Пятница, 29.03.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР » СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР (ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ ЗА НАЧИНАЕЩИТЕ ПЧЕЛАРИ)
СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР
APITOДата: Четверг, 12.05.2011, 23:02 | Сообщение # 1
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
В тази тема начинаещите пчелари могат да задават всички въпроси които ги интересуват.
 
maikalДата: Четверг, 19.05.2011, 20:52 | Сообщение # 2
Болгария. Pazardzhik.
Группа: Проверенные
Сообщений: 31
Статус: Offline
Здравейте бъдещи пчелари,тук в тази тема на форума наистина се надявам да можем да ви помогнем кой с каквото може.От мое име като първи съвет бих ви препоръчал само да не бързате с нищо свързано с пчелите,при тях нещата не стават веднага -това ви го казвам от личен опит.Макар и със малък стаж в това начинание-пчеларство.Тук в този форум ще се опитам да ви запозная с моите грешки които сам допуснах,и които ще се радвам ако и вие не допускате като решите да се занимавате с пчеларство.А сега и аз да задам един въпрос понеже не съм от най-опитните колеги -как и с какви средства се справяте със заболяването Аскосфероза (варовито пило)?Моля колегите да разкажат ако са препатили или знаят някой лек.
 
APITOДата: Пятница, 20.05.2011, 03:05 | Сообщение # 3
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Много добро мнение на колегата Майкъл! Браво!!!
 
maikalДата: Пятница, 03.06.2011, 17:04 | Сообщение # 4
Болгария. Pazardzhik.
Группа: Проверенные
Сообщений: 31
Статус: Offline
Здравейте бъдещи и желаещи пчелари!Днес мисля да ви препоръчам още няколко съвета без които няма да можете да се впуснете в царството на пчелите.Като начало е хубаво да решите защо искате да се занимавате с пчеларство -за хоби,за печалба или просто за удоволствие.Начините за отглеждане не че се различават,но броя на кошерите е различен и най-вече финансовата страна е различна.Другото важно нещо с което няма начин да се разминете е първоначалния инвентар -пушилка,рамкоповдигач и един средно голям нож,също така е желателно ако имате възможност да си закупите и центрофуга,също така и вилица или нож за разпечатване на питите.Тези неща е хубаво да ги имате понеже всеки себеуважаваст се пчелар не би преотстъпил своя инструмент и инвентар на друг колега.Затова не се сърдете ако учителят ви,или колегата ви откаже -за това си има причина -по този начин се пренасят доста заболявания по пчелите.Дотук мисля че ме разбрахте -сега другото важно нещо е избора ако имате такъв -на пчелин.Хубаво е преди това да проучите каква медоносна растителност имате в района,ако е оскъдна и сте решили да отглеждате пчели за бизнес -сори -местете ги на друго място.Тогава пчелите няма да са ви виновни че няма какво да сберат - ето за това е важно избора на пчелин.Сега опираме и до това при положение че сте избрали място -старателно подгответе терена -в това включва подравняване,терасиране ако е нужно и най-вече ограждане на терена.По ваше усмотрение е желателно да облагородите с медоносна растителност пчелина си.Засега се справете с тези неща -а другия път продължаваме с още неща които ще ви са необходими.

Добавлено (24.05.2011, 16:22)
---------------------------------------------
Здравейте отново приятели!Днес продължаваме с необходимите неща за пчелина.След като вече сте намерили подходящо място за пчелин в него ще ви е необходимо да осигурите вода за вашите пчели -този факт доста се подценява от пчеларите,но за мен и моите пчели е жизнено необходим,понеже в околността няма водоизточник от където пчелите да си я набавят.По този начин спестявате нежеланите дълги излитания на пчелите.Следващото което трябва да решите е -с какви кошери разполагате или ще закупите за да отглеждате вашите пчели -от това решение зависи как ще разположите кошерите,това го оставям във ваши ръце и сами да решите или прочетете малко литература,не мисля че аз мога да ви препоръчвам с какви системи кошери да се занимавате.От тук нататък всеки сам решава с колко семейства ще стартира.Във следващия съвет който ще ви дам -ще отваряме кошера! -но следващия път.

Добавлено (27.05.2011, 15:28)
---------------------------------------------
Здравейте на всички които се интересуват и четат тези съвети!И така ще отваряме кошера -така че вземете със себе си нужния инвентар,преносно сандъче ако имате,пушилката,рамкоповдигача и нож -хубаво е да вземете и парче плат с който ако се наложи да покриете отворения кошер.Преди да свалите капака на кошера запалете пушилката и пуснете няколко кълба дим в отвора на прилетната дъска -само не прекалявайте с пушека за да не се получи обратния ефект,вместо да ги успокоите -да ги раздразните повече.След това свалете капака внимателно -пчелите не обичат почуквания,неприятни миризми и най-вече алкохола и парфюмите -така че съобразете се с тази препоръка.След като вече сте свалили капака внимателно отстранете хранилката пуснете 1-2 кълба дим и тогава отворете покривния капак или летвички,помогнете си с ножа ако е необходимо понеже със сигурност са се залепили за плодника или корпуса.Като отворите пак пуснете 1-2кълба пушек да се приберат пчелите по рамките,след това извадете преградната дъска или първата пита но много внимателно,просто не бързайте -сложете я в преносното сандъче,а ако ви се струва че е малко разстоянието и ви притеснява да не натиснете пчелите -извадете още една пита и нея сложете в сандъчето -през това време си помагайте с повдигача за да отлепите рамките.Хубаво е при този първи преглед с вас да има по-опитен пчелар,за да може да ви покаже да различавате пчела,търтей,майка и в същото време да ви покаже кое е запечатен мед,и кое е запечатено пило,а също така и ако има прясно пило.Хубаво е защото така и вие ще имате повече кураж,пък и той ще ви насърчи сами да поемете нещата.Мисля че забравих да ви препоръчам да си закупите и предпазна маска,но мисля че то се подразбира,а ако ви е притеснено и изпитвате лек страх от ужилванията -сложете си и ръкавици.Всяко ухапване е неприятно -но пък ще разберете дали сте алергичен и по този начин ще знаете дали ще продължите с това занимание.Опитайте засега с това,пък ще видим за по-нататък.....!

Добавлено (03.06.2011, 17:04)
---------------------------------------------
Виждам че има прочит на съветите -но въпреки това е хубаво и вие да задавате въпроси за да можем с каквото можем да ви помогнем.Така че очаква ме въпросите ви -като начало научихте първите стъпки в пчеларството -от тук нататък всеки сам трябва да реши и сподели своите трудности които изпитва,за да бъдем и ние полезни кой с каквото може.Питайте колеги,питайте!!!

 
APITOДата: Суббота, 04.06.2011, 23:47 | Сообщение # 5
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Дори и пчеларите професионалисти винаги имат въпроси колега но пуста гордост и заблудата че знаем всичко и че можем да се оправим с пчелите без ничия помощ.Няма всезнаещ човек,няма глупав въпрос и отговор -за това е форума кой с каквото може да помага.Лично на мен тази тема ми харесва много- може да е нещо като монолог колега Майкъл но във времето ще стане актуална!!Форума е нов и е нормално да няма много коментари засега !!Но аз съм оптимист,още повече че с повечето от вас се знаем и апела ми към вас е -да си помагаме кой с каквото може да помогне безвъзмездно ,нещо което го нема в другите форуми! Колегите руснаци ни предоставят възможност за всичко и от нас зависи как ще развием форума.Специални благодарности на колегата Харалампи за точните мнения и съвети!!И на всички !Успехи на всички колеги!!
 
zina80Дата: Воскресенье, 05.06.2011, 00:25 | Сообщение # 6
Болгария. Plovdiv.
Группа: Проверенные
Сообщений: 21
Статус: Offline
Аз съм начинаеща пчеларка с прекъсване няколко години заради майчинство и искам да попитам кога изравнявате силата на пчелните семейства,напролет ли ,наесен ли или по всяко време това не се коментира във форумите затова питам тука,благодаря ви предварително.
 
kostadinstoyanovДата: Воскресенье, 05.06.2011, 22:16 | Сообщение # 7
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Аз го правя в края на юни, преди главната паша- слънчогледа. Убедих се, че е грешка да се отнемат пило и пчели от добрите семейства по време на пролетното развитие - април, май, за да се спасяват слаби семейства.
 
maikalДата: Понедельник, 06.06.2011, 12:49 | Сообщение # 8
Болгария. Pazardzhik.
Группа: Проверенные
Сообщений: 31
Статус: Offline
Много си прав колега Стоянов -изравняването е хубаво да става малко преди главната паша,аз в момента го изпитвам на моя гръб,това с подсилването на слабите и ранни отводки.Виждам че дори и една пита с пило отнета от някое семейство оказва влияние в развитието.Затова нека се развият добре и започне пашата -пък тогава вече се вижда кой на къде.
 
haralampiДата: Понедельник, 06.06.2011, 19:07 | Сообщение # 9
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Много хубаво съветвате колежката,ма я да ви питам аз като приемам рапицата за главна паша,па тя е ранно пролетна какво правим?(първи вариянт)
Преди като нямахме тука рапица,а първата паша ни е акация и вземе та се окаже,че акацията се прецака,какво правим?(втори вариянт),а ако не се прецака?(трети вариянт)

................ всъшност мога да измисля още много вариянти,ама да питам и нещо друго пак във връзка.Трябва ли да изчакам максималното развитие на семейството,за да си направя отводка или трябва да е по-рано,или моие би след това?
п.п.докато отговорите,аз да си кажа на колежката.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Значи Зина,имам един познат пчелар,който като започне да изравнява от пролетта,не спира до есента - и да ти кажа,макар аз да не практикувам така,човека се справя много успешно.Факторите,които определят изравняването са много и не мисля,че има еднозначен отговор.Честно казано,от няколко години взех да се замислям,дали е правилно изобщо да се изравнява,но това ще те усложни и обърка още повече,та ще премълча този въпрос.

До сега във практиката ми само във един единствен случай съм се убедил,че изравняването е оправдано и задължително на 101% - но съм сигурен,че ти този случай го нямаш,за това и този въпрос ще премълча.

Когато човек навлиза в пчеларството - или да има някакъв малък предишен опит,както в случая ти,е хубаво да не се нагазва във сложните изпълнения.Нещата трябва да се карат по ред и по етапно,не заради друго,а да се обиграе новака и сам да си прави изводи,да натрупа знания и опит достатъчни за собствени експерименти - да го кажем така,не става днес да ме пуснат на рали,само защото от вчера съм се записал на шофьорски курсове ..... предполагам ме разбираш.

Моя съвет е да караш по доказали се в практиката и годините методи - утре вече може да са остарели и да има по-продуктивни,но поне в едно ще си сигурна,че тези методи не са проблемни и опасни.
Значи първото нещо е - никога не изравнявай със пчели,винаги и само със пило!!!Второто нещо е - да е запечатано!!!
Изравняването трябва да е плавно и умерено т.е.по една плодникова пита е достатъчно.(с повече може да стане дори опасно)
Ритъма трябва да е такъв,че непосредствено преди първата ти паша - било то главна или не,силното семейство,от което дърпаш да е запълнило плодника със разнородно пило т.е.целта не е две семейства със еднакво количество пило.

Преди главната паша пак може да направиш изравняване - не е лошо това,но ако до тогава семействата не са се развили,това изравняване е малко като наливане в кофа без дъно,а ако пък разликата м/у семейства е прекалено малка,просто ще хвърляш труд за нищо т.е.не съм съвсем сигурен,че ще усетиш от кои семейства да дръпнеш и на кои семейства да придадеш пило и за това избягвам този съвет,правилен е,но при правилно прилагане,инак става тотална грешка.

Есента - за мен лично есента изравняване в смисъла на термина заложен както при пролетното е недопустимо.Есента не е израняване,а по-скоро подпомагане на по-слабите семейства - ако тука сбъркаш,сама се досещаш какво ще се случи.

Точно за това в практиката е прието пролетното изравняване,като най-често срещан метод - има и една друга тънкост тука.Ориентира,че си се справила както трябва със пролетното изравняване,е че в последствие във годината разликата м/у семейтвата ще бъде нищожна - тука трябва да отбележа и две съществени подробности,няма два еднакви индивида на този свят,няма и два еднакви кошера,разлика м/у две семейства винаги!!!винаги ще има и да се мъчиш да ги изравниш като две капки вода,е като надеждите на учителката ми по математика,че от всичките и ученици ще излезят нобелови лауреати,това е първото,а второто е,че всяко семейство си има различен ритъм през годината,изобщо не е задължително онова,което ти е донесло повече във акацията от друго,да донесе пак повече във слънчогледа (спрямо същото).

Ако успееш да се справиш със пролетното изравняване,пак ще попиташ тук (или други колеги),но и вече сама ще се досетиш,за много от нещата,които сега са ти неясни.А ако искаш мини и по по-трудния път - както казах,имам колега,изравнява целогодишно,но човека гледа 20-ина семейства,мисълта ми е,че в този случай не е проблем,но ако имаш 200+ семейства,това ще ти се стори като най-трудоемката задача в пчеларството т.е.лично за мен това е ненужен и излишен труд - полза има,но (лично според мен) крайно не оправдана.

Успех!!! (и да му дадеш на малкото да бръкне в тенекето с гола ръка,така най ще ти върви smile )


Сообщение отредактировал haralampi - Понедельник, 06.06.2011, 19:08
 
pet1r90Дата: Понедельник, 06.06.2011, 22:29 | Сообщение # 10
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 8
Статус: Offline
Здравеи те и от мен .
казвам се Петър от Добрич. не съм на вътре в нещата с пчеларството но ще се науча с времето .
така имам един лесен за вас въпрос с какво се обезпаразитяват стари те кошери ?
 
APITOДата: Вторник, 07.06.2011, 15:50 | Сообщение # 11
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здравей и добре дошъл колега!Не се притеснявай че си начинаещ за това е форума с каквото можем ще помагаме!Можеш да обеззаразиш стари кошери като ги обгориш отвътре с бензинова лампа или газова горелка и след това да ги изстържеш добре с телена четка.Някои колеги препоръчват изваряване на кошера със сода каустик но е свързано с походящ съд който да побира съставните части на кошера.След това обилно промиване с вода и сушене но при тази процедура пада и боята и при изсъхване може да се напукат дъските.Аз ги обгарям и досега не съм имал проблем,особено внимание обърни на вътрешните ъгли и релсите на които лягат рамките.Смело напред и УСПЕХ!! biggrin
 
DANДата: Вторник, 07.06.2011, 17:55 | Сообщение # 12
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
И аз ги обгарям. Мога да добавя само, ако сме имали съмнение за заболяване /особенно гнилец/ при някой кошер е хубаво след обгаряне да се напръска с кислородна вода.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
pet1r90Дата: Вторник, 07.06.2011, 18:54 | Сообщение # 13
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 8
Статус: Offline
значи обгарям добре стържа , и измивам с вода и течен съпун примерно .
благодаря wink
притеснява ме факта че съм нов и сега ако взема 10 семеиства , да не ги изморя .....
добре а младите семеиства , подхранват ли се със захар , за да се подсилят ?
 
APITOДата: Среда, 08.06.2011, 12:22 | Сообщение # 14
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Не се притеснявай колега никой не се е родил научен! wink Вземай семействата и смело напред!Отводките трябва да се подхранват за да се развият до нормални семейства дори и да има паша.
 
haralampiДата: Среда, 08.06.2011, 12:33 | Сообщение # 15
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Еееее един път да видя и от теб съгласие за подхранването laugh
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР » СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР (ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ ЗА НАЧИНАЕЩИТЕ ПЧЕЛАРИ)
  • Страница 1 из 6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024