Пятница, 29.03.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА (СЪСТОЯНИЕ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА)
СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА
APITOДата: Воскресенье, 07.08.2011, 16:36 | Сообщение # 1
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колеги какво е положението при вас?При мен пашата замина отдавна,след рапицата и акацията не валя дъжд в продължение на два месеца.При последното центрофугиране преди свалянето на магазините едвам от 70 кошера изкарах 3 тенекии от слънчогледовата паша,комунигата също изгоря,като някои от семействата са с намалели запаси и ще се наложи да им върна част от меда за да имат за зимата.От няколко дни забелязвам необичайно движение на отделни!!! семейства -летеж като на паша и това е сигнал въпреки че е топло да посвием входовете,най-вероятно нападат и крадат някои кошери на колегите покрай мен.

Колега Харалампи как е при теб? Нещо много се умълчахме колеги ,май няма с какво да се похвалим? biggrin
 
ЗаркоДата: Понедельник, 08.08.2011, 13:42 | Сообщение # 2
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Същата работа. От началото на юни една вечер преваля малко като цъфна слънчогледа и толкова за 2 месеца. Такава суша отдавна не е била. Вчера като ги преглеждах поне имат запаси за тях си. Инъче като минеш покрай кошерите ще кажеш, че празни - никакъв летеж. Дори им дадох по малко сироп, че да стимулирам майката да снася. Не знам дали е правилно ама така прецених. Стори ми се малко пилото и яйцата, на по 2-3 рамки.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
kostadinstoyanovДата: Понедельник, 08.08.2011, 22:31 | Сообщение # 3
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
При мен лятото беше добро. Често преваляваше. Вчера свалих и последните магазини, доволен съм. През април събрах кураж и ликвидирах 12 семейства. Миналата година имах среден добив 35 кг от семейство, тази година около 40кг. Голяма грешка съм правил, като съм отнемал пило от добрите семейства за да спасявам мърши. Често съм споменавал думите на един стар пчелар "Много пчели много мед не правят, чоджум!"
 
haralampiДата: Вторник, 09.08.2011, 11:46 | Сообщение # 4
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Ами аз тази седмица ще извадя последния мед и после ще правя преглед, тогава по мога да кажа как е положението при мен, но мисля/ предполагам, че всичко си е нормално.
Специално отводките подавам им от вчера вече малко сиропец и дори ще им приготвям лентите - за основните ще преценя след прегледа какво да правя.

Инак Коце да на бъркаш нещо думите - как така много пчели да не правят много мед ?

п.п. а инак вчера ме припотиха във аптеката - оказа се, че имам колеги във моя район, които са купували антибиотици.


Сообщение отредактировал haralampi - Вторник, 09.08.2011, 11:53
 
drdpopovДата: Вторник, 09.08.2011, 17:40 | Сообщение # 5
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Под много "пчели" сигурно има предвид много кошери.Иначе много пчели в един кошер е благодат.
 
APITOДата: Среда, 10.08.2011, 15:27 | Сообщение # 6
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Или много пчели но в неактивно състояние,или да се работи на по-малък обем според сезонната паша....знам ли?!Коцето да каже че ни задава гатанка... biggrin
 
kostadinstoyanovДата: Среда, 10.08.2011, 22:36 | Сообщение # 7
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Точно за броя на кошерите става дума. Една "пчела", за старите е един кошер, едно пчелно семейство.
 
APITOДата: Среда, 10.08.2011, 22:49 | Сообщение # 8
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
В смисъл че се работи по -добре с по -малко пчели с положени по-добри грижи и постигнати резултати ли колега ?Моля поясни!
 
kostadinstoyanovДата: Среда, 10.08.2011, 23:21 | Сообщение # 9
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Разбира се. В един и същ район колега с около 200 семейства изкара към 4 тона, а друг с 35 семейства - тон и половина.
Аз мисля, че за пчелин с над 150 семейства са нужни поне двама души за да се посрещне и оползотвори силна паша. Иначе " изтървам ги, блокирани са, нямам толкова втори магазини, а не е още за центофугиране".


Сообщение отредактировал kostadinstoyanov - Четверг, 11.08.2011, 16:14
 
APITOДата: Пятница, 12.08.2011, 12:31 | Сообщение # 10
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Има истина в това колега !Преди време с десетина кошера стигнах 70 кг от кошер.Или си обират района или грижите които полагах за тях са били повече... wacko
 
DANДата: Пятница, 12.08.2011, 15:46 | Сообщение # 11
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Ще споделя нещо интересно с вас!
Представете си в началото на месец август, след силна слънчогледова паша, вадите си спокойно меда и решавате да огледате каква е ситуацията в плодника с майката и меда, че зимата наближава. Вадите една рамка и тя се оказва с мед до средата и с празни килийки под него. Няма нито прясно, нито запечатано пило - странно! Вадите още една рамка и още една и още една, а картинката една и съща - ужас! Тук - таме може само да намерите останали малко запечатани килийки с пило. Майката като ли, че се е изпарила. Отваряте друг силен кошер и той е така и т. н. и т. н.. Човек направо да се побърка. Питах къде ли не. Всички вдигат рамене и нищо не казват. Рових в литературата и там нищо не открих. Когато си отидох след две седмици и отворих с нетърпение кошерите - ситуацията си беше съвсем нормална. Все едно, че нищо не се е случвало. Аз взех да се питам халюцонирам ли какво.
Съвсем случайно на едно пчеларско обучение на Котларски в Русе един стар пчелар стана и постави точно същия въпрос като проблем. За мен задаването на този въпрос беше като лично успокоение. Сякаш камък ми падна от сърцето. Тогава разбрах, че това се случва и на друго място. За мое учудване обаче никой друг не можа да коментира нищо по темата. Даже и Котларски се хлъзна като риба покрай въпроса и нищо не каза. Аз обаче започнах да наблюдавам с интерес случващото се в кошерите. На следващата година ситуацията се повтори и започнах да се питам защо точно при мен се получава това явление и защо предимно на най-силните кошери. Тогава успях да открия някъде информация по въпроса. Там пишеше накратко, че при много силни паши майката може да спре да снася яйца макар и да не е ограничена от пчелите с мед. След време яйценосната дейнаст се възтановява отново. Сега вече съм спокоен и не се шашкам, че няма майки в кошерите. biggrin


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
haralampiДата: Пятница, 12.08.2011, 16:20 | Сообщение # 12
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
A така - сега да те видя как ще го обясниш това из други форуми и изобщо на някои колеги, защото поне аз така и не успявам. Интересното е, че това не се знае дори от пчелари със много опит - дори сега като съм във тези форуми, много колеги ме питат на лични или на скайп, как така не си гледам пилото по това време на годината, че те имали проблеми щото немали пило и аз им викам споко бре, не се шашкайте. Минаха две седмици и всеки ми пише сега, е как така всичко е наред - ами е така, това е ритъма. Особенно при ДБ наистина може да се случи да нямаш пило, но няма нищо страшно и обезпокоително - някои дори прибягват до ненужната работа да освобождават пити от мед, за да снася майката, а то тази процедура изобщо не влияе и аз лично не се занимавам изобщо.
И това е трудно да се опише в литературата, защото се влияе от много фактори - инак колегите ХР слагат, "арестуват" майки, ограничават ги и не знам си какво. Много е трудно да се разбере едновремено че пчелите са абсолютен биологичен автомат реагирващ на природните условия, хем не са роботи. Те сами си ограничават майките, сами си определят пилото и т.н. защото се съобразяват със различните природни промени. Че февруари при първи преглед няма пило не го мисля, че началото на август няма пило пак не го мисля и не предприемам никакви мерки за/ срещу това. А дори в моя регион даданите остават без пило началото на юни - казвам ви това е билогичен ритъм, който те си знаят, не може пило на 100 дори на 80% през целия активен сезон, това няма как да стане. И дори съм забелязвал, че ако има необичайно рязък скок във пилото, то непременно ще последва и рязък спад, но и очаквам паша (;

п.п. естествено това говорим за местната пчела - при италианките каквото съм чел, историята е по-различна, но и там се наблюдават в една или друга степен същите явления. Пчелите и майката се определят взаимно, няма водеща роля и особенно в късни паши, спират рязко пилото, защото пчелата вече е намаляла, а инстинкта за събиране е особенно силен, защото е именно последна паша преди зимата и те тръгват със пълна сила включително и кърмачките. Имат ли манджа, като спре пашата всичко почва да работи за пило + че майката е имала известен период на почивка т.е. снася със подновени сили, и изведнъж кактго няма пило, само за няколко дена гледаш три рамки заджиздени от-до. Напълно нормално и естествено, но точно е в такива ситуации, колегите си объркват и пчелите, и работата със неправилното прилагане на ХР и всякакви методи за ограничаване на пилото.

Аз лично се радвам на всеки колега, който го е разбрал това, защото се спестяват една камара ненужни приказки - това е една от най-трудно обяснимите и влиящи особености във пчеларството и който го е разбрал, има лична признателност от мене. Без да разбираш това движение, което наричам условно ритъм, не знам коя дума ще е по-подходяща, човек се лута във много излишни и ненужни неща.


Сообщение отредактировал haralampi - Пятница, 12.08.2011, 16:25
 
ЗаркоДата: Пятница, 12.08.2011, 16:28 | Сообщение # 13
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
При мен има подобно нещо на една отводка, която направих тази година. Другите кошери имат пило долу горе, а в отводката някакво символично пило и 4-5 smile яйца. Ама пък той не ми е давал много мед тая година. Ще я наблюдавам как ще продължи това "своеволие" smile

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...

Сообщение отредактировал Зарко - Пятница, 12.08.2011, 16:47
 
haralampiДата: Пятница, 12.08.2011, 16:48 | Сообщение # 14
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
При таз годишни отводки горното е малко по-различно. При тях има значение, кога е сформирана тази отводка, със колко рамки пчели и пило, майката придадена ли е или отводката си я създава, как е вървяло семейството след като пронесе майката и т.н. , но по принцип пчелите на отводките се стремят към абсолютния максимум и на пило, и на мед, при тях няма толкова рязко разграничаване. Може да намелее пилото драстично, но при сравнение със медовите/ основни семейства, се оказват дори със повече пило (естествено има изключения, но в %-но отношение, отводките запазват почти винаги повече пило). В случаи като твоя просто се придава малко пило и толкова, ако не тръгне не разчитай на него за добиви - това е другия тънък момент, който уви все още аз не умея. Има пчелари, разбират от по-рано дали си струва дадено ново семейство или не т.е. нормално е от 10 отводки 2-3 да не са сполучливи - това се случва поради ред причини и такива семейства няма смисъл да се отглеждат ....... и колкото да не ни се иска, нали.
 
ЗаркоДата: Пятница, 12.08.2011, 17:03 | Сообщение # 15
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Аз може би не се изразих правилно, аз си го наричам отводка ама то си е семейство. Направих я средата на май от 5 пити и стръсках 2 с пчели. Даде ми един магазин мед и сега плодника му е добре запасен.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА (СЪСТОЯНИЕ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА)
  • Страница 1 из 6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024