеш , но олово не искаме.

Добавлено (07.02.2012, 00:07)
---------------------------------------------
Quote (Зарко)
APITO, разбирам каква ти е идеята ама ще е трудно изпълнима ако нищо не придърпва или бута рамката. Ако се сложи някакво палче да я държи да не се изкривява то отделно ще прилага усилие, което трябва да се преодолее. А целта е да стане максимално опростена доколкото те разбирам. Хм, ще се мисли.

Може и да не мисля вярно , но точно това с бутането(натискането ) си мислих , та в този ред на мисли на колегата следва да попитаме къде ще разположите ножа веднага след рамката по която плъзгате питите или на по голямо разстояние тоест по надоло - мисля си вариянта ако ножа се монтира по надоло , и когато едната пита стигне до него , веднага над нея да пада втората или даже и трета , така първата пита опряла се на ножа ще има за опорна точка ножа , но и като допълнително усилие от горе ще и тежът и още една или две рамки като по този начин от самата тежест на рамките тя ще трябва равномерно а се свлече надоло под тежестта на другите две рамки.Дано сте ме разбрали може и да не съм прав , но докато не се пробва няма да се разбере и това с разпечатването добре ще е да се направи двустранно иначе му се губи идеята - предполагам така сте го замислили.
Поздрави на всички!
 
APITOДата: Вторник, 07.02.2012, 02:41 | Сообщение # 67
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Да ,точно това идеята колега ,със Зарко сме го замислили .....няма начин да не стане-нещо като поточна линия без задвижки и двигатели...ще гледаме как ще е занапред.... biggrin това с разположението на ножовете не е проблем.... happy
 
stefanbgДата: Вторник, 07.02.2012, 09:56 | Сообщение # 68
Болгария. Lovech.
Группа: Проверенные
Сообщений: 10
Статус: Offline
Значи от това, което съм видял на видео, навсякъде питите се подават вертикално в улей, т.е. два направляващи канала отстрани. Може би трябва да се работи само с рамки с еднаква ширина, напр. без разделител. Ако се разчита на тежестта на горните рамки, ще се получи много голяма височина. Рамките се пускат в улея на ръка или от подаващо устройство, синхронизирано механично с механизма, който движи питите. Механизма представлява хоризонтални пръти, които следват на разстояние по-голямо от височината на питата, за да има време да се постави нова пита, докато единия прът бута първата надолу, а втория още не е дошъл до улея. По всичко личи, че тези хоризонтални пръти в двата края са хванати на вериги, задвижвани и водени от верижни зъбни колела, като поне две от тях трябва да са на общ вал, за да се движат синхронно двете вериги. така прътите ще са винаги успоредни на рамката на питата. Според мен прътите трябва да са задължително кръгли, може и да са кухи, т.е. тръби. Така ще се очистват най-лесно от остатъците от запечатките и няма да се натрупват с остатъци, както ако са плоски, винкел и др профил.

Относно калая за калайдисване - може би трябва да се търси от фирмите, които търгуват с цветни метали или със консумативи за заваръчна техника и да се иска сертификат. Ама калай за спойки може да няма олово, но да съдържа други тежки метали. Щом ще приготвяш храна, търси със сертификат за хранително вкусовата промишленост - там всички материали са сертифицирани и трябва да имат специални означения или щампи по тях.
 
Vesko7802Дата: Четверг, 09.02.2012, 13:27 | Сообщение # 69
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 8
Статус: Offline
Quote (stefanbg)
Относно калая за калайдисване - може би трябва да се търси от фирмите, които търгуват с цветни метали или със консумативи за заваръчна техника и да се иска сертификат. Ама калай за спойки може да няма олово, но да съдържа други тежки метали. Щом ще приготвяш храна, търси със сертификат за хранително вкусовата промишленост - там всички материали са сертифицирани и трябва да имат специални означения или щампи по тях.

Точно тук се надявах колегите които са си направили ножове да кажат за калая , но може би те са калайдисали ножовете със композит 60/40 калай олово?
 
APITOДата: Пятница, 10.02.2012, 02:20 | Сообщение # 70
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Съотношението е такова но няма място за притеснение колеги.При работа ножа се покрива с филм от восък който предотвратява окисите и оттам попадането им в меда.При разпечатващата вана с парния нож тръбите за парата също са запоени за ножа но няма сведения за смъртни случаи biggrin
 
Vesko7802Дата: Пятница, 10.02.2012, 22:55 | Сообщение # 71
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 8
Статус: Offline
Quote (APITO)
ъотношението е такова но няма място за притеснение колеги.При работа ножа се покрива с филм от восък който предотвратява окисите и оттам попадането им в меда.При разпечатващата вана с парния нож тръбите за парата също са запоени за ножа но няма сведения за смъртни случаи biggrin

Да , запоени са , но с какъв калай?Дали с композит ? Сякаш не ми се вярва , но и това че ножът се покрива с филм от восък ми е интересно как този филм се задържа при температура от 100 градуса като при тази температура всичко се топи по него и се свлича?
Просто ми е интересно и за това се задълбавам в питанки.


Сообщение отредактировал Vesko7802 - Суббота, 11.02.2012, 10:49
 
APITOДата: Суббота, 11.02.2012, 19:34 | Сообщение # 72
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колега Vesko във всеки магазин за радиочасти продават тинол с чистота 99,3%.Тавите, консервите и тенекиите за мед ги калайдисват с същото съдържание -едва ли използват 99,99% biggrin .И не е казано че за по лесното му разпояване е необходимо за добавка непременно олово.
 
Vesko7802Дата: Четверг, 16.02.2012, 22:07 | Сообщение # 73
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 8
Статус: Offline
Quote (APITO)
олега Vesko във всеки магазин за радиочасти продават тинол с чистота 99,3%.Тавите, консервите и тенекиите за мед ги калайдисват с същото съдържание -едва ли използват 99,99% biggrin .И не е казано че за по лесното му разпояване е необходимо за добавка непременно олово.

Добавлено (16.02.2012, 22:07)
---------------------------------------------

Quote (stefanbg)
Значи от това, което съм видял на видео, навсякъде питите се подават вертикално в улей, т.е. два направляващи канала отстрани. Може би трябва да се работи само с рамки с еднаква ширина, напр. без разделител

Защо да са без разделител тъкмо си мислех , че може в улея по който се движат да се предвиди дебелината и височината на уширителя така ,че той да не е пречка.Освен това и друго може да се предвиди , но за него ще се изисква по голямо усилие , рамките вместо да се подават вертикално да се подават хоризонтално - т.е легнали два станока като рендета под и над рамката , но в случея работата няма да се върши от земното притегляне и тежестта на рамката , а от някой който ще трябва да плъзга рамките.Това са само догатки.Също има и друг въпрос който стои насреща , рамките ако са изгредени със нееднаква дебелина , ако е едностранно разпечатваща добре , но за двустранно - трябва да се търси начин разпечатващите устройства (да ги наречем) да могат да се нагаждат според различната дебелина на рамките.


Сообщение отредактировал Vesko7802 - Среда, 15.02.2012, 21:29
 
APITOДата: Пятница, 17.02.2012, 17:07 | Сообщение # 74
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Точно това е идеята Vesko рамките да стоят хоризонтално,улея по който ще слизат към ножовете да е по-широк за да стават и тези с уширителите като се поддържат от подвижни водачи,ножовете също трябва да подвижни -на пружини.Нещо подобно на клипа по-долу но без сложния механизъм на задвижката.

http://videa.hu/videok....csnjHLa
 
Vesko7802Дата: Пятница, 17.02.2012, 22:19 | Сообщение # 75
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 8
Статус: Offline
Quote (APITO)
Точно това е идеята Vesko рамките да стоят хоризонтално,улея по който ще слизат към ножовете да е по-широк за да стават и тези с уширителите като се поддържат от подвижни водачи,ножовете също трябва да подвижни -на пружини.Нещо подобно на клипа по-долу но без сложния механизъм на задвижката.

Да , това наистина е хитро измислено но моята идея от горния пост бе друга.Моето предложение бе рамките да не висят надоло, а да се полагат легнали т.е представи си тая чудесия с двата ножа един срещу друг но легнала не права , и ти да речем когато извадиш рамките от магазина да ги полагаш легнали след което всяка положена рамка да бъде избутвана от следващата от теб , т.е ти да играеш ролята на тоя верижен транпортьор.
По този начи ще се избегне идеята на двата вала и веригата и палчетата , понеже предполага се , че бутайки рамките ти ще упражняваш равномерно усилие върху цялата площ на рамкта без тя да заклинва - това е на теория понеже ако е легнала рамката долната или горната летва без значение как ще ги нареждаш ще имат голяма допирна точка или иначе казано усилието от бутането ще се придава върху цялата летва на рамката и не би трябвало тя да заклини.Другото което си мисля сега - разстоянието между двата ножа ако е равно на дебелината на дървената част от рамката и ако ножовете се изпълнят без напречна носеща част , а само странична(т.е восъка от рамката да среща директно ножа и да почне да се реже , а не да среща първо дъска крепяща ножа) то тогава може би няма да има нужда от купиращ механизъм на ножа - надявам се да се изразявам ясно да успяваш да проследяваш мислъта ми - идеята е че трябва да оразмериш плоскоста по която ще се плъзга рамката само по дървената част от рамката без да има допир с восък от рамката така когато разположиш ножовете по шрочина на дървената част от рамката восъка който ще стърчи ще се срзязва на дебелината точно на очертанията на дървената рамка.Дано ме разбра.
И да другото нещо двете части от които ще се сътои мехънизмът сигурно ще имат нужда от обща опорна точка тоест при пускане на рамките да не се раздалечават , в този случай напречната крепяща част ще има нужда да се изпълни малко по дълбока от нивото на ножовете хем да може да крепи двете части на механизмът да го наречем и хем на не опира восъка от рамките в него.


Сообщение отредактировал Vesko7802 - Пятница, 17.02.2012, 22:23
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Инструмент за пчелар » ИНСТРУМЕНТИ ЗА ПЧЕЛАРЯ (СТАНОК ЗА РАЗПЕЧАТВАНЕ НА ПИТИТЕ)
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024