Пятница, 19.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 2 из 6
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » видове подхранки (хранене)
видове подхранки
APITOДата: Четверг, 25.08.2011, 22:08 | Сообщение # 16
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Не знам приятелю -всеки си избира пътя сам(между другото радвам се че най -после се включваш)-ти имаш преки наблюдения -както и аз -така че послушай колегата Дан или мен-както си решиш.Ако можеш да избегнеш тия нутра суити ще е добре...
 
maikalДата: Воскресенье, 17.02.2013, 13:58 | Сообщение # 17
Болгария. Pazardzhik.
Группа: Проверенные
Сообщений: 31
Статус: Offline
Здравейте!Видях че малко е по-забравена тази тема,пък и скоро предстои пролетното подхранване.Та да питам и аз-съгласен съм,че е най-добре да се подхранва с мед и прашец,но не всеки има тази възможност.Захарния сироп е добра алтернатива,добавките към него също-и в този дух искам да питам-много от тези добавки се намират по магазините,аптеките и пазарите,но искам да питам -понеже доста се пише и препоръчва да се добавя в сиропа кобалт,кобалтов хлорид или кобалтов сулфат,за стимулиране на яйцеснасянето на майката-та на въпроса-къде го има този кобалт или неговите производни,а също така и някой пробвал ли е?Предварително благодаря ако някой  открие от къде може да се закупи!
 
APITOДата: Понедельник, 18.02.2013, 16:59 | Сообщение # 18
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здравей Майкъл!Чел съм преди време  за използването на кобалта като добавка за увеличаването на яйцеснасянето от майката но вероятно ще е някаква негова производна понеже самия кобалт е метал все пак.На времето ползвах витамин Б-12 в него има кобалт,добавях и хлебна мая в сиропа и ефекта беше добър.
 
ЗаркоДата: Понедельник, 18.02.2013, 17:39 | Сообщение # 19
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Аз сложих питки направени по рецепта от един стар пчелар. Сканирах я да ви я покажа. Не знам дали има полза от нея обаче миналата година в края на април продаваше отводки, а сега каза, че след 15.04. ще продава.
Сега като ги гледах моите там, където бях слагал мед не го ядоха, а бяха яли от питката.
Прикрепления: 5961152.jpg (19.3 Kb)


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
maikalДата: Понедельник, 18.02.2013, 18:04 | Сообщение # 20
Болгария. Pazardzhik.
Группа: Проверенные
Сообщений: 31
Статус: Offline
Здрасти,наистина прав си за това че в В12 има кобалт.Аз се афектирах от това че доста го споменават във всички статии,по-стари учебници,и затова ми стана интересно-добре де като е метал,ясно ще да е че става на въпрос за негова производна,но от там идва и проблема-никъде не можах да намеря и свободно да се продава.От миналата година използвах от пчеларския магазин в Стара Загора една негова производна "кобалт-натриев хлорид"-но не видях драстична промяна в семействата.И мисля че е менте.Та затова ми стана интересно и любопитно-аджиба има ли и други като мен да са се интересува ли?А иначе знаеш че доста се интересувам и ми е ясно за маята,В12 и соевото брашно,извара,сухо мляко и какво ли още не-като от тези заместители ми е ясно,че по-добро от тяхния прашец няма.Но както и да е-при теб как е?Живи ли са всички,тази година май ще почне по-рано развитието им,по-мека зима,имат вече и пило,носят прашец макар да е доста оскъден по това време!
 
APITOДата: Понедельник, 18.02.2013, 19:34 | Сообщение # 21
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Засега са живи и здрави колега,има един който е слаб според мен ,(може да се окаже и някой друг )и мисля да го присъединя към някое семейство.Относно подхранването с заместители-това беше преди време но определено имаше голям ефект.Но тогава не се занимавах изобщо със селекция и подбор на семействата и гледах повече на бройката.В яйцата също се съдържа кобалт -вероятно и затова се препоръчва в старите наръчници като добавка.Развитието на семействата наистина започна рано но времето е променливо а няма вече рапица при мене -така че не мисля да избързвам.горе -долу както при тебе колега... wink
 
lychitoДата: Вторник, 19.02.2013, 00:59 | Сообщение # 22
Группа: Проверенные
Сообщений: 32
Статус: Offline
здравеите и от мен колеги!Аз на моите преди две седмици им разпечатах пита с мед понейе тази година имат доста останал,вчера им даддох по една питка чист мед озахарен във вестник и прорязан на места,за сега мился това да им бъде, сега ще  чакам да се позатопли към средата на март да се надяваме и започвам подхранване с меден сироп БЕЗ захар, мисля че ефекта ще е добър.Тъи като съм още начинаещ не мога да гарантирам но по миналата година храних с захарен сироп,  през ден по една хранилка , ефекта беще доста добър,през миналата пък им давах захарно медено тесто със съотношение 5части пудра захар една част мед,пчелите доста им се радваха на втората минута питките почерняваха от пчели, с медения сироп се надявам за още по - добри резултати.
Имам и дин въпрос , дали ако им давам по две хранилки на един път да кажем през 4-ри или 5
 дена ще е проблем, тъй като е съм постоянно при пчелите??
 
maikalДата: Вторник, 19.02.2013, 14:15 | Сообщение # 23
Болгария. Pazardzhik.
Группа: Проверенные
Сообщений: 31
Статус: Offline
Здрасти lychito !По мое мнение пчелите поне засега никога не са отказали каквато и да е храна и колкото и да е тя,макар да са им пълни плодниците.НО...?Ето това НО е проблем във всичко -за тези 4-5 дена може да се вкисне сиропа,може да го приберат и да блокират майката да няма къде да снася,а също така и зависи дали има достатъчно принос на прашец-който е много важен фактор за отгеждането на пило,а също така и за градеж.Но при всички положения те няма да ти се разсърдят.Пробвай и на следващото хранене ще коригираш дажбата.А сетих се нещо-скоро четох мисля че във някой от пчеларските вестници рекламираха хранилка с нещо като регулиране на порциона за сироп,ако не се лъжа от магазина на Котларски.Но ако се интересуваш ще проверя точно от къде може да се намери.

Сообщение отредактировал maikal - Вторник, 19.02.2013, 14:17
 
lychitoДата: Среда, 20.02.2013, 00:23 | Сообщение # 24
Группа: Проверенные
Сообщений: 32
Статус: Offline
Ще ти бъда благодарен за някаква информация.Но си мисля и друго дали ако бъркам някакви питки с повечко медец и малко пудра захар и да добавя сухо мляко  и вит. Б12 , дали няма  да се стимулира яйцеснасянето. Наскоро коментирахме  едни познати пчелари точно по тази тема  та голямо хвалене беше от тяхна страна .. ползвали някаква готова храна апифонда мисля че беше та от тази храна  под формата на питки пчелите страшно бързо се засилвали.Вземали  я от някакъв голям пчелар с 500 кошера тои само с това хранел?
 
maikalДата: Среда, 20.02.2013, 15:16 | Сообщение # 25
Болгария. Pazardzhik.
Группа: Проверенные
Сообщений: 31
Статус: Offline
Здрасти колега!Намерих рекламата за тази хранилка-във вестник "пчели"бр.3 от тази година.Наистина се предлага от Котларски-даже я е представил на изложението в Плевен за първи път.Като я гледам има впечатляващи качества-обем от 3л. и регулиране на подаване пожелание от 50,100,150,200,250,300,400грама в зависимост как подбереш дажбата за деня.Пише че ще я предлага на достъпни цени,но няма сума.Има и телефон за връзка-02/9898744 ,ако ти върши работа тази информация,ще се радвам че съм ти помогнал.А що се отнася за подхранването което си решил-няма лошо,но аз не съм пробвал със сухо мляко,по-скоро си правя мед и пудра захар,но си правя пудрата от захар-в купешката слагат и примеси заради сладкарството.Но сега като се сещам в предишни разговори мисля,че доктора Попов беше писал за комбинация със сухо мляко.Ако се включи може да го питаш за ефекта.А за тази Апифонда-срещал съм я в доста пчеларски магазини,до някъде е изгодна понеже е по евтина-но пък в повечето купешки храни съставките са почти едни и същи-във всички има минерали и микроелементи,като залагат и Б12.Но според мен същия ефект ще получиш и от собствената им храна,каза че имали доста в плодниците,едно принудително разпечатване също ще свърши работа-но пък ти си знаеш най-добре.Не знам каква ти е целта за това ранно развитие на семействата.Надявам се че съм ти бил полезен.
 
DANДата: Среда, 20.02.2013, 23:12 | Сообщение # 26
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Моите пчели ги храних преди две седмици с чист мед с мрежести хранилки. В неделя правих преглед за да добавя мед ако е необходимо. Само един кошер си беше изял подхранката. Това определено ме обезпокои. Може ли пчелите да не налитат на чист мед, а да предпочитат мед с добавки??? Странно!? На какво ли се дължи това поведение? На вас случвало ли ви се такова нещо? Преди време бях чел някъде и използвах соево брашно. Овалвах озахарения мед в него и го давах за подхранка. Гледката после беше ужасна. Там, където пчелите нямаха мигновен достъп до храната тя се разваляше и като отворех кошера след време, храната на места беше мухлясала. Предполагам, че храната за пчелите за зимата трябва да се приготвя от чист мед и прашец. Това ще е правилната посока в която може да се постигнат добри резултати!

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
lychitoДата: Четверг, 21.02.2013, 00:39 | Сообщение # 27
Группа: Проверенные
Сообщений: 32
Статус: Offline
Първо едно голямо благодара на колегта майкъл за труда!!И аз търсих  за тази хранилка но нищо конкретно не  намерих. може и да прибягна до стария метод по една  пълна хранилка през два или три дена според зависи... А а що се отнася до въпроса ти за ранното развитие искам да взема някоя отводчица че да мога да я подсиля с някоя рамка от мойте че грижите да са по малко:)).
 А що се отнася до подхранването към края на този месец мисля да им забъркам питките,а към 15-ти март ще започна със меденото сиропче, само незнам на 10-на кила смес пудра захар с мед колко ампули Б-12 и сухо мяко да добавя??
Ще ми се и прашец да им дам но още съм далеч от времето да си го вадя сам..
 
DANДата: Четверг, 21.02.2013, 21:32 | Сообщение # 28
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
С каквото ги храните - такова ще ядете!!! biggrin

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
maikalДата: Четверг, 21.02.2013, 22:01 | Сообщение # 29
Болгария. Pazardzhik.
Группа: Проверенные
Сообщений: 31
Статус: Offline
А бе Дан, и аз това казвам,ама твойте да не са разбрали за кризата та да не ядат този мед? tongue Шега приятелю,явно не им е притрябвал в момента,сигурен съм че ще го излапат,тези дни го дават да се затопли и иди го търси меда.А сега да обясня на Лъчо що не може да я намери тази хранилка-скоро няма да стане щот Котларси първо искал да я изпробва,да я разбере детайлно и тогава ще я пусне в магазина,иначе ако още те интересува цената ще и е 10лв. и ако я искаш като разбера кога я е пуснал ще те уведомя.
 
DANДата: Воскресенье, 03.03.2013, 11:07 | Сообщение # 30
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Здравейте колеги!
Вчера си ходих на село и добавих храна в хранилките. Този път направих това, което исках отдавна. Купих цветен прашец, смесих го с мед и с помоща на пудра захар омесих питки. Стана чудна, ароматна захранка. Пчеличките я усетиха и й се нахвърлиха веднага. Радвам се, че са живи! Вече ги храня за трети път, горе - долу на всеки две седмици.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » видове подхранки (хранене)
  • Страница 2 из 6
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024