Среда, 24.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 4 из 6
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР » СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР (ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ ЗА НАЧИНАЕЩИТЕ ПЧЕЛАРИ)
СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР
ЗаркоДата: Среда, 07.11.2012, 17:54 | Сообщение # 46
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Да питам аз. Долните отвори ги стесних на около 5-6 см. Горните да ги затварям ли или да ги оставя отворени, или пък да ги притворя?

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Среда, 07.11.2012, 20:32 | Сообщение # 47
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Аз ги затварям горните напълно и махам капачето на хранилката като слагам парче плат и така до пролетта.Долните са 5см само обръщам летвичката и са готови за зимата.
 
DANДата: Пятница, 09.11.2012, 10:39 | Сообщение # 48
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Най-добре прави Апито. Аз оставям горния отвор отворен до месец януари и при първото хранене го затварям за да не се охлажда пилото.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Пятница, 09.11.2012, 12:06 | Сообщение # 49
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Имам някои по-слаби семейства, на тях мисля да им ги затворя, а на другите ще пробвам на двама ви вариантите biggrin

Апито, какъв плат слагаш и не бяга ли топлото през хранилката?


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Пятница, 09.11.2012, 15:14 | Сообщение # 50
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Зарко през зимата температурата в кошера е същата както и навън ,пчелите поддържат температура само в кълбото и не смятам че се губи топлина.Повишават я когато разпуснат кълбото при по-голямо количество пило и повишаване на външната температура,по тази причина затоплящите материали поставяни от някои колеги в гнездата аз смятам за ненужни понеже акумулират влагата(не случайно някои руски колеги слагат памперси в кошера!)а празното място зад преградната дъска запълвам с празни или новоизградени маломедни пити.Хранилката затварям както Дан -при първия преглед през февруари.Плата е най-обикновен вълнен понеже по малко поглъща влагата а е и по- порест.Не случайно при пчеларите практикуващи вместо с възглавнична рамка с платно ,влагата не стои като основен проблем при зимуването.
 
ЗаркоДата: Вторник, 13.11.2012, 16:02 | Сообщение # 51
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
А каква всъщност ролята на този плат?

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Вторник, 13.11.2012, 20:27 | Сообщение # 52
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
По принцип за да отвежда по-топлия влажен въздух като осигурява минимална вентилация,поне така е на теория ;)и да не излизат през хранилката пчелите. А иначе докато в кошера има пчели -ще има и известен процент влага.
 
DANДата: Среда, 14.11.2012, 11:02 | Сообщение # 53
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Тази седмица си ходих на село и оглеждах отвън кошерите. Има нещо, което ме обезпокои. На един от кошерите на входа имаше свободно разпиляни разпечатки. Другите нямаха такива. Мисля си, че може би е бил нападнат от други пчели и са го таковали........ ! Времето беше хладно и се мяркаха по една две пчелички, но те може и да са от тези, които дообират след грабежа. Абе няма ли полиция за такива! sniper Не го отворих, защото нямах готовност и време за това, но то каквото е станало - станало.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Среда, 14.11.2012, 15:57 | Сообщение # 54
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
На мен три кошера ми разграбиха август месец, гадна гледка.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Среда, 14.11.2012, 18:49 | Сообщение # 55
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Неприятно наистина...Вероятно главните виновници са осите които нагло влизат из кошерите и може да убият майката а в последствие пчелите от другите кошери да нападнат запасите.Рано е още да изхвърлят отпечатки но пък и времето е сравнително топло и да чистят.....,дано да не е нещо сериозно.
 
DANДата: Пятница, 23.11.2012, 19:22 | Сообщение # 56
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Защо казват, че кошерите трябва да са на слънце - иначе боледували. В природата са или в хралупи на дървета или в скални процепи, където и на двете места е абсолютна сянка и дори хладно. Не знам къде е истината. Когато ги облещим на слънце не страдат ли пчеличките. Създаваме им куп неприятности като прегряване на гнездото, допълнителна вентилация, допълнителна доставка на вода за охлаждане и т.н.. Луда работа сме ние хората. Не се съобразяваме с естествените им, предпочетени от тях места за живеене.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Понедельник, 26.11.2012, 08:18 | Сообщение # 57
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Имам 10 рамков кошер който е поставен на северната страна на оградата и се огрява от слънцето само следобед през лятото.Пчелите досега не са се оплакали biggrin и редовно си дават в зависимост от пашата по няколко магазина.Забелязал съм обаче че излизат от зимуването малко по-слаби в сравнение с останалите но до началото на първата паша настигат останалите и участват в нея наравно.Запасите обикновено са силно намалели и се налага попълване напролет,влажноста е малко по-голяма а кошера за 15-20 години вече става за врата на печката smile Поставянето на кошерите на слънце без никаква сянка според мен също се отразява на медосбора през лятото може би идеалния вариант при стационарните пчелини е да бъдат на шарена сянка.
 
ЗаркоДата: Понедельник, 26.11.2012, 11:31 | Сообщение # 58
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
И аз си мисля, че една шарена сянка ще е най-добре. Хем да минават слънчевите лъчи и хем да не им пече пряко. При всички случаи няма да е добре да са директно на слънце, понеже лятото ще се вдига много температурата и ще ги тормози да вентелират. Моите са до една гора и от 2-2:30 следобед почти всички са на сянка. Насадил съм си дръвчета да може и преди обед да не им пече много ама те докато станат ще мине време. smile

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
DANДата: Понедельник, 26.11.2012, 17:36 | Сообщение # 59
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Мисля си ако се засадят орехи и след време се засенчи целият пчелин дали дебелата сянка ще е проблем за пчелите. За пролетното развитие орехите няма да имат листа и само клоните ще правят шарена сянка.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Вторник, 27.11.2012, 12:54 | Сообщение # 60
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Ореха не прави ли много "дебела" сянка?

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР » СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР (ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ ЗА НАЧИНАЕЩИТЕ ПЧЕЛАРИ)
  • Страница 4 из 6
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024