Пятница, 19.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчеларите » Отводки през август
Отводки през август
ЗаркоДата: Среда, 03.08.2011, 10:56 | Сообщение # 1
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Кандидатствам по пчеларската програма за 50 кошера и отводки. С кошерите брах 1000 ядове, но долу горе съм го докарал до някакво положение. Проблема ми е с отводките. Един ни лъже вече 2 месеца и все още не ги е доставил. Питането ми е мога ли сега да ги взема при условие, че ще са и на 3 рамки (уж обеща да са на 4 ама не му вярвам)? Ще могат ли да се развият и да презумуват за оставащото време?
Проблема ми е, че съм взел парите на заем и ако не взема отводките, няма и да си върна парите от фонда. Ако не ги взема и една година ще отиде по дяволите. Направо ми пуши главата и не знам какво да реша та няма да откажа някой съвет от по-опитните.


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Среда, 03.08.2011, 13:25 | Сообщение # 2
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Зарко малко е късно за отводки по това време но щом е такава работата взимай ги.Обърни внимание на медовите запаси,за пчелите и пилото е ясно че ще гледаш -ще презимуват само трябва яко подхранване и максимално стесняване.
 
ЗаркоДата: Среда, 03.08.2011, 13:56 | Сообщение # 3
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Дали ще градят питите вече, предвид, че инстинкта за градеж намаля? То е ясно, че ще давам пари за захар и ще търча през ден да ги храня ама дали ще има полза.
Голям зор с това начало, дано си струва...


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
haralampiДата: Среда, 03.08.2011, 20:31 | Сообщение # 4
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
За градеж според мен е късно вече - колко отводки са и 50 семейства ли имаш ?
 
ЗаркоДата: Четверг, 04.08.2011, 10:27 | Сообщение # 5
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
50 са отводките, а имам 5 семейства само confused

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
haralampiДата: Четверг, 04.08.2011, 12:58 | Сообщение # 6
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
По дяволите, това вече не е добре - дали можеш накара този човек, да не се прави на ударен, а да слага по една рамка плътно запечатано пило и да ти ги връчва ?
Бих допълнил към мнението на Апито - подхранване със стартовит е препоръчително да направиш, но ..... хм малко са според мен, не знам какъв съвет да ти дам.
Защо не се обърнеш към скутелатор на лични - той прави едни по-особени операции със късни отводки и презимуване на майки, та има редовна практика със по-специфични случаи, като твоя.
 
ЗаркоДата: Четверг, 04.08.2011, 14:57 | Сообщение # 7
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Бе уж говорехме да са на 4 рамки ама то за толкова неща сме говорили, а не са станали, че едва ли.
Мислех да търся да купя още 5 семейства и да ги разнеса по отводките ама и то струва пари, няма да издържа финансово.
Разни добавки ако слагам към сиропа дали ще има полза?


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Четверг, 04.08.2011, 15:10 | Сообщение # 8
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Не го плаши човека колега Харалампи biggrin , на 3 рамки при добре направени отводки ще изкарат зимата-правил съм ги тези експерименти някога . За градеж на пити обаче не гарантирам а и не му го препоръчвам. Само трябва да се внимава за общото състояние на отводката-да е направена както трябва,с мед ,запечатано и открито пило,качествени пити и млада майка!Не казвам че човека който ще му ги продава е мошеник но е почти редовна практика на "колеги" които продават отводки да пробутват стари майки, дефектни и празни пити с малко пчели на отводките и оттам идват съмненията .Преди време с колегата от този форум Миндиета ходихме при един такъв колега да му избера отводка и от 5-6 предложени избрах една и то най- вече заради майката, като тази отводка която му беше "приготвил"буквално умираше -пчелите ритаха пред кошера.И това е пчелар със 120 кошера!Не знам Зарко с какъв опит разполага не ми се вижда начинаещ но е най-добре да вземе с него някой опитен колега ,не може да няма такъв познат а и не вярвам някой да му откаже.С подхранване и добавки-стартовит не знам -никога не съм го ползвал,мая за хляб , витамини б-12 или обезмаслени млека ще поразвият пило.Не е чак толкова късно ако изкара 2 поколения пчели до зимата успеха е гарантиран.
 
ЗаркоДата: Четверг, 04.08.2011, 15:52 | Сообщение # 9
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Ами уж са му добре отводките. В началото на юли донесе на един приятел (и от тогава спря да носи де) и добре се развиваха. Друг приятел с опит му ги прегледа и каза, че са добре. Много бързо градяха и майките осеменяваха веднага.
Начинаещ съм ама имам един приятел, който ме "наблюдава" и ще помага ама и той се чуди дали ще "изкласят" тия отводки. Не е правил такова нещо до сега.


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
mindietaДата: Четверг, 04.08.2011, 20:09 | Сообщение # 10
Болгария. Plovdiv.
Группа: Проверенные
Сообщений: 4
Статус: Offline
Зарко прав е Апито, внимавай много с тези"МНИМИ отводки когато сезона преваля, отиди с някой пекан колега защото всяка грешка по това време се заплаща скъпо!!!
 
APITOДата: Четверг, 04.08.2011, 22:15 | Сообщение # 11
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
За съжаление колегата Скутелатор не изявява желание да посети този форум въпреки многократните покани от моя страна.Това е човек с много прогресивни разбирания и който би могъл да бъде много полезен за всички нас.Обаче не разполага с много време.Разбирам го.Може би колегата Зарко ако му пише на лични да получи по-добър съвет.
 
haralampiДата: Четверг, 04.08.2011, 23:14 | Сообщение # 12
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Наистина Зарко допитай се до него - сигурен съм, че ще намери време да ти драсне два реда какво да направиш. На три рамки отводка по това време си е риск - сигурен съм, че могат да изкарат зимата, но дали ще изкарат всичките, пари даваш, другото майната му. От мен това - подхранвай със стартовит, В12 му е основната съставка и излиза по-евтино, плюс че е формула лесна за усвояване от пчелите. Трябва да им подсигуриш стабилни медови запаси, предполагам, че дори по някое време сред зима ще трябва да ги отвориш и да им подадеш някакви питки.
Друго просто не знам какво да добавя.
 
APITOДата: Пятница, 05.08.2011, 00:01 | Сообщение # 13
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Oбщо взето колега ти си го написал какво требе да прави колегата Зарко.Друг е въпроса дали колегата Скутелатор ще реши да му отговори-не вярвам и не поне тук!Ми що не му пишеш на лички колега ,доколкото знам вие си имате добри взаимоотношения и би могъл да помогне-не тука ако му е неприятно-може и в червения форум -все тая.... колегата Зарко е пич и требе да положим усилия-аре дай едно рамо!!!Пак искам да кажа че тоя човек е ДОБРЕ ДОШЪЛ и всеко едно негово мнение е много ценно- но както си реши за него.Тука нема почерпка и дивиденти -всичко е на доброволни начала biggrin
 
ЗаркоДата: Пятница, 05.08.2011, 10:19 | Сообщение # 14
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Писах му в другия форум, но още не ми е отговорил. Като го направи ще ви пиша какво ми е отговорил.
На всички ви благодаря за съветите, прочетох ги внимателно и ще се съобръзя с тях. Само тоя папагал да вземе да ги донесе вече. Ако вземе да се забави още 5-6-7 дена май ще си искам капарото, то няма да има време за поне 2 поколения пчели. Ще си проваля една година ама какво да се прави като зависиш от глъмпери.
За следващата година няма да е така, вече съм решил как ще действам ама за тази е късно вече.


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
haralampiДата: Пятница, 05.08.2011, 12:16 | Сообщение # 15
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Зарко споделяй от рано какво си намислил - като е от по-рано, по може да се съдейства със съвет.
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчеларите » Отводки през август
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024