Пятница, 19.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА (ПОДХРАНВАНЕ НА ПЧЕЛИТЕ)
СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА
haralampiДата: Вторник, 31.05.2011, 18:07 | Сообщение # 31
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Недей те изглеждат по-добре,макар да не ми харесват баш - но не ги махай,защото не се знае дали няма да стане нещо със първата излюпена майка,може да се изгуби,да я убие/изяде некое животно,да пострада,да не се оплоди и т.н. а дори може и пчелите да не я харесат,за това трябва да има и още някой друг маточник.Унищожаваш всичките само и единствено когато имаш пронесла майка - единственото изключение от правилото е,ако пчелите сами почнат да ги прегризват (без значение дали е оплодена майката,имам такъв случай в момента),тогава те свършват работата вместо теб.

п.п.а тази майка и аз не знам,защо не е мърдала - за това както сам казваш не се пипа много и да има маточници (нали не са само тези от снимката т.е.има и още някой друг маточник)
 
drdpopovДата: Вторник, 31.05.2011, 18:33 | Сообщение # 32
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Да ,има и от другата страна на питата,но не ми беше удобно да правя снимки и от двете страни.Тези са най-характерните.Аз мислех че ще харесаш най-дебелите,тези дето излизат от рамката

Добавлено (31.05.2011, 18:33)
---------------------------------------------
п.п.аз сега тръгвам,утре ще те информирам какво е станало.

 
haralampiДата: Среда, 01.06.2011, 01:10 | Сообщение # 33
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Значи наистина зор се виждат на тази светлина - виж другите снимки като са под сянка се разчитат по-добре,та ако сметнеш че са едри маточници не ги махай,аз единия ми изглежда издължен и тесен,а другите двойки ги видя леко изкривени.
 
drdpopovДата: Среда, 01.06.2011, 10:37 | Сообщение # 34
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Харалампи ,беше абсолютно прав-снощи намерих следното-половината маточници са празни, итази дето си подаваше главичката.Пчелите влизаха в тях и ги почистваха.Другата половина бяха цели.Аз унищожих тези дето си посочил,някои вече бяха отворени.Оставих по два от двете страни на питата.състоянието на кошера беше удивително,като на сватба,шумни ,дружни в жуженето,звучаха общо като една.Кошера се чуваше от разстояние.Пчелите бяха спокойни на вид,не се лутаха по питата,нормално си работеха ,само звука беше по-особен-сякаш бяха затворени в амфора а не в кошер..В маточниците които увредих имаше бели ларви,нямаше оформени пчели.
 
haralampiДата: Среда, 01.06.2011, 12:39 | Сообщение # 35
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Добре това е повече от хубаво - със сигурност има излюпена майка/и.Особенноста сега идва от това,че кошера е пълен със пчели и всичко става малко по-трудно - силно се надявам да имаш късмета на начинаещия,и да ти се оплоди майка по-скоро и съответно да пронесе,в момента в който видиш яйца,махаш всички маточници да един (може и пчелите да са свършили тази задача,ма може и да не са).

След да речем три дена хвърли един поглед - макар че има магазин,ще ти е трудно,но ще пипаш внимателно.Имаш много пчела инак щях да те накарам да смъкнеш магазина и да го сложиш на друг кошер,за да можеш да правиш прегледа по-лесно,но наистина по-добре да не пипаш повече,да не стане по-голяма каша.

Всъщност може да направиш един номер,ма не знам дали ще излезе успешен - тикни една основа в плодника,по принцип новооплодена майка,ще почне да снася в нея,но не винаги става така.
 
drdpopovДата: Пятница, 03.06.2011, 10:32 | Сообщение # 36
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Ами аз тикнах такава основа,понеже имаше една много стара черна пита и реших да я подменя-преди 1 седмица.Сега може да са я изградили.като ги преглеждах преди излюпването на майките никъде нямаше яйца.Така че сега лесно ще проследя дали снася.

Добавлено (03.06.2011, 10:32)
---------------------------------------------
Относно ел.ножа - най-после е готов.Остава само да му изработя дървената дръжка.Снощи му пуснах ток-загрява добре.Сега и питите да се запечатат и ще го пробвам както се полага.Като го направя напълно ще пусна една снимка.

 
APITOДата: Воскресенье, 05.06.2011, 04:03 | Сообщение # 37
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Докторе като го завършиш качи снимки и ти за да си ги направят и другите колеги.

Прикрепления: 3676055.jpg (34.4 Kb)


Сообщение отредактировал HOST - Воскресенье, 05.06.2011, 14:10
 
drdpopovДата: Понедельник, 06.06.2011, 10:55 | Сообщение # 38
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Ножа е напълно готов.Вчера го пробвах с надиплена лента от восъчна основа.Опитах да режа малки ивици,но става бавно и трудно.Лепи се по ножа.Температурата не е много висока.Аз ползвам трансформатор от 16 волта и 1,2 Ампера.Вероятно трябва да с повече ампери.Днес ще взема друг за проба.
п.п.Харалампи - вчера прегледах кошера - всички маточници са отворени вече,но все още няма снесен яйца, все пак от излюпването на първата майка са минали само 5 дни.

Добавлено (06.06.2011, 10:55)
---------------------------------------------
п.п. - В един от кошерите открих че има много пило в по 2 рамки и на двата магазина.Другите ги пълнят с мед но тези са почти запечатани.Има и открито, но по-малко.Трябва ли да се предприеме нещо?

 
haralampiДата: Понедельник, 06.06.2011, 17:58 | Сообщение # 39
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Ако имаш още магазини,слагай - явно на майката и идва тесно вече.А ако не,щом ти е почти запечатан меда,няма смисъл да чакаш повече - вади меда и ги връщай обратно веднага ...... всъщност и да имаш още магазини,пак можеш да го извадиш,просто не виждам причина да чакаш.(можеш питите със пило да не ги въртиш,а да ги събереш в отделен магазин и да ги оставиш в кошерите,докато се излюпи пчелата)

А инак оплождането на майките уви не винаги става така експресно както ни се иска - в момента имам и аз няколко отводки,които станаха вече мисля над 10 дена,вида им майките,ама не са се оплодили още ..... няма как,чакаме щом и пчелите не гонят майката,значи всичко е наред.
 
APITOДата: Среда, 08.06.2011, 12:29 | Сообщение # 40
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
И при мен същата работа колега Харалампи!Много се забавят младите майки с оплождането тази година чак ме ядосаха и щях да предприема крайни мерки biggrin но им се размина.

А Доктора може да се радва само че майките му снасят и в магазина ,аз много харесвам такива майки!Това означава че са много добри.
 
haralampiДата: Среда, 08.06.2011, 13:15 | Сообщение # 41
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
A e има,има го и този момент,но освен решението със бащини семейства за друго не ми хрумва - но те са рентабилни при баш промишлено пчеларство и то в региони слабо населени с пчели.А инак случава се именно,ако си във такъв район,където няма много пчели - броя и горските,непитомните,да се забавя и усложни процеса със оплождането.Това е още една от причините поради,които купуването на неоплодени майки е нежелателно.

А за второто - тука съм напълно съгласен със теб,аз не мога да разбера,защо така се спекулира из форумите,това че една майка се е качила в магазина изобщо не го приемам за проблем,дори напротив,а метода да се ограничава със ХР във плодника само и само да не се качи в магазина е направо абсурден и дори е вреден.Не виждам нито логика,нито смисъл,нито нещо полезно в едно такова насилствено ограничаване,от къде на къде - тя полудяла да снася,аз ще я ограничавам и какво правим в крайна сметка ......... дялкаме си кавал ма не със 9,а със три дупки е как ще свири този кавал тогава или да си представим спортен автомобил със само две предавки,има сила,има мощност,всичко супер,ама можеш да включваш до втора предавка,е че то ще диша прахта и на жигулитата.

Не знам може и да бъркам,за това не си позволявам критики специално по този въпрос,но за мен е недопустимо и както сам казваш,напротив щом майката снася и във магазина това е повече от добре за нас,това означава,че имаме много силна и плодовита майка - а повтарял съм го хиляда пъти,майката от там започва пчеларството,всичко останало е на второ четене,без подходяща майка,каквото и да правиш,както и да го мъдриш,просто силно семейство не може да се формира,тя е двигателя на семейството,тя е силата,без нея просто няма и шансове дори.

Та и аз харесвам и одобравям такива майки,не виждам абсолютно нищо негативно в това - нито един валиден и рентабилен минус не съм чул до сега за това.Ама хората обичат да си карат първосигнално - прочели на еди кой си велик учен в книгата,че е проблем и давай,повтаряме като папагали без да мислиме.Някъде из форума,засичал ли си руските колегите да коментирват това и какво им е мнението?
 
drdpopovДата: Среда, 08.06.2011, 16:52 | Сообщение # 42
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Прилагам фото от ножа.
Прикрепления: 2991024.jpg (99.7 Kb)
 
APITOДата: Четверг, 09.06.2011, 03:55 | Сообщение # 43
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колега Харалампи-виждам че имаш доста прогресивно мислене и определено си дръпнал напред в пчеларството -което е много добре и се радвам че има такива хора като теб сред нас които мислят позитивно.Наистина е кощунство да ограничаваш млада и плодовита майка с решетки и тем подобни.Ти пишеш в други форуми че работиш с лежаци-нещо което други не коментират.Тук още по малко!Пак казвам -ти си 3 поколение пчелар и имаш опит,това за нашите разбирания трудно се възприема но такава е тенденциятата-успеха е в силните семейства!!!

пп. Докторе захранващия кабел ми се вижда тънък или е само от снимката.1,2 Ампера не е малко-да не би да има спад на напрежението.(всъщност не съм мерил консумациятата)Иначе другото е изработено перфектно.Само мед да има wink
 
drdpopovДата: Четверг, 09.06.2011, 10:36 | Сообщение # 44
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Кабела го избра професионалист и няма проблем от него.Като го включа изчаквам около 10-15 мин за да загрее.на пипане ножа е доста горещ,не може да се държи повече от 3 секунди допрян до кожата.в близките 2-3 дни ще опитам да вадя мед и тогава ще пробвам и ножа върху истинска пита.Вероятно тази топка от восъчна основа беше доста дебела и заради това не се режеше добре.
 
haralampiДата: Четверг, 09.06.2011, 14:39 | Сообщение # 45
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Уви не си съвсем прав Цеко - изобщо,ама изобщо не мисля позитивно и като цяло настройката ми е по-скоро песимистична,дори е почти във крайност.
Това за майките и ограничаването със ХР е правилен и интересен,полезен метод,но колегите уви не мислят със главите си,а знаят само да повтарят онова което са срещнали из литературата или чули от някъде - по-скоро се съмнявам във второто,защото нещо ми се струва,че много народ из форумите ме хвърля по върбите твърдейки ми,че са чели пчеларска литература ....... та крайния резултат е,че те копирват някакви думи и сътворяват някакви странни дивотии,за които на всичкото отгоре спорят като им се каже кое как е.Типичен пример е темата за самосмените от вчера - оно пита,ти му обясняваш и той почва да ти спори ..... е за какво пита изобщо,нещо не мога да си обясна каква е тази настройка,ти му го казваш от добро,да си не тежни живота,те като че ли се засягат,че акъл им даваш.Е моите извинения,ама едно от основните неща за пчеларите е,че колкото и да ни е непонятно на българите,пчелар със егоизъм не се става.Няма стар,няма млад,няма опитен,няма новак - пчеларството наистина се учи цял живот,нима има две еднакви години,та да се следват стъпки "в този месец правиш това,в другия онова и готово".Иска се гъвкавост,иска се разчупеност,да можеш да се нагодиш към промените,към ситуацията,да можеш да реагираш адекватно,няма как да се напише валидна пчеларска книга със универсални правила,които като ги научиш и следваш,всичко да си дойде на мястото ...... просто е невъзможно,иска се интуиция на най-високо ниво,интуиция да усетиш поведението на пчелите,развоя в годината,развитието на семейството,това са все неща които няма как да се вкарат във думи,макар да искат логика.

За лежаците - ето и аз цял живот съм отричал лежаците,имам си основателните причини да не съм подхващал тази система.Но така се случи,че научих нови неща,пробвах ги и се оказаха повече от успешни,но неочаквано трудно пригодими към другите системи,за това се хвърлих на лежака.Къде ли не дирих хора със опит на тази система,кого ли не питах - за щастие намерих тук,там някой друг човек,който да ми даде съвет ..... мислиш ли,че съм си позволявал да споря със някои от тях или акъл да им давам,в крайна сметка моя интерес да разбера системата ли е или да се правя на всезнайко.Знаеш ли,че единия от хората,на които попаднах,един много стар пчелар,който вече е на ръба на силите си,знаеш ли че по 5-т пъти трябваше да му задавам всеки въпрос,за да ме разбере какво питам - ами изкукуригал човека вече,позабравил,той чува едно,мисли друго,казва трето,какво да се прави старост не радост са казали хората и всички ни това чака,но спокойно,бавно,леко така разбрах каквото ми трябваше от този човек,но със търпение,със старание,със внимание и вслушване,а не със рогите напред.Лежака е една добре забравена система,която обаче крие невероятни възможности във себе си - да се отричат тези неща не е хубаво,не е полезно,никъде не означава че трябва да работиш със тази система,но е хубаво да я разбереш,защото може би ще разбереш неща,които ще ти бъдат от полза и ще внедриш,съобразиш във твоите методи и системата,с която работиш.За това винаги съм казвал,че не мога да отрека дадена система,за мен няма слаба система - на системите гледам като на по-добри,а не като на по-слаби,сещаш ли се,посоката е друга,настройката е коренно различна,така наистина се разбира защо няма по-слаба система.Фарара (моята любима система),ДБ,ЛР не са по-слаби системи от лежака,просто той е по-добър за това,което аз искам да направя - разликата е фундаментна,особенно за мен,човек който е работил със всичките изброени системи.

Примерно - Попов него не го броя,човека сега се учи,пита и прочие,но какво ми прави впечатление.Усеща сам къде е сбъркал - значи,не знам защо се обиждат някои по този въпрос,след като това е основно за всяка една професия и занаят,хванеш ли се къде си сбъркал,значи имаш усет към него,ако не можеш да си видиш грешките,то просто не е за теб,какво толкова.Попов от тук го виждам,че има усет,има потенциал и да ти кажа нещо друго - най-добрия ученик на баща ми,е всъщност лекар.Толкова добър ученик беше,че и до ден днешен го питам за някои неща,уникален пчелар е бога ми,един от най-добрите,които съм срещал във живота ми.И естествено къде е лошото,лошото е там,че ако тази държава беше по-развита,ако пчеларството беше професия,а не скотство,този човек щеше да се занимава много,много по-сериозно и сам ми го е казвал това.А бога ми не се силя,но ако рече да подхване бас ловя,че във целия търновски регион няма да има,кой да го стигне.Лекарите,по начало съм забелязал,че имат огромен потенциал за този занаят - само малко да им лепне,мога да ти кажа,че останалото го знаят много по-добре и от нас,без дори да са чели пчеларска литература.

Айде да не се оливам - но повярвай,не съм аз със прогресивното мислене,аз съм си най-обикновен,посредствен бих казал дори,практик.
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА (ПОДХРАНВАНЕ НА ПЧЕЛИТЕ)
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024