Пятница, 29.03.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА (ПОДХРАНВАНЕ НА ПЧЕЛИТЕ)
СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА
haralampiДата: Вторник, 21.06.2011, 12:11 | Сообщение # 61
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Попов - номера е там,че втория въпрос не се решава със първия проблем.Не ме интересува,чий е паметника - разрушаването на историята е грешка допускана от много нации и войни през вековете.Няма значение за коя говорим - всичко свързано със историята се пази,всичко по-целия свят,няма значение изобщо дали одобрявам или не един паметник.

По втория въпрос - времето винаги е било най-добрия съдник.Много е по-лесно да се руши и цапоти и да се мрънка - за 20 години ако се беше поела инициатива,сигурен съм че в момента щяхме да имаме също толкова величествен паметник на Българската арммия непосредствено до този - и ако същия пречи,ако наистина не му е мястото там,повярвай неусетно нещата ще си дойдат на мястото,а не да се кепези скришом.

Относно символиката - не знам не грамотен ли съм какъв,но това не е паметник във името на власта,та партийната линия не ме интересува.Такива паметници има във цяла Европа и хората си ги пазят - дори музеи имат със същото съдържание,показаха ми снимки на такъв във Румъния,повярвай нямам думи да го опиша,само какъв респект вдъхва.

Истината е,че този паметник не пречи за нищо - истината е,че ние наистина сме жертви на предишния строй и дори караме децата си да се чувстват така.Истината е,че за да се върви напред със високо вдигната глава,трябва да се строи а не да руши - аман от бутачи,мазачи,вандалщини,мизерия,кога ще почне да се гради тази демокрация,новото време.Е че комунизма беше 45 години,то на половината имаме вече демокрация,какво е изградено през тези 20 години - къде и колко .......
Питам се просто до кога - все нещо ни пречи и защото ни пречи се чудим как да го унищожим ..... ами нямам думи,това ли ни е промяната,да унищожаваме ........ на 2 юни никой не ебава да спре докато свирят сирените,никой не ебава да пази паметници,защото не е само този цялата Борисова градина прилича на кенеф и масово така из цялата страна,музеи,читалища,театри всичко заприлича на руини,върховете във изкуствата ни са стъклен дом и андреа.

Истинския упадък на държавата,на нацията не е бедноста,корупцията,беззаконието - истинския упадък е духовния,тъпчим и плючем по всичките си национални завети и ценности,най-ярко това се отразява именно във изкуствата,във творчеството,това за мен е още една стъпка към този упадък.Искам да видя вече нещо наистина ново,нещо изградено,да се генерират идеи,да се води обществото към по-добро,да се създават личности,а не измекярщината и налагането на личния възглед като национален - и аз не харесвам този паметник,не заради друго,а заради мястото според мен не е там правилното,и се иска друг по-светъл по национален паметник,искам паметник на Кубрат и Аспарух,или на Левски и Ботев,но никога,никога не бих си позволил такава постъпка,това е деградивна и крайно примитивна проява ..... просто няма дявол или Бог който може да ме убеди във обратното,ако някой иска да ме убеди във нещо нека го изгради,а това което се смята,че има нужда да се руши,ще го обсъждаме после,до тогава ще стои,там където е и по начина,който е направен.

п.п.по дяволите - най-малкото,този паметник не е строен и замислен от случайни хора,а от най-добрите ни скулптори,архитектори,художници и историци,това е незачитане на техния ТРУД,една много неудобна дума за онези които са във крак със времето и вървят към прогрес.
 
APITOДата: Вторник, 21.06.2011, 12:41 | Сообщение # 62
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Наистина това е безобразие не трябва с лека ръка да отричаме историята.Не съм гледал новините няма време за тях но наистина е срам и позор за нас и руснаците са прави за да коментират въпроса.Тази вандалщина трябва да се вземе предвид от отговорните ни институцийки ,ние обикновенните хора нямаме вина но се чувстваме крайно неудобно.
 
drdpopovДата: Вторник, 21.06.2011, 16:43 | Сообщение # 63
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
В крайна сметка всичко е политика.Само правилните решения имащи за цел въздигането на нацията имат значение.Но хора като Стамболов са малко.Когато всичко е насочено към грабеж,корупция и власт,тогава определени лица ще поръчват такива вандалски постъпки с цел отклоняване на общественото мнение.В една от телевизиите се прокрадна идеята,че това е платена поръчка.Не беше ли същото със запалването на партийния дом?Отвратен съм от политиканите в България.Всичко в съвокупност води до отвращение,води народа до незаинтересованост,нихилизъм,а те сами по себе си и до духовен упадък.Така няма цели,няма идеали.Какво днес може да обедини хората,какво им се предлага като цел в бъдещето?Но само с призиви към народа не става.Иначе ще си асфалтираме и улиците сами - както направиха вчера в шуменско.Не знам,имам чувството ,че сме заседнали в една политическа локва и влизането в нея само ще те оцапа.Няма и не се задават чисти хора.Това е жалкото.И докато не се появят такива ще гледаме все такива шарении.
 
DANДата: Вторник, 21.06.2011, 18:22 | Сообщение # 64
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Ние една пчеларска организация от серьозни хора не можахме да направим, та какво да искаме от политическите партии.
Какъвто е народа - такива са и управниците му. Можем да се сърдим единствено и само на себе си. Бас държа, че ако един свестен човек се яви на изборите, никой няма да гласува за него!


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
drdpopovДата: Понедельник, 04.07.2011, 10:39 | Сообщение # 65
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
През последните 2 седмици се борих с нашествие на едни мравки.Пълнеха хранилката на отводката,пчелите взимаха сиропа,въпреки че в него имаше удавени поне до 1 супена лъжица мравки-от вида малки и много бързи.Пробвах с консервени кутии пълни с вода като слагах крачетата на стойките вътре в тях но проблем-взеха да се давят много пчели във водата.После намазах крачетата с грес,остригах хубаво тревата под и около кошера и край на мравките по него.Някъде бях чел че се използва оксалова киселина за борба с вароатозата,та си мисля-мравките отделят мравчена киселина.И като се давят в сиропа вероятно отделят и мравчена киселина в него.Не би ли било възможно и тази киселина да е полезна за прогонване на акара.Вътре в кошера мравки не съм виждал,само по хранилката.
 
APITOДата: Вторник, 05.07.2011, 00:01 | Сообщение # 66
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Докторе,налей в кутийките отработено масло ,не вода-надявам се да помогне донякъде.А дали отделяната от давещите се мравки киселина има резултат за вароатозата не мога да кажа ,може би някой от колегите знае повече.
 
drdpopovДата: Среда, 27.07.2011, 16:08 | Сообщение # 67
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Настъпва сезона за актуална работа по пчелина и с това редица въпроси пред начинаещия пчелар.Първо кога да се извади последния за центрофужене мед?Кога да се сложат лентите за вароатоза?Кога да се почне подхранване със сироп и в какви количества?Миналата година аз вадих последния мед около 15 август и в продължение на 1 месец давах гъст захарен сироп в съотношение 3/1 с добавка чай от мащерка и мляко на прах за бебета за попълване на запасите за зимата,защото в плодника нямаше никаква храна.Моите кошери са ДБ и ги оставям да зимуват само на плодник.
 
APITOДата: Среда, 27.07.2011, 21:56 | Сообщение # 68
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Докторе Здравей!!Мисля че е още рано за подготовката за зазимяване ,все пак това зависи от конкретния район,при мен например сега бялата комунига започва за втори път да цъфти след голямата суша-не че нещо чакам от нея но все пак времето е относително топло и до сваляне на магазини че и до стесняване на семействата не трябва да се прибягва .Може би след седмица -две нещата ще се променят коренно но засега не се налага .И друго-ако семействата са запасени с по една-две пити прашец в краищата на гнездото не е необходимо да се дават сухи млека и обогатители,така мисля.Само сиропче за активизиране на пчелите след няколко дни.Меда можеш да си го извадиш и сега ако предполагаш че няма други медоноси а и за лентите е рано още.
 
drdpopovДата: Четверг, 28.07.2011, 10:48 | Сообщение # 69
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
За сухото мляко четох ,че е много добре да се дава, но през зимата под форма на медено-захарна питка.Но ако си я приготвяш сам.А на тези готовите няма как да се прибави.По отношение на останалото-мисля да извадя меда сега в неделя и да оставя пчелите на мира до 15 август-да почистят питите,да събират колкото могат за себе си и ако нямат достатъчно ще почна да ги храня.
 
APITOДата: Пятница, 29.07.2011, 17:02 | Сообщение # 70
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Да Докторе,време е да се вади вече меда,днес започнах да центруфугирам и като цяло не бива,от 20 кошера 1 тенекия-това е ,утре продължавам но работата е ясна -пчелите се готвят за зимата вече.След няколко дни ще трябва да сваляме магазините и да слагаме лентите.Както казва колегата Зарко-ще бием гонга... biggrin
 
DANДата: Среда, 17.08.2011, 12:04 | Сообщение # 71
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Малко по темата подхранване на пчелите.
Искам да ви кажа, че съм си решил проблема с пролетното подхранване още преди десетина години благодарение на един професор от Русе. Методът е изключително удобен, защото осигурява достъп до пчелите без да се отварят и безпокоят излишно, без да е от значение какво е времето - студено или топло, вали или не и може лесно да се следи кой кошер как усвоява храната, а от там разбираме какво е състоянието на кошера. Случвало ми се е за поддържам по този начин хранителните запаси на кошер, който е останал без мед още през януари и той да отселее до пролетта. Голямо удобство за мен е това. Казвам ви го сега, защото все още има време да пригодите кошерите си за този вид подхранване за да не се мъчите на пролет. А това става много лесно. Изрязва се отвор на възглавницата от задния край там, където завършва движението си зимното кълбо. Размерите мисля, че бяха 10см на 8см. Ако на някой не са му удобни може да ги промени. След като изрежете със зеге или ъглошлайф отвора. Парченцето, което остане се използва за капаче като за целта върху него се приковава парче фазер 12 на 10см. С това капаче се затваря отвора, който сме изрязали и възглавниците се връщат върху пчелите. Сега остава да изработим кутийки с мрежесто дъно, като за целта ви е необходимо /в момента нямам кутийка пред мен и пиша по спомени. Който се интересува мога следващата седмица да взема точните размери на кутийките/:
- дървени летви със широчина 5-6 см и дебелина 1 см;
- метална мрежа 3 на 3мм;
- ленти от поцинкована ламарина с широчина 1 см.
Размерите на кутийката са 12 на 10см. Страничните стени се изготвят от летвата, като изрязваме необходимите парчета две по 12см и две по 8см и ги приковаваме странично с гвоздеи. С ножица за ламарина се изрязва парче от мрежата с размери 12 на 10см. Мрежата се поставя върху дървените кутийки по краищата и се поставя лентата от ламарина и се приковава с помощта на с пирончета. За да пробият по-лесно гвоздеите лентата от ламарина предварително или на място могат да се пробият малки дупчици със стоманено гвоздейче. Получава се кутийка с мрежесто дъно.
До тук сме приключили с подготовката. Сега как я използвам.
Края на януари, началото на февруари /ако сме зазимили някой кошер с по-малко запаси може да преминем и по-рано към подхранване/ аз предпочитам да го правя през някой студен ден за да не слагам було, приготвяме кутийките като ги пълним с чист озахарен мед. Отваряме капака на кошера и с рамкоповдигача се отстранява капачето на отвора, който изрязахме върху възглавницата. Поглеждайки през отвора се ориентираме къде се намира пчелното кълбо. Ако е далече и почти не се вижда е добре, но ако е близо до отвора означава, че запасите са му на приключване и се нуждае от по-често подхранване. Взимаме кутийката с озахарения мед и я поставяме върху отвора. Досега покривах кутийката отгоре с парче полиетилен, но мисля, че ще е по-удачно заради конденза да се покрива с парче плат или хартия. По този начин им осигуряваме директен достъп до храната дори и през най-студените дни. Достатъчно е само кълбото да се допре леко до мрежата на кутийката и да си черпи от храната по-малко. Средно една такава кутийка се консумира за около 2-3 седмици. След това само се минава и се зареждат кутийките с озахарен мед без да се безпокоят пчелите и без значение какво е времето. След като приключа с подхранването махам кутийките и на тяхно място връщам капачетата. Кутийките ги потапям за кратко във вряща вода за да се почистят от налепения по тях прополис и восък. Изсушавам ги на слънце и ги прибирам за следващата зима.
Опитах се да опиша подробно метода и ползите от него, ако някой има въпроси ще обеснявам допълнително.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Среда, 17.08.2011, 12:44 | Сообщение # 72
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Хм, наистина изглежда лесно и удобно. Само да питам дали няма да е по-добре ако се направи кутийката да влиза в направения отвор на възглавничката. Да им е по-близо.
И няма да е зле ако имаш да сложиш някои снимки къде точно се прави тоя отвор за аматьори като мен. smile


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
DANДата: Среда, 17.08.2011, 14:17 | Сообщение # 73
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Колкото по близо толкова по добре. Ако се направи точен отвор и кутийката да влиза в него, като се ограничи от четири крачета - да речем пластини които са хванати с видийки за дървото.
Снимки не мога да направя сега, защото пчелина ми е на 60 км от Русе.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
drdpopovДата: Среда, 17.08.2011, 16:30 | Сообщение # 74
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
В един клип видях как сърбите изготвят отвори от такава мрежа -първо цялата площ на дъното е от мрежа и второ горе на възглавницата правят мрежест отвор почти по целия преден край. И така през зимата наблюдават кълбото.Аз реших така да си направя по два отвора,само че на дъното да е по-малък - 15/20 см а горе при хранилката колкото ми позволява мястото.И така мисля че ще се комбинира този сръбски похват с твоя метод.Мрежата ще е постоянно прикована на възглавницата и постоянно отворена.При нужда направо на нея ще се поставя питката с храна.Мрежата ще е прикована отдолу и така ще е най-близо до пчелите.Като е отворена по целия преден край, може ли да се наблюдава движението на кълбото?Питам, защото не ми е ясно какво трябва да се следи.Тази събота почвам с ремонта на дъната и ако ми помогнете с идеи ще ме улесните.Вече почнах усилено с подготовката за зазимяване.Извадих меда-около 15 кг на кошер ми дадоха.Свалих магазините и се оказа, че в плодниците няма мед.Питите са празни,пилото е малко, само по на 2 рамки и венеца от мед над тях,прашец няма никакъв.Затова почнах яко хранене със сироп.Ако нещо съберат допълнително - добре.Ако не съберат, от мене ще е храната за зимата.Затова искам да приготвя и тези отвори, та по-лесно да ги подхранвам през зимата.
 
DANДата: Среда, 17.08.2011, 17:25 | Сообщение # 75
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Не приковавай мрежата директно върху възглавницата. Трябва да може да се маха и слага, защото пчелите я запълват с прополис и после трудно се чисти на място.
Меда не е трябвало да го вадиш от магазините. Сега ще трябва голямо хранене за да го върнеш.
Прочети мое мнение от тема зазимяване, стр.1, съобщение:7


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА (ПОДХРАНВАНЕ НА ПЧЕЛИТЕ)
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024