Вторник, 19.03.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 6
  • 7
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА (ПОДХРАНВАНЕ НА ПЧЕЛИТЕ)
СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА
APITOДата: Четверг, 05.05.2011, 18:36 | Сообщение # 1
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Кой начин на подхранване предпочитате-с мед или захар?
 
kostadinstoyanovДата: Четверг, 05.05.2011, 21:35 | Сообщение # 2
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
А кое от двете гарантира невъзможност от пренасяне на зараза?
 
APITOДата: Воскресенье, 08.05.2011, 17:30 | Сообщение # 3
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Естествено захарта но пък няма гаранция че не е произведена от растения с гмо.Не само от тръстика се прави захар.При меда вероятността от пренасяне на зараза е по голяма но ако се обръща внимание на здравословното състояние на семействата мисля че няма опасност.Та нали ако възникне кражба пчелите пренасят меда и риска си остава.Вече почти 20 години подхранвам с мед и не съм имал случай на разнасяне на болест.
 
drdpopovДата: Среда, 11.05.2011, 10:25 | Сообщение # 4
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
През последните няколко дни прочетох много материали и коментари по форуми относно изполването на захар за подхранване,стимулиране и есенно запасяване на пчелите.Останах с убеждението, че повечето колеги предпочитат захарта,пред меда за всички сезони.Естествено концентрацията е различна и с различни добавки според целите и сезона.Пролетно време се разрежда 1/1 а есен 2-3/1 т.е. захар/вода.Прибавят се белтъчни добавки-хлябна мая,сухо мляко на прах.Аз миналата зима приложих за първи път тази смес и останах доволен от изхранването на пчелите през зимата.Имах 5 отводки които не можаха да съберат достатъчно мед за себе си и приложих концентрадия 3/1 с добавка чай от мащерка и сухо мляко за бебета от най-малката възраст.За 5 кошера използвах 1 консерва сухо мляко,която я разпределих на 4 приема в продължение на 1 месец-през август до началото на септември.Бяха запечатали всичко и до пролетта - до Великден им разпечатах последните количества от питите, които бяха останали по края.И така изконсумираха всичко.Като количество на кошер се падна по 8 кг захар и четвърт кутия сухо мляко.Допълнително им дадох и по една пита готова суха храна.Понеже от 2 години имам пчели опита ми е малък.Не знам как да процедирам с подхранването със захар по време на главната паша.От прочетеното оставам с убеждението,че мога да давам без прекъсване в малки дози,които се усвояват от пчелите като храна и в меда не остават следи.Моля за мнение.
 
kostadinstoyanovДата: Среда, 11.05.2011, 22:38 | Сообщение # 5
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
От личен опит съм се убедил, че по време на главна паша, слънчоглед 5-20 юли, пчелите не посягат към хранилката.
 
APITOДата: Четверг, 12.05.2011, 20:15 | Сообщение # 6
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Докторе аз не мога да се произнеса по въпроса за подхранването със захар понеже опита ми в тази насока не е голям.Но в началото когато се захванах с пчелите известно време подхранвах със захарен сироп в който добавях хлебна мая и витамин В 12.Направи ми впечатление че майките снасяха много и семействата се развиваха бързо.
 
haralampiДата: Пятница, 13.05.2011, 13:06 | Сообщение # 7
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Дава се сироп и по време на паша - ама я го вземат,я не ...... за сухата захар,зор мога да дам мнение,защото не съм работил със нея,но пак едва ли ще я погледнат по време на паша.По принцип не е грешно,ама малко се губи смисъла и полезноста - така че със годините,съм се отказал,то и без това едвам има пари за захар за пролетно подбудително подхранване,камо ли за по време на пашите.
 
APITOДата: Вторник, 17.05.2011, 10:42 | Сообщение # 8
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колега drpopov докъде стигна с направата на електрическия нож за разпечатване на питите?Готов ли е вече?
 
drdpopovДата: Четверг, 19.05.2011, 18:18 | Сообщение # 9
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Ножа е в процес на правене.Един приятел тенекеджия се зае с изрязването на металната част на ножа.Но много ме бави-ту гатерна лента няма,после друга търси и така чак вчера откри подходящото парче.Иначе електрическата част е готова.Даже и трансформатора.Него дори вече го ползвах снощи с едно друго проспособление от което останах очарован.Препоръчвам го на всички колеги-трансформатор за лепене на восъчни оснави.Закрепването на основите за теловете става много бързо и лесно,та чак приятно.Всеки знае колко е трудно закрепване при студено време.А така не те интересува околната температура,не се ползва шпорче,не мачкаш килийките,не подлепваш основите за рамката.

Добавлено (19.05.2011, 18:18)
---------------------------------------------
Искам да поставя една тема-кога трябва да се прави отводка.Технологията на правене на отводка все пак е известна.Най-вече ме вълнува какво трябва да е състоянието на кошера за да си позволиме отделянето на отводка от него.Това според мене е деликатен момент и изисква опит от пчеларя-да прецени от кой кошер да прави отводка.Защото механично,чисто технологично всеки ще отдели няколко рамки,но преценката е важна.Второ-правенето на отводка сега преди главната паша ще се отрази ли на силата на семейството.

 
APITOДата: Пятница, 20.05.2011, 01:07 | Сообщение # 10
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Обикновенно отводките се правят след първата главна паша, семействата се запасяват и засилват максимално,това е времето след акацията или рапицата.Тогава и семействата са биологично настроени за размножение ,времето е по -постоянно. А след тази паша имат период за нарастване докато има друга паша,поне при мен е така.И наистина е много важно пчеларя да прецени от кои точно семейства да размножава но това става чрез наблюдения и подбор по всички показатели,да не ги изреждам -вие ги знаете.Правенето на отводка преди главната паша ще се отрази зле на семейството,едно че му се взема силата и няма да участва в пашата и друго че от едно силно семейство се правят две слаби-което пак не е добре.Не трябва да се робува на желанието за много семейства ,а за подбрани и продуктивни семейства които с по-малко работа ще дадат по-добри резултати.В друг един форум споделих как правя отводките-7-8-9 пити запечатано пило с пчелите ,маточник или майка и магазин и грижите ми отпадат.Но при мен избора е по-голям ..
 
haralampiДата: Воскресенье, 22.05.2011, 00:22 | Сообщение # 11
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Подкрепям мнението на APITO (по ми е арно да ти викам Цеко smile ),но Попов,въпроса ти е малко неправилен или неуточнен.

"Кога трябва да се прави отводка" - е когато ти поискаш,няма трябва отводките не са задължителна ежегодна манипулация.От тук вече се променя смисъла на въпроса за състоянието на кошера и от кой да правим отводки т.е.номера е защо ти искаш да направиш отводка,като противороева мерка,заради размножение,или за да премахнеш производствена единица,но без загуба и т.н.

Инак неминуемо преди главната паша,със сигурност ще се отрази на силата на семейството,но вече като какъв процент зависи само от теб.

Метода на Цеко е страхотен - аз му викам не правене на отводка,а на семейство smile ,но ..... как да кажа,всичко зависи от това какво целиш,начините са много.

п.п.примерно,утре на едно от силните ми семейства,ако знае какво ще му се случи,хич няма да им е до жужене - писна ми от него,от както съм запролетил,този кошер нямаше един път да се случи да го отворя и да не ме ужили,и днес отивам да вадя мед,оня нашия не ме пуска даже до ремаркето,избеснял като недоклатена кучка.Е съжалявам ма утре ще му чета молитвата и ще му се случи една случка - притеснява ли ме загубата на едно семейство/мед ........ естествено,че не защото така или инак,аз тази година търся силно размножение (на бройка) + че имам семейства със заложени маточници.Ако търсех не толкова бройката,колкото силни/качествени отводки,тогава щях да го нацепя придавайки му пчелата и пилото на други отводки.Маточници от него - при всички положения от такъв сербезлия не ща и да виждам!!!
Пак казвам всичко е според твоята цел т.е.условностите при отводките са малко по плаващи понятия.

 
drdpopovДата: Среда, 25.05.2011, 10:24 | Сообщение # 12
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Здравей Харалампи.Основно питам заради размножение.Тази зима ми умря едно семейство и исках да запълня празния кошер.Та направих за първи път едно семейство като от 2 силни взех общо 7 рамки - 3 със запечатано пило,една с яйца и 3 с прашец.От второто семейство взех 2 -те рамки без пчелите.Това го направих преди една седмица.Вчера го проверих-още няма летящи пчели.Но от 10 рамки пчелите са на 9.Сложих 1 ВО и видях че я изграждат.Питам, защото нещата, които започвам да правя все още ми са за първи път.При нас главната паша още не е започнала.Може би след 20 дни.Прав си че не попитах правилно.Може би трябва да уточня-от кой кошер трябва да се прави отводка и как да разбера,че е подходящ в момента.
 
haralampiДата: Среда, 25.05.2011, 13:05 | Сообщение # 13
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Добре,но маточници или майки - какво придаде от двете и от къде ги взе.

В смисъл правилно си се ориентирал,но не каза какво се случва със третото семейство - гради основи добре,а яйца има ли,ако има значи има майка,от къде е тази майка?Да не си прехвърлил без да искаш майката на някое от другите две семесйтва,тях проверявал ли си от тогава?

И друга отводка мислиш ли да правиш?

п.п.когато искаш да направиш една отводка,за да напълниш празен сандък,се прави точно така - имаш паша след чак 20 дена,няма какво да чакаш,правиш силна сборна отводка от другите,като така ще си и сигурен,че няма да изпаднат в роево настроение + че горе долу в началото на пашата,ще можеш да сложиш и магазин на отводката.А какво да гледаш - ако разчиташ на спасителни маточници,гледаш да дърпаш пило от по-силното семесйтво,но ако са приблизително еднакви,няма кой знае какво значение,а ако си купуваш майка или ще придаваш маточник,няма значение от кой ще дръпнеш пило,дърпай от всичките.
 
drdpopovДата: Среда, 25.05.2011, 16:22 | Сообщение # 14
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Ами по съвет на колега пчелар,взех една рамка с прясно снесени яйца и една такава оставих в кошера от който взех пчелите.Понеже не открих майката,така се подсигурих и в двата да има прясно снесени яйца,от които те вероятно ще заложат маточници.Ако това не стане ще купя готова майка.Снощи видях че са започнали да градят маточници,следователно сборното семейство е без майка.Колегата смята,че ще си направят майка.
 
haralampiДата: Четверг, 26.05.2011, 19:16 | Сообщение # 15
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Абсолютно направил си всичко по книга и според целта,а именно - искаш една отводка защото имаш свободен кошер,правиш сборна точно по начина,който си описал.
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА (ПОДХРАНВАНЕ НА ПЧЕЛИТЕ)
  • Страница 1 из 7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 6
  • 7
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024