Пятница, 29.03.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 3 из 6
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР » СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР (ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ ЗА НАЧИНАЕЩИТЕ ПЧЕЛАРИ)
СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР
APITOДата: Вторник, 05.07.2011, 02:05 | Сообщение # 31
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Трудно е -мерките са комплексни но се овладява на почти 100 процента. biggrin
 
ЗаркоДата: Вторник, 05.07.2011, 10:15 | Сообщение # 32
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Quote
Трудно е -мерките са комплексни но се овладява на почти 100 процента.


Много изчерпателен отговор wink


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
marin_006Дата: Вторник, 10.01.2012, 21:54 | Сообщение # 33
Болгария. Plovdiv.
Группа: Проверенные
Сообщений: 6
Статус: Offline
А как се спира роене като е такова лошо времето? Как ли , като им дадеш това което времето не дава -паша ,самоче икуствена - рядак сироп . biggrin
 
APITOДата: Среда, 11.01.2012, 04:09 | Сообщение # 34
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Зависи по кое време е колега,стига да не е късно....Сиропа в нито един случай не решава проблема с роенето според мен.
 
marin_006Дата: Вторник, 17.01.2012, 20:47 | Сообщение # 35
Болгария. Plovdiv.
Группа: Проверенные
Сообщений: 6
Статус: Offline
пчелите трябва да работят, най много младите ,без принос и преработка на нектар няма ни градеж ни яйцеснасяне от което зависи роенето а и силата на с-то
 
APITOДата: Среда, 18.01.2012, 01:48 | Сообщение # 36
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Tака е колега.
 
ЗаркоДата: Понедельник, 07.05.2012, 18:08 | Сообщение # 37
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Я аз да питам. Сега цъфти акацията. Кошерите ми са на 7-8 пити със запечатано пило, прясно и яйца. Има от всичко. След акацията мисля да направя отводки като взема по 2 пити от кошер и ги обединя по 4 и им предам или майка, или маточник, не съм решил още. Та въпроса ми е дали няма да отслабнат кошерите за предстоящия кориандър като им взема по двете пити. Долу горе ако кориандъра цъфне нормално около 3-4-5 юни ще има 20-тина дни след отводките.
А пък мисля, че няма как да не направя отводки, защото може и да ги гоня по дърветата.

Така изглеждат в момента.
Прикрепления: 0729016.jpg (204.5 Kb)


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Вторник, 08.05.2012, 13:36 | Сообщение # 38
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Зарко семейството е силно на пило и до кориандъра има още време така че след акацията прави отводки.Всекидневно се люпят млади пчели и няма да се почувства отнемането на 2 пити с пило, на тяхно място може да поставиш 2 рамки с основи.Така няма да мислят и за глупости biggrin Гледай отводките да ги направиш по- силни за да се запасят за зимата и да имаш по-малко грижи wink

п.с. Как ти завиждам за кориандъра........... biggrin
 
ЗаркоДата: Вторник, 08.05.2012, 15:01 | Сообщение # 39
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Благодаря за отговора!
Кориандъра е голяма паша, а и много хубав мед става. Докарай си пчелите на моя кориандър biggrin


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
lychitoДата: Пятница, 18.05.2012, 22:03 | Сообщение # 40
Группа: Проверенные
Сообщений: 32
Статус: Offline
здравеите колеги! Как е при вас вадихте ли вече мед?Аз направих сефтето миналата седмица , обсхто взето положението е зле , с меда де . от тази суша дето беше по времето на цъфтежа на рапицата много слабо ....Иначе воиниците са на 6 много пило по на 8 рамки средно ,струва ми се че за слънчогледа ако случим на време ;) ще понапълнят някое магазинче
Изскам и още нещо да изкоментираме: правенето на отвдки или нови семеиства.Миналата година процедирах по следния начин:предполагам и стандартен за новосформирана отводка ,вземам маиката , пити с пило( старо, пред излиупване) пчели без такива с яица и ги думкам в новия кошер.А в стария този без маика ги чакам да заложат маточник и т.н. НО извода които си направих е че осиротялото семейство ГУБИ твърде много време докато новата майка започне да снася около 24 -25 дена , през тези дни семеитвото не работи активно....което не ми се понрави особенно :o :o :o
Тази година подходих по различен начин ,прехвърлих в празните кошери една рамка с малко пчели и яйица( изправени нагоре )и една рамка с малко медец колкото да не умрат от глад. Това беше преди две седмици миналата седмица ги отворих оставих най- големия маточник и след още две седмици смятам да им прехвърля по 6- 7 рамки с пило и пчели и направо магазинчета от горе,до тогава мисля че маиката ще снася , общо 4 седмици цялата система....

Моля за вашите коментари!!
 
DANДата: Суббота, 19.05.2012, 12:13 | Сообщение # 41
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Качествена майка произвежда само от здрав и силен кошер за да може да я топли и храни обилно преди запечатването и след излюпването. Щом си се спрял на този метод сами да си произведат майка чрез осиротаване поне направи още от самото начало силна отвадка с 5-6 рамки някой от които да имат прясно пило и направи едно изчистване на свещевите маточници т. е. на тези, които са запечатани на петия ден след направата на отводката. Свещевите са негодни, защото са получени от захранване на тридневни личинки и от тях се получават недоразвити майки.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
lychitoДата: Воскресенье, 20.05.2012, 00:14 | Сообщение # 42
Группа: Проверенные
Сообщений: 32
Статус: Offline
Tе не залагат ли на момента тези маточници ,???? а за личинките съм гледал да бъдат изправени на горе, тези нали са снесени нa същия ден????
 
DANДата: Понедельник, 21.05.2012, 17:23 | Сообщение # 43
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Точно така, прясно-снесените яйца са изправени нагоре и са най-подходящи.
Вярно е, че залагат на момента маточниците, но го правят на разновъзрастно пило водени от инсктинта си да произведат майка в най-кратки срокове. Затова се изрязват маточниците които са запечатани по-рано от другите. Това показва, че са произведени от пило, което е било вече на три дни когато са започнали да го хранят обилно за майка.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Вторник, 22.05.2012, 21:45 | Сообщение # 44
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Щом са изправени яйцата нагоре са не на повече от 24 часа и не е необходимо да се изчистват първите маточници.Това може да се прави на пита с разновъзрастно пило.
 
lychitoДата: Четверг, 24.05.2012, 00:10 | Сообщение # 45
Группа: Проверенные
Сообщений: 32
Статус: Offline
Ще снимам и ще коментираме тогава... wacko wacko wacko
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР » СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР (ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ ЗА НАЧИНАЕЩИТЕ ПЧЕЛАРИ)
  • Страница 3 из 6
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024