Вторник, 19.03.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 2 из 7
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 6
  • 7
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА (ПОДХРАНВАНЕ НА ПЧЕЛИТЕ)
СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА
APITOДата: Пятница, 27.05.2011, 00:17 | Сообщение # 16
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Докторе , добре си постъпил както казва колегата Харалампи.Моята препоръка е да правиш отводките по-силни -като сега, за в бъдеще за да нямаш грижи а да има продукция.Правилно си се ориентирал!!
 
drdpopovДата: Пятница, 27.05.2011, 10:58 | Сообщение # 17
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Уча се повече от пчелари като вас във форума.Имам и литература но предпочитам живия контакт.Дано с тези диалози помагаме и на други новобранци.Благодаря.

Добавлено (27.05.2011, 10:58)
---------------------------------------------
Снощи ми изпратиха готова майка и довечера ще я поставя в отводката.

 
maikalДата: Пятница, 27.05.2011, 14:37 | Сообщение # 18
Болгария. Pazardzhik.
Группа: Проверенные
Сообщений: 31
Статус: Offline
Докторе при това положение внимавай с придаването на майката -предполагам че си чел или са ти казали че ще трябва да я сложиш в клетка,но преди това да унищожиш всички заложени маточници и след 1-2часа да поставиш майката,а след ден-два да провериш дали са я приели и чак тогава ако сами не са я освободили да я пуснеш сред пчелите.А иначе добре се справяш -давай все така!
 
drdpopovДата: Пятница, 27.05.2011, 16:18 | Сообщение # 19
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Да,тя е изпратена в клетка,затворена с няколко пчели.От производител е.Довечера като ида на пчелина ще я сложа.
 
haralampiДата: Суббота, 28.05.2011, 00:45 | Сообщение # 20
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Пиши после за резултата.
 
drdpopovДата: Суббота, 28.05.2011, 10:46 | Сообщение # 21
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Снощи прегледах основно кошера,не открих майка,имаше много заложени маточници,пръснати на няколко пити,но бяха празни,изградени до средата.Разруших ги всичките и след 2 часа поставих клетката с майката.Като разруших маточниците ,след около няколко минути целия кошер се възбуди,започна да жужи силно.Проверих дали имат майка,защото като пренасях питите от кошера-донор,не бях сигурен дали не съм пренесъл и неговата майка.Но не я открих,пресни яйца нямаше,всички яйца които пренесох са вече открито пило.Майката която сложих е нова,млада,тънка,вероятно защото още не е оплодена.След няколко дни вероятно ще се освободи от клетката.За колко време обаче става оплождането?
 
APITOДата: Суббота, 28.05.2011, 15:56 | Сообщение # 22
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
До седмица -две трябва да пронесе докторе.Щом е неоплодена обаче понагледай го пак да не заложи наново маточници,инстинкта на пчелите е по-голям за залагане на собствени маточници отколкото приемане на нова майка особено неполодена.
 
haralampiДата: Суббота, 28.05.2011, 20:45 | Сообщение # 23
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Но защо си купил неоплодена майка ?
 
drdpopovДата: Понедельник, 30.05.2011, 11:23 | Сообщение # 24
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
И така ,като за първи път естествено, че направих грешка.Искам да я споделя за да не се повтаря и от други .Като съм прехвърлял питите с пчели, съм прехвърлил и майката.И видях как пред очите ми новата майка излезе /на 3-тия ден/ от клетката,пчелите й се нахвърлиха на кълбо и докато ги разбутам за да я взема, я нахапаха смъртоносно и след десетина минути умря.Като анализирах събитието открих следните си грешки - когато поставях майката бързах много при прегледа,не потърсих повече признаци за наличие на майка ,работих при много лошо време - заваля обилен дъжд,не проверих обстойно и двата кошера,а предубедено само единия.След това проверих и другия кошер и тогава картинката се изясни-беше пълен с маточници,като няколко от тях са едри и запечатани,другите са с различен размер и празни,никъде нямаше яйца.И тъй-като предвиждах ,че това може да ми се случи, при отделянето на отводката запазих по една пита с пресни яйца за всеки кошер,с цел да си направят майка.Така и стана.Сега отводката е със старата майка.Другия кошер си произвежда сам.Мисля да го оставя да си я направи.Маточниците са запечатани и скоро трябва да излезе майка.това стана вчера.Кажете как да постъпя.
 
haralampiДата: Понедельник, 30.05.2011, 13:56 | Сообщение # 25
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Сега със риск да се скараме се обръщам към теб и Цеко,а и по принцип към колегите.Значи не знам каква помощ се очаква конкретно от мен,но ако е да ходя по пчелините ви,особенно на 400км разстояние (мисля,че беше от Сандански нали така Попов) значи ..... не знам какво да кажа,за да прозвучи меко.

Акъл аз не давам - давам знанията си,а вече дали ги разбирате,приемате и сте съгласни/несъгласни със тях съм готов и предразположен да коментираме.Не един път съм казвал,че безгрешен и научен пчелар няма - има учащи се и ..... всички останали.Ето например точно тази седмица и аз направих груба новобранска грешка - не бях сигурен дали съм разбрал къде съм сбъркал,за това си обсъдих въпроса със колеги от форума.

Няма нищо срамно във това,че си сгрешил - има да грешиш цял живот,в крайна сметка това не е човешки пациент под твоя скалпел,че всяка грешка .... айде нали,ясно е да не говорим.Но Попов,специално към теб се обръщам - за да ти бъдат от полза коментарите на колегите,питай преди да правиш,а после действай.Не ме разбирай погрешно,но си учен човек и съм сигурен,че ще се съгласиш за забележката,която ти отправям,а именно - какво правиш ти,питаш как да си направиш отводка,признаци и прочие,а то се оказва,че ти си я направил вече.После какво става - изведнъж от някъде се появява майка,която на всичкото отгоре е неоплодена,за която ти питаш как да я предадеш и прочие т.е.ти ни поставяш пред свършени факти и един вид ни вържеш ръцете.Аз съм склонен да помогна на всеки един човек заинтересовал се от занаята,но няма как да бъда полезен,ако първо се прави пък после се пита.

Радвам се,че си осъзнал грешките,които си допуснал - някои грешки са задължителни,но важното е,че ти сам без да ти казваме си ги разбрал,това е повече от хубаво,това е пчеларския хъс.Но искам да запомниш нещо за в бъдеще и да си го подчертаеш със две линии - когато се купува майка или отводка,винаги,винаги!!! се взема не само оплодена,но и пронесла майка,а ако си говорим как е най-правилната практика,тя е да се купи майка,която е снасяла към 40 дена.
За всяка една новооплодена майка е от изключителна важност,да и се даде възможност да снася колкото се може повече - със всеки ден тя снася все повече и повече,около 40-я ден тя стига едно пиково състояние т.е.майката вече се е развила.

Значи една майка без значение от коя раса е,по какъв начин е придобита и със колко (не) качествен ген е,трябва да бъде силна,да и се даде възможноста да развие потенциала си,инак просто няма метод по който тази майка да създаде в последствие силно семейство - зад тези си думи заставам със пълната си отговорност и ако някой иска да оспорва това твърдение,аз съм тотално пас.Просто има някои правила във пчеларството,които са фундаментални и не подлежат на оспорване и съмнение,който не иска да ги разбере,да прочете малко литература,да се допита до други колеги и да ги приеме,просто да не търси съвет от мен.Да се купува неоплодена майка е ....... а е нямам думи,не че е невъзможно да се придаде и да развие силно семейство,но е възможно най-ненужния,трудоемък и рисков начин,това е абсурд,ето гледам и в другия форум - там има човек,който па си е купил оплодена майка,ма не пронесла и какво прави ..... дните вървят той се чуди как да я придаде,ам че ти и разкатаваш фамилията на тази майка,тя тъкмо се е оплодила,ти я държиш дни наред да не снася и под стрес.Пак казвам със риск да бъда досаден - без качествена майка,силно семейство няма как да се създаде!!!тя е основна уникална единица и първопричина за силно/слабо семейство,всичко останало започва след това!А за развитието на новоизлюпена майка,най-важните са първите две три седмици след оплождане - това е най най-важния и оказващ влияние период.

Сега - загуба нямаш никаква и грешката е лесно поправима,кажи колко рамки със пило има осиротялото семейство.Да преценим евентуално има ли възможност и ако да,колко рамки със пило да прехвърлиш от осиротялото,във новосформираното семейство.Щом си решил да си произведат сами майка,значи така ще направиш - ще направиш малко подбор на маточниците,за разлика от други колеги,аз не се интересувам толкова в кой ден са направени,а от вида на маточника.Идеалния маточник е големичък със конусовидна форма - но не силно заострен на върха,а във основата трябва да е по-широкичък.Всички маточници,които са криви,малки,издължени,със по-скоро цилиндрична или елисовидна форма,се унищожават и се оставят по-хубавите.

Ако имаш възможност направи следния вариянт - изтръсквай пчелите от всяка пита с пило и маточници и ги снимай от двете страни,и тука ще ти кажем кои да премахнеш и евентуално,коя/и пити с пило да придадеш на основното семейство.
 
drdpopovДата: Понедельник, 30.05.2011, 15:00 | Сообщение # 26
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Харалампи,благодаря за вниманието което си ми отделил.Що се касае до отводката,направих я след консултация с приятел пчелар.По негова препоръка, първоначалната идея беше пчелите сами да си направят майка.После обаче един друг колега,като разбра че съм направил отводка ми изпрати майката като подарък и така се струпаха неща, които не съм планирал предварително.Разбирам,че подхода ми също е неправилен.Първо трябва да се осигури майка и после да се прави отводка.Довечера пак съм на пчелина.Ако няма дъжд,че всяка вечер при нас вали,ще направя снимките.
 
APITOДата: Понедельник, 30.05.2011, 16:32 | Сообщение # 27
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Мисълта ми беше колега Харалампи че като в този случай на Доктора,ако някой се нуждае от майка например който има в момента да му изпрати.Разбира се че няма да ходим да наглеждаме кошерите на никого biggrin
 
drdpopovДата: Вторник, 31.05.2011, 10:23 | Сообщение # 28
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Здравей Харалампи,снощи успях да снимам.Осиротялото семейство е в ДВ кошер с магазин Рут.В ДВ няма пило,всичкото се е излюпило.В Рут има 2,5 пити със запечатано пило.В ДБ има започнати но празни маточници.В Рут има разнородни по големина и едри, както ги описваш и от двете страни на питата.На снимката не се вижда добре но една майка бе подала главичка,но не показваше признаци за живот-беше застинала.










Прикрепления: 9227400.jpg (244.4 Kb) · 7168599.jpg (331.8 Kb) · 8184920.jpg (177.0 Kb) · 8827135.jpg (296.6 Kb) · 9902143.jpg (207.1 Kb)


Сообщение отредактировал HOST - Вторник, 31.05.2011, 16:00
 
haralampiДата: Вторник, 31.05.2011, 16:16 | Сообщение # 29
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Тя майката дека се е показал се види,обаче момента е много особен и искам и Цеко да се намеси,и да даде мнение - особен е,защото като гледам може вече/или днес/или утре сутринта,да се излюпи майка.

По принцип щях да те накарам да направиш от всичкото пило една отводка и да присъединиш новосформираното (онова при което си дръпнал майката) и това осиротялото семейство,защото както и си мислех в това сиротното имаш много пчела - но в случая е възможно всеки момент (ако вече не се е случило) да се излюпи майка.Ако не намериш утре излюпен маточник,според мен вземи тези три пити с пило които има (нали това е всичкото,целта е да се вземе всичкото пило) барабар със пчелите + поне още две пити пак със пчелите и направи отводка,а двете семейства ги обедини.А ако има излюпен маточник - не ни остава нищо друго освен да чакаме ... е можеш да си поиграеш да потърсиш майката,ма сред толкова пчели се разчита повече на късмет за тази задача.

На тези две снимки унищожаваш това със сигурност - ако си убеден,че са празни,ма наистина да няма нищо в тях,може да ги оставиш и така,не е проблем.

http://picbg.net/u/15425/31385/553733.jpg
http://picbg.net/u/15425/31385/553734.jpg

Уви наистина маточниците не се виждат добре,но ако това което съм подчертал са маточници ги унищожи
http://picbg.net/u/15425/31385/553735.jpg

п.п.м/у другото със инвентара как си - имаш ли сандъчета някакви,кошери,нещо в което да настаниш пчели.


Сообщение отредактировал HOST - Вторник, 31.05.2011, 22:22
 
drdpopovДата: Вторник, 31.05.2011, 18:05 | Сообщение # 30
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Сигурно ще се излюпи днес.Снощи главата беше вън,но понеже не мърдаше,а съм виждал как мърдат главички при показване, помислих че не е жива,но все пак не я пипах.Пилото е само толкова 2 и половина рамки и то Рут.Аз предлагам да не пипам на този етап повече.Този опит и урок не е малко за сега.Да не предизвикваме съдбата.Както казваме в хирургията-не барай дявола за опашката.Все пак довечера ще унищожа заградените от теб маточници,ако тази майчица се е измъкнала.Тя ще е първата,другите нямаха признаци за пробиване.Благодаря ти за съветите.

Добавлено (31.05.2011, 17:56)
---------------------------------------------
Понеже сега видях последното изречение.Нямам повече кошери.Имам едно преносимо сандъче,което съм го пригодил за временно ползване.Това което си посочил със стрелката това е майката.В дясно от нея има още 2 залепени една за друга които не си ги маркирал.Тях да ги унищожа ли.

Добавлено (31.05.2011, 18:05)
---------------------------------------------
п.п.това че има много пчели в този кошер вероятно е добре ,защото точно сега при мене започва да цъфти акацията и с новата майка се надявам да се организират бързо.Да ги подхранвам ли със сироп?Вижда се че имат известно количество мед,но общо е малко в кошера.

 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА (ПОДХРАНВАНЕ НА ПЧЕЛИТЕ)
  • Страница 2 из 7
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 6
  • 7
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024