Пятница, 19.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 2 из 6
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА (СЪСТОЯНИЕ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА)
СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА
APITOДата: Суббота, 13.08.2011, 15:39 | Сообщение # 16
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Зарко ,ми при тази суша -почти два месеца без дъжд какви да са резултатите.Имаше период в който майките понамалиха снасянето и това се отрази на съотношението между пчелите.Рано започнаха да се готвят за зимата.
 
DANДата: Понедельник, 13.02.2012, 12:50 | Сообщение # 17
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Изпратих мои близки да разринат снега от кошерите след последният снеговалеж. Положението е било много критично. Снегът е покрил целите кошери. На единият кошер капака му отлетял от вятъра. Който има пчели на отдалечено място да направи всичко възможно да ги види в какво състояние са. Поздрави от снежна северна България. biggrin

Добавлено (13.02.2012, 12:50)
---------------------------------------------
Кошерите ми най-после са нахранени с мед. Отдъхнах си, че голямо притеснение ме беше обхванало. Положението е наистина притеснително. В повечето от кошерите пчелите са достигнали до горната летва и меда им свършва. Отсега нататък ще я карат само на това което аз им давам. Тази година много бързо изконсумираха меда. Явно студа здраво ги е притиснал и те си хапват като за световно.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Суббота, 26.05.2012, 21:17 | Сообщение # 18
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Koлеги как е положението с пашата и кошерите ?Ранната паша от рапица и акация привърши вече.Променливото време,липсата на обилна паша провокират семействата към роене...Направихте ли вече отводките че и зимата ще дойде и напролет пак ще трябват резервни майки? Сега е времето за подмяна и на старите майки. wink
 
DANДата: Понедельник, 28.05.2012, 16:22 | Сообщение # 19
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Тази седмица си ходих, но беше много дъждовно и не можах да ги отворя. Очаквам да заложат маточници и да направя отводки. Като гледам как се заредиха само дъждовни дни тази година мед ще има само колкото да го кусаме. Ако продължава така ще се наложи да храним.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Четверг, 31.05.2012, 23:33 | Сообщение # 20
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колега мед ще има !!!Само да спре да вали ,днес правих преглед за няколкото часа през които не валя по дрехите ми капеше пресен нектар.Търпение!!!
 
ЗаркоДата: Понедельник, 24.09.2012, 15:07 | Сообщение # 21
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Мисля от другата седмица да започна да ги храня и да им сложа лентичките. Колко сиропец ще ме посъветвате да им сложа, при условия, че ще мога два пъти в седмицата да ги храня? Мисля по 300-350 да им слагам ама да не вземат да запълват килийките и да пречат на майката да снася.

Добавлено (24.09.2012, 15:07)
---------------------------------------------
Никой не ме удостои с отговор. Сипвах каквото сипвах, някои са направили хубаво пило, други не. Каквото такова. Сега питането ми е в кошерите с по-малко храна какво да правя. Ако още им слагам сироп (2:1) няма ли да ги тормозя и да навредя повече? Да изкарат сега докъдето изкарат с храната, а после някакви питки.


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
DANДата: Понедельник, 24.09.2012, 18:22 | Сообщение # 22
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Аз на моите им налях гъст сироп от мед и вода 2:1. Не, че имат нужда, но отдавна не ги бях хранил. Махнах им лентите.
Имам един изчезнал, а всички останали са добре със задоволителни медови запаси.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Вторник, 25.09.2012, 12:43 | Сообщение # 23
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
И аз махнах лентите, стига им толкова. Сега тия запаси ме притесняват ама ще действам според ситуацията. Инъче след хубавия дъжд дето падна има страхотен летеж. Август все едно беше зимно време, една пчела не излиташе.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
DANДата: Вторник, 25.09.2012, 18:11 | Сообщение # 24
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Според мен храни сега с гъст сироп - спасително и от януари започваш пак с твърда храна. Без храна няма как да оцелеят!

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Вторник, 25.09.2012, 18:32 | Сообщение # 25
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Зарко ,извинявай -не съм прочел мнението ти по-горе.ДАН е прав -подхранването с мед и вода в съотношение 2-1 не изтощава пчелите понеже извършват работа по пренасянето и вентилирането на сиропа(медовия)спомага за отглеждане на повече пило сега и не изтощава пчелите.По мое мнение който храни с мед -за него няма лоша година. ;)Все още има прашец -това е основния фактор за запечатване на питите със сега дадения сироп(медов),така че смело сипвай!Не се скъпи!! biggrin
 
ЗаркоДата: Вторник, 25.09.2012, 22:02 | Сообщение # 26
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
А бе по мои преценки ще изкарат до декември. След това така или инъче за рапицата ще трябва да ги "събудя" по-рано и ще им давам питки.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
DANДата: Четверг, 27.09.2012, 11:00 | Сообщение # 27
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Пропуснах да отбележа, че когато имам притеснение за това, че сиропа с мед може да се вкисне в хранилките или на питата го завирам на печката за да съм сигурен. Знам, че се унищожават свойствата му, но аз не го правя винаги, а пък съм бил свидетел на гадни гледки от вкиснал меден сироп. Така, че преценявам според ситуацията дали да го преваря или до го оставя натурален.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Воскресенье, 07.10.2012, 16:00 | Сообщение # 28
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Всичко зависи от състоянието на семейството-ако има място, меда е малко и семейството е силно-ще го вземат бързо.Иначе протичат процеси на ферментация като вкисва и пчелите се давят в хранилката.Преваряването убива дрождите -едва ли ще има разлика имайки предвид че повечето колеги хранят със чиста захар.По принцип храня с чист мед разтворен в топла вода до разтварянето -и след това сипвам.
 
ЗаркоДата: Понедельник, 08.10.2012, 10:56 | Сообщение # 29
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Вчера отворих няколко кошера да ги погледна какви ги вършат smile
Все още имат на по 2 рамки пило и то доста. Имаше и снесени яйца. Това не е ли притеснително? Зимните пчели няма ли да се изтормозят да го гледат това пило и да им е трудно презимуването?
Уж те си знаят най-добре ама пък тия дето ще се излюпят сега доколкото съм чел май няма да изкарат зимата.
Инъче пък летяха като луди и почти всяка носеше прашец, от където и да го намират по това време. biggrin


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
DANДата: Воскресенье, 03.02.2013, 17:33 | Сообщение # 30
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Вчера си бях на село, за да нахраня пчелите. Отдъхнах си! Засега намам загинали. Някой обаче привършваха запасите. Сложих им мед да си хапнат. Някой храни ли вече неговите. Как е положението при вас?

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА (СЪСТОЯНИЕ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА)
  • Страница 2 из 6
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024