Суббота, 20.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА (ПОДХРАНВАНЕ НА ПЧЕЛИТЕ)
СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА
DANДата: Пятница, 10.06.2011, 16:36 | Сообщение # 46
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Браво колеги!
Много ми хареса начина ви на мислене. Много харесвам да работя с Лежаци. Чудесен кошер. Жалко, че всичките не са ми такива.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
drdpopovДата: Понедельник, 13.06.2011, 10:19 | Сообщение # 47
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Харалампи здравей,още няма снасяне на яйца.Но ми направи впечатление нещо ново-яйца и пило няма,но пчелите са събрали доста мед в този кошер,повече отколкото в другите.В един друг форум четох дебат за начините на увеличаване на медодобива и този беше посочен като единия от тях.Макар,че имаше колеги които бяха против този метод- в случая аз осиротих силно семейство,а другите пледираха за обратното на това,т.е. - отделят майката с налитане на летящите пчели,като в случая отнемат цялото пило и младите пчели.Моето впечатление е,че осиротелия кошер е с най-много събран и запечатан мед.Това е интересна тема и ако искаш нека да я разискваме и ние.Мед обаче не извадих,видя ми се малко за въртене.Онези магазинни пити, които бяха с пило,сега са пълни и запечатани с мед.Все пак при мене цъфтенето на акацията е по средата.Реших да не ги тормозя все още с вадене на меда.

Добавлено (13.06.2011, 10:19)
---------------------------------------------
п.п. Някъде четох че на новата майка й трябват 12 дни за оплождане и започване да снася,така,че този срок изтича днес и като ги видя в събота трябва да има пило.

 
haralampiДата: Понедельник, 13.06.2011, 13:22 | Сообщение # 48
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Видях,че си писал в темата в другия форум - там съм kando и съм от хората,които изглежда че са против този метод,но това не е точно така.Метода не е грешен и не съм против него - против съм относно начина,по който го прилагат колегите там и съм против как свободно си дават смели съвети и препоръки за нещо,за което те изобщо не са наясно,какво правят.
Чрез налитането,което правя те всъщност не отделят младите пчели кърмачки,а точно старите пчели медосъбирачки - а това е тотална грешка .... просто нямам думи как може да се спори за това.Освен това,те оскотяват основното семейство до крайност,защото отнемат и пилото - и става една мешавица,за която просто не ми се спори повече,има книги да четат,аз не мога да пиша цели фермани из форумите,за да ги убеждавам във нещо.

Като цяло това е един от най-трудните методи и е много особенно да се борави със него,изобщо не е така просто както си мислят и дори можеш да си направиш много бели - те работят там има няма 10-20 кошера и не си дават сметка,но я да пробват със 100-200,че като стане фала да видят как се оправя после ..... такава бъркотия могат да си направят,че ..;.

Та - да отнемеш и майка и пило и пчели,за да приложиш метода е крайно грешно.Не се прави така и освен това,не трябва да се мисли само за днешния ден,утре като дойде следващата паша,какво ще ми отделят ... а де .... а като нема нови пчели,кой ще работи?питам и отговор не искам.Основно правило е,във паша да имаш възможно най-много пчели - има нещо вярно във това,което каза и скутелатор,че изобщо не е задължително бездействащите пчели-кърмчаки да се включат във медосбора,но това е трудно да се проследи (поне от нас,в научните експерименти може).Ти имай във паша 60-70 (или 90 ... аз съм го виждал това,няма такава гледка,няма такъв медодобив) хиляди пчели,а после ела ми обяснявай кое семейство,колко мед събира.И пак - във пчеларството трябва винаги,ама винаги да се мисли не само за утрешния ден,а дори за следващия месец,за следващия сезон,защото те са адски зависими от сезона и състоянието и силата на семействата е е огромна променлива във годината,то не е постоянно,това което правиш днес,има своя отклик и след много време.

Сега да отнемеш майката - бива,но не ми харесва това,че пчелите изпадат във стрес,който попреминава след като заложат маточници.Но въпреки това,семейството остава леко неспокойно и несигурно.Обаче има и още един много особен момент,как ще се съдаде новата майка - ако оставим тази задача на тях,то трябва да се включим във процеса и ние,защото може да почнат,да люпат майки на поразия,да се изтребват,а прегледите са много,много сложна задача по това време на годината и крайно нежелателни по време на паша,и мисля че ти сам имаш поглед вече в/у този момент.Ако разчитаме на купешка майка,то тогава трябва пък да прмеханем пилото,на кое ще се върна след малко.
Да ограничиш майката със клетка - това е тоталната дивотия,това е нещо което никога,ама никога не бих направил,така хубаво моиеш да я прецакаш тази майка,че после никога да не се оправи и вероятноста да се случи едно такова изменение,е много голяма.
До тука със майките.

Пчелите - да отнемеш старите пчели преди пашата,ми е направо смешно,това е като да запреш кравата и да пратиш телето на паша,и да чакаш млекодой.Това буквално е да отнемеш силата на семейството,онова което работи за теб.Да отнемеш младите пчели е малко по-логично и приемливо.Но това чрез налитането може да стане ако преместиш цялото семейство със все кошер,което при голяма бройка кошери е адски трудоемката задача.Да приемем,че на старите пчели,ще придадеш готова оплодена и пронесла майка и семейството ще заработи - но пък малко не ми харесва момента,че кърмачки трябва да станат част от тези стари пчели.А и майката можеш да си сигурен,че далеч няма да снася толкова интензивно + слабата активна биологична стойност на млечицето,определено ще окаже влияние при следваща паша и силата на следващото поколение пчели.

.............................
баси пекна слънце,няма как изчезвам,по-късно ще пиша пак.
 
DANДата: Понедельник, 13.06.2011, 15:35 | Сообщение # 49
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
wacko Ееех! Къде отиде традиционното пчеларство? wacko

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
drdpopovДата: Понедельник, 13.06.2011, 16:22 | Сообщение # 50
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Прав си,моето наблюдение наистина е такова-малко повече мед в кошера на фона на обща тъжна картинка-няма пило,стари пчели - все един набор.С една дума прецаках най-добрия си кошер в най-добрия момент.
 
haralampiДата: Понедельник, 13.06.2011, 19:00 | Сообщение # 51
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Добре че отидох на време - как загърмя сега не е истина,бахти годината шантава,бахти времето ненормално.

Та радвам се,че си направил този извод - метода е прекрасен и дори е в основата на традиционното пчеларство,и аз изобщо нямам намерение да го отричам,но се прилага много внимателно и умерено.
Ако се прилага толкова генерално,както се опитват да убедят във другия форум,то наистина за първата паша,ще е успешен,достига се максимума от теоретичния медодобив,но какъв ще е резултата при следващата паша,а по-следващата.Резултата е точно този,който споделят колегите във форума и не го проумяват,а именно цяло лято без грам мед и те си мислят,че е от пашата - не знам къде пчеларстват,слабата паша е бич за всяка една технология,метод,система и за всеки един пчелар.

Има една максима често повтаряна от наш известен пчелар - "за силна паша,слаби семейства няма" и това е истина,която аз съм видял със очите си и със която имам лек опит.Разковничета на тази максима е точно онова,заради което ми е такова становището във темата за търтовките - не защото търтовките не стават,не заради това.Едно от разковничетата във занаята е да се отглеждат силни семейства - само силни.Няма нищо по-лесно от това да отлгеждаш силни семейства,е тогава имаш налице онази мечта на наивниците и неграмотните,че сал слагаш пити и си вадиш мед - това става само при силни семейства и то не заради друго,а защото нямаш работа по тях,каквото и да им направиш ти само ще им пречиш,няма смисъл просто.

Със това искам да кажа,че не съм наистина запознат баш със техните условия и паши - убеден съм,че са много бедни райони от към паша,но да ги мъчиш животинките цяло лято да карат без пило и майка,и после да ме убеждаваш,че видиш ли ако са били със майка,немало да имат мед,как ще ми го обяснят тогава факта,че те и без майката,пак нямат мед ..... някакво много голямо противоречие става тука,и така и така все няма мед,е аз ги питах открито,къде е логиката и смисъла на това,което правят,защото аз не мога да го видя и дори нещо повече,аз съм убеден,че те преспокойно могат да си докарат за цялото лято поне един магазин за вадене,стига обаче да не правят тези хамалогии.

Ще ви кажа какъв всъщност е принципа на този метод във общи линии,толкова е просто,че няма накъде - миг преди пашата,вземаш майката със голяма част от пилото и пчелите (млади-стари няма значение),един вид отводка,но със майка.Като премине пашата я връщаш тази "отводка"-нуклеус,обратно и аз съм го правил това и наистина е така,наистина се получава малко по-голям медодобив,но - тука искам да подчертая нещо,основно във моите съвети и участия във форума.Аз не размишлявам във пчеларството,като как да изцедим максимума,като как да създадем най-добрите условия на пчелите,изобщо не ми пука как изглеждат и колко са красиви кошерите искам да сте наясно,че моята насоченост не е любителската и експериментаторската.Аз съм комерсиално насочен пчелар и интереса ми е,за по-лека работа,по-малки разходи,по-малко количество труд,да се сформира такава организираност на практиката,че да се цели не възможния максимум и да си късам ръцете,а да търся оптималност и да мога да компенсирам със бройка,и това са принципи които се следват от всички професионални пчелари по света.Това превъртане на майката е наистина добро,защото хем избягваш роенето на 100% хем имаш максимален медодобив,но знаете ли колко работа е това - за да го приложа на 100 кошера,трябва да си взема работна ръка инак вече ще съм във пашата.За 10-20 кошера е приложимо и интересно,но не и за мен,това просто не е за мен.

Добавлено (13.06.2011, 19:00)
---------------------------------------------
Сега да се върна на пилото.Трябва да се помни,че пилото и майката отделят феромони,които определят поведението на пчелите - да манипулираш така свободно и със двете,е меко казано безотговорно.Какви промени могат да настъпят във пчелите и семействата при едно такова тотално отнемане,оставям да се информирате от книгите,защото говорим и за биологични процеси,които по-достъпно,ясно и подробно са обяснени от научните среди,аз нямам претенцията да имам чак толкова подробни познания,необходимо ми е да ги знам само в общ план.

Целия номер е във пилото - без майка,медовик аз не оставям,това е прекалено много усложняване на работата.А номера какъв е - ами пило бре хора със какво ще направим отводки,ако не със пило.От тук насетне начините и методите са много,от тук се борави,а не да дърпам аз и пчели,и майка,и пило .... че то какво остава,сбирали повече мед били,сбират ма като свърши меда имаш хаос и широко отворена врата към болести.Аз самия практикувам метода,но не заради повече мед,това е неправилен възглед - просто се осмисля,как може да се внедри заедно със методите за направа на отводки.А там където се събира мед,там майката задължително си остава - пчелите имат чувства,като всяка една твар,ти като им отнемеш майката,индивида който те обичат,пчелите проявяват огромна любов към майката,много силна привързаност,генетичната зависимост не е само не генетично ниво,тя се проявява и във поведението характера на майката,те следят майката,тя е техния основен стимул за организираност и безумното търчане по растенията,отнемайки майката ти направо ги ошашкваш,ти направо се ебаваш със тях,няма го обекта заради,който пчелите са това съвършенно общество,което даже ненапразно му казваме,че е един организъм,толкова е съвършенно,толкова е сплотено,няма друго общество във природата в което да цари такава хармония.Там където е майката,там трябва да се сбира меда,а колегите правят точно обратното и грешат генерално - пчелите са достатъчно умни и практични,за да си определят колко и как ще я ограничат тази майка по време на медосбора и това не е наша работа.

А вече във кой момент,кога и как аз отнемам пилото предпочитам да не споделям,защото хем си ми е тайна,хем си е ориентирано към пашите,които имам,хем иска специфичен инвентар,но има много хляб във принципите на този метод и аз далеч не го отричам,но и не го прилагам във такива крайности както колегите,а дори не и със тази цел - за мене,че се получава по-добър медосбор е бонус,а не цел.

Това заради,което аз влязох във спор във темата,е за да се опитам да огранича съветването,което така безотговорно раздават хората там,защото за начинаещите това може да се окаже пагубна практика.

Ти Попов,направо си задал въпрос,който е самия отговор - къде е границата между правенето на отводка и увеличаване на медодобива с ограничаване на пилото.Това няма как да ти го каже някой,просто защото не практикува в твоя район,но точно там е цаката,със отводката се преценява колко да се намали кърмаческата дейност т.е.колко пило и пчели да се издърпат,трябва да бъде съобразено със условията на пашите и това поне аз няма как да ти го кажа,но ти сам си намерил основата на този метод и как да го приложиш.Само това трябва да запомниш и да спазваш - майката да остане във семейството от което чакаш мед и никакви насилстевни методи ти да я ограничаваш.Ако искаш отнеми всичкото пило,ако искаш поетапно или само частично не е грешно,но внимавай със отнемането на пчели - не е хубаво да има рязка възрастова граница т.е.да отнемеш само младите или само старите,трябва да има баланс,като в повече от старите по време на медосбора е хубаво да са при майката.И така го направи,че по време на самата паша,да не човъркаш основното семейство - така го планувай,че евентуално ако искаш да го прегледаш или да дръпнеш пило или каквото и да е,така да стане,че да бъде в момента след пашата,във самата паша семейство не се бута.
Няма ограничаване на пилото,нито на майката - това сто процента означава да се ограничи и нещо друго,имунитет,мед,сила все нещо друго се ограничава.Няма ограничаване - има отнемане,но така да стане,че кърмачките да кърмят,старите да носят мед,а майката да си снася,всичко останало е против природата на пчелите и против техните естествени процеси.

 
drdpopovДата: Понедельник, 20.06.2011, 11:53 | Сообщение # 52
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Всеки начинаещ трябва да си разпечати тази страница и да я пази като наръчник.Аз минах по заобиколния път за да стигна до тези прозрения и то частично.Сега ми се изясниха всички терзания които имах при експериментирането с отводката.Като разбрах, че съм осиротил семейството си зададох въпроса-аз отводка ли правя или прилагам това което колегите в другия форум препоръчват като метод за увеличаване на медосбора.И тогава започнах да чета по книги и форуми тези разисквания.Но колкото и сам да четеш има неща които убягват.Този нюанс,това преливане между похватите,методите и в крайна сметка целите които искаш да постигнеш това е главното в майсторлъка наречен -пчелар.Благодарение на тези форуми човек лесно влиза в контакт,поставя въпроси,бързо получава отговор и се ориентира.Благодаря ти за вниманието.

Добавлено (20.06.2011, 11:48)
---------------------------------------------
Здравей Харалампи.Вчера видях че новата майка е започнала да снася яйца-от 1 ден.Е успях и да намажа по мустака малко мед.Тази година ще е слаба на мед,но около 20 кг успях да врътна.

Добавлено (20.06.2011, 11:53)
---------------------------------------------
Здравей Цеко /разбрах че Харалампи така те нарича/,пробвах ел.ножа.Температурата се оказа малко ниска.Повече от 2 пити една след друга не може да се отворят добре,след тях започва да маже,да къса килийките.Бързо изстива и трябва да се чака 1-2 мин да нагрее отново.Ако взема друг трансформатор?Моя е 16 волта и 1,2 А.

Сообщение отредактировал drdpopov - Понедельник, 20.06.2011, 11:49
 
haralampiДата: Понедельник, 20.06.2011, 13:02 | Сообщение # 53
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
А аз Попов,честно да ти кажа се чувствам леко неудобно и неловко,като се запитам - като какви ли ни възприемат във форума,колегите от русия след поредната публична простотия,със която наши драги сънародници се мислят за оригинални и модерни. sad

п.п.инак идеално - щом майката е пронесла,от тук насетне караш по каналния ред без никакви сложни маневри,като видиш да има и запечатано пило и АКО има възможност,вземи от силното семейство една пита със пак запечатано пило и му я предай да се подсили малко.
 
drdpopovДата: Понедельник, 20.06.2011, 17:32 | Сообщение # 54
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Това го направих,взех 2 пити,една с открито и една със запечатано пило.За коя публична простотия говориш,че не мога да вдяна?
 
APITOДата: Понедельник, 20.06.2011, 18:36 | Сообщение # 55
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здравей Докторе!Не знам защо се е получило така,може би реотана който си използвал е с различно съпротивление или трансформатора няма мощност и след като се натовари напрежението пада.При мен се получава,работи по цял ден ,даже се налага да го изключвам когато не работя с него защото все пак дръжката се нагрява.Пробвай с друг с по-голямо изходно напрежение-трябва да стане!Вторичната намотка на моя трансформатор е шина 6 квадратни милиметра.Поздравления за изкарания мед,между другото колеги с повече кошери от теб все още не са изкарали нищо ,което ме очудва.Но сезона продължава -УСПЕХ!!! wink
 
haralampiДата: Понедельник, 20.06.2011, 19:18 | Сообщение # 56
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
За паметника на съветската армия - вече видях във няколко руски форума как се коментирва тази идиотщина .... повярвай не е никак благозвучно и приятно за нас.
 
kostadinstoyanovДата: Понедельник, 20.06.2011, 23:11 | Сообщение # 57
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Колега Харалампи, споделям мнението ти. Един народ, който с лекота се обръща и плюе върху вчерашния си ден няма бъдеще!
Съжалявам, не е по темата, но не мога да не реагирам.
 
haralampiДата: Понедельник, 20.06.2011, 23:28 | Сообщение # 58
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Ужас човек,ако щеш вярвай аз съм потресен - участвам във един така,макар да звучи прехвалено,наистина един от най-интелигентните форуми във БГ.Всъщност това е най-големия форум за хардуер и ИТ,но понеже събира хора от всякакви среди,естествено сред тях се срещат много интересни личности.

Ужасът ми е,че във този форум - оставяме троловете и келешите,за миг просто да забравим за тях,има ги и там такива но те се знаят кои са.Лошото е,че половината от умните хора,образованите,със по няколко висши взети не във днешни времена,хора наистина със буден интелект - не малко от тях,дори половината одобравят тази постъпка ....... аз просто не мога да ти кажа как се чувствам,два дена не съм спирал да пиша във него форум по темата,и съм потресен във какво се превръщаме.И тези хора имат деца - тези хора,които дори аз имам за умни,някои даже много по-умни от мен,те имат деца,които не ми се мисли как възпитават.

Основната теза е,че този паметник символизирвал комунизма и било срам за народа ни,защото бил издигнат в чест на руски войни,които изнасилвали жените ни и убивали децата ни - демект паметник в чест на узурпатори,та бил срам за нас и позор.

Боже честно страх ме хваща вече на къде отиваме - трансформирваме се във нещо,което ..... ми е трудно да отгатна какво ще бъде,но при всички случаи ще е нещо много грозно,много отвратително.

Наистина и аз се извинявам,че не е по темата,но не ми излиза от главата как може умни хора - ти аз разгледах най-различни блогове,форуми и прочие обществени нет изяви,ти хората са ..... полудели,тази раса която се нарича човеци взе наистина да свършва,като че ли наистина количеството вселенски разум също като материята е константен,а хората като се увеличаваме все повече и повече и малко концентрацията почва да куца.
Как може да се одобравя проявата на простотия и вандалщина - какво значение има вече дори смисъла,ние говорим за простащина .... ма то било послание моля ти се ..... божееееееее боже,ще мрем ще мрем от липса на пчели и потънали във простотия и невежество,е това ни чака.Звуча може би крайно,може би крайно песимистично - но такива примери да се дават от сега на подрастващи поколения,защото те не знаят какво е социализъм за тях това е по-абстрактна представа,както ние не знаем какво е световна война,чел съм за нея,гледал съм филми,учил съм я но не е като да съм я изживял,но примера във всички източници е ясен,а този пример,такива бъдещи примери до какво ще доведат замислят ли се изобщо .... нямам думи наистина и ми е много посърнало,много разочаровано,много обидено дори,иде ми вече да се откажа да ми пише във паспорта българин,Левски и Ботев не са се били и загинали заради говеда като нас в това съм сигурен и не се диференцирам,аз съм същото лайно българско.
 
haralampiДата: Вторник, 21.06.2011, 01:52 | Сообщение # 59
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Цеко нали ти пратих линк - говоря за обругаването на паметника на съветската армия,онзи дето са го боядисали сега и са ги направили като супермен,батман и прочие комиксови герои .... не видя ли линка

Сообщение отредактировал haralampi - Вторник, 21.06.2011, 01:52
 
drdpopovДата: Вторник, 21.06.2011, 10:38 | Сообщение # 60
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Според мене трябва да се раздели проблема на две и тогава всичко ще си дойде на мястото-първо какво ни е отношението към самото обрисуване на този или който и да е паметник или сграда и второ какво ни е отношението към политическия факт на присъствието на чужда армия в България и построяването на паметници за нея.Първото го сравнявам с плисването на киселина в лицето на човек който не е приятен за някого.По втория въпрос обаче има хора с различни мнения и те могат да бъдат правилни за всеки изповядващ дадена партийна линия.И когато се смесят отношенията по двата въпроса става "мешана скара".Според мене дори само в един човек може да има противоположни мнения по двата въпроса.
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА (ПОДХРАНВАНЕ НА ПЧЕЛИТЕ)
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024