Четверг, 28.03.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 2 из 2
  • «
  • 1
  • 2
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчеларите » Отводки през август
Отводки през август
APITOДата: Воскресенье, 07.08.2011, 20:45 | Сообщение # 16
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Зарко ,попитах колегите от руските форуми горе долу по твоята тема -някои от тях зазимяват на 4 пити!!!!Така че при нашите условия би трябвало да няма никакъв проблем.
 
ЗаркоДата: Понедельник, 08.08.2011, 13:12 | Сообщение # 17
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
haralampi, то работата беше да ги донесе още края на юни, началото на юли ама ей го уж днес вече щеше да ни ги носи а не се е обадил. Пак ще ходим да го търсим май, аман от него. А за догодина идеята ми е да не се занимавам с тия лицензирани производители на отводки. Не стига, че продават безумно скъпо ами и бера ядове после. Ще си ги купя отделно от някой производител, на нормални цени. За това ще ми трябва помощ за някой, който прави хубави отводки ама е още рано.

APITO, благодаря за загрижеността.

А и ето какво ми отговори Scutellator:

"Здрасти,
Отводките няма да могат да се развият, но би трябвало да могат да презимуват (освен ако не са изложени на вятър и влага).
При мен дори на 2 междурамия пчели презимуват напълно успешно, но запасите им стигат малко повече отколкото да презумуват и напролет се нуждаят от подхранвяне за пролетното развитие.
Ще се стараеш при последния преглед ( или Септември) да имат минимум 2 пити с пило и толкова пити с мед (колкото пило толкова и мед).
Първото нещо което трябва да направиш когато ги вземеш е да им помогнеш малко - да им поставиш празни изградени пити (поне по 1; ако нямаш може и само основи), дори пита с пило там където се налага; и да подхранваш за да могат да градят основите и да снасят. Дано да имаш достатъчно хранилки, ако нямаш - в найлонови пликчета и ги надупчваш на 2-3 места отгоре с кърфица. Внимавай за кражби. По възможност е добре отводките да не са при основните семейства.

Гледай да вземеш пити с пило, не пити с мед (т.е. средно леки отводки).

Ако успеят да осеменят поне още 1 пита, значи всичко е наред, напролет ще се развиват повече. Ако имаш рапица тъкмо ще ги направи като всяко друго редовно семейство."
------------------------------------------------------------
"Нямам изградени пити (понеже съм и начинаещ), но съм приготвил по 2 рамки с основи. Тях на веднъж ли да ги сложа или една по една.
За затопляне съм приготвил за от двете страни 2 см фибран. Така ми каза друг пчелар. Хранилки имам на всеки кошер. Колко сироп и в каква концентрация да го давам и през какво време? Ще има ли полза ако слагам някаква добавка вътре -"Стартовит" или нещо подобно?"
------------------------------------------------------------
"Две основи може и да са ти малко, приготви си поне по още една за всеки случай. Ще видиш как ще тръгне и си прави преценката за по-нататък. Основите няма никакво значение дали ще ги сложиш наведнъж или по една- ще изградят толкова колкото могат, а другите ще останат за догодина. Няма особено значение дали основата ще зимува в кошера или в склада.
Затоплянето - до сега така и не съм разбрал дали има някаква полза от него- до колкото мога да преценя - видима разлика няма.
Сироп - ами класическа концентрация -1:1 (на око) - подходяща за всякакви случаи. Не мога да ти кажа по колко да слагаш и през колко време, идеята е да поддържа градежа на пити без да задръства майката. Ако едното от двете ти се стори че не е както трябва, следва корекция от твоя страна. Няма еднаква доза за всеки кошер (по-силните по правило носят на повече; отделно има едни които повече се стараят да го складират, докато други - го превръщат на пило) . За добавка - чувал съм че боровите връхчета сварени в сиропа подобряват градежа. Преди слагах чушки, чесън, лук, б12... но ефекта е спорен и се отказах. При мен всичко това си го вземат от природата."


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Понедельник, 08.08.2011, 20:17 | Сообщение # 18
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Зарко аз не бих ги напъвал с градеж на толкова пити.За да градят пчелите имат нужда и от прашец ,той ще им трябва и за пилото и това ще се отрази на ранното развитие на семействата догодина.Според мен само по една ,напролет повече, дори е съмнително дали и нея ще изградят както трябва.
 
ЗаркоДата: Вторник, 09.08.2011, 01:12 | Сообщение # 19
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
И на мен ми се виждат много, но според него те ще изградят колкото могат. Знам ли може би ще сложа по една и ще наблюдавам. Инъче явно има прашец, защото гледам, че носят.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
haralampiДата: Вторник, 09.08.2011, 11:38 | Сообщение # 20
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Братле тука има нещо много, ама много гнило - от края на юни вече сме средата на август ..... честно казано аз не бих взел тези отводки, много ми мирише тази работа. Колкото и куцо да ми е тръгнала една отводка, ако ще и на една пита да съм я сформирал, за два месеца все ще е станала на 4 рамки - не винаги всички отводки стават от раз, винаги ще има и такива, които се мърдосват, но в твоя случай не говорим за една издънка от десет.
Не знам парите са твои и ти си прави преценката, но казвам ти тука има нещо адски съмнително - вероятностите какво може да е станало са много, но при всички положения нещо не е наред.

А инак мисълта на Скутелатор е, че без стабилно подхранване просто няма как да се разминеш, но ако са ти малко питите/ рамките във кошера има вероятност от много храна да се блокира майката, а това в случая не трябва да се допуска изобщо, това е основната цел след като ги вземеш - майката да снася без никакви ограничения.

п.п. а относно затоплянето - не знам още какво да мисля, но съм на път да стигна до заключението, че затоплянето наистина няма никакъв ефект. Дори като съм гледал филми за пчеларството във Русия, където има региони със страшно ниски температури, гледам хората ползват яко всякакви материали за затопляне, но ....... поне за иззимуването, малко ми се вижда безсмислено и безрезултатно. Факт е, че пчели от студ не умират - никога не съм имал загинало семейство от студ и дори никога не съм чувал за такова - отделно, че във практиката си Скутелатор, нарочно ги поставя във такива екстремни условия. Но все още не мога да го твърдя със сигурност, не съм напълно убеден дали размишлявам правилно.
 
ЗаркоДата: Вторник, 09.08.2011, 13:58 | Сообщение # 21
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Бе той прави и носи на други ама имаше проблеми с майки (не му носеха), после дете му се ражда, сега пък си мести единия пчелин, защото минава тръбопровод през него. И още други такива се натрупаха, отделно е и шматка, но времето си лети. Поне днес като се чухме се разбрахме да ги донесе на 4 рамки (ако изобщо ги донесе, вече на нищо не вярвам). Ако успеят да изградят поне още една и да я осеменят ще стане работата май. Ще ми побелеят нацяло косите от мошенници ....

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Среда, 10.08.2011, 15:32 | Сообщение # 22
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Добре де колега,защо не потърси навреме друг човек или това ти е заложено като необходимо условие по програмата,не съм наясно с тези пчеларски програми а също и ползата от тях.
 
ЗаркоДата: Четверг, 11.08.2011, 00:00 | Сообщение # 23
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Ми дал съм му капаро, кой да търся друг. Инъче са си е..ли мамата. Я има 15-тина човека дето са лицензирани производители на отводки и само от тях можеш да вземеш. Далавера брате. Ама догодина ще ме хванат за .... плодника. Има полза от програмата, особено за тези, дето искат да си подменят старите кошери. И други ползи има де. wink

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Четверг, 11.08.2011, 00:06 | Сообщение # 24
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Може и да има ползи.Не зная,какво стана донесоха ли ти отводките?
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчеларите » Отводки през август
  • Страница 2 из 2
  • «
  • 1
  • 2
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024