Четверг, 18.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Кошер » КОШЕРИ (ВИДОВЕ КОШЕРИ И НАЧИНИ НА РАБОТА С ТЯХ)
КОШЕРИ
APITOДата: Четверг, 05.05.2011, 19:08 | Сообщение # 1
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Каква система кошери предпочитате и мненията ви за нея.
 
HOSTДата: Четверг, 05.05.2011, 20:24 | Сообщение # 2
Россия. Курск.
Группа: Администраторы
Сообщений: 160
Статус: Offline
Намерени в интернет: biggrin
Уртикария дизайн планове за производство
 
APITOДата: Вторник, 17.05.2011, 11:10 | Сообщение # 3
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колеги на горния линк ми направи впечатление кошера на Николай Константинович изработен от стиропор.Като гледам не е сложно за изработка,отпада и нуждата от качествен дървен материал и боядисване през няколко години.Самозалепващото фолио е проблем че няма откъде да се намери но може да се замени с нещо друго.За стационарен пчелин мисля че ще е рентабилно гледам че и по други форуми има подобни теми.Дали си заслужава да опитам да го направя и как би се отразило на развитието на семействата?Стиропора е добър изолатор и сигурно ще е от значение за зимуването на семействата.
 
drdpopovДата: Вторник, 17.05.2011, 12:04 | Сообщение # 4
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Най-лошото нещо което можеш да направиш за пчелите е да използваш стиропор - недостатъчите му са следните - промокаем е за вода,лесно запалим е,ядат го мишки и мравки,пчелите го гризат яко.Затова се използва фибрант и то с най-висока плътност,защото се делят и по този показател.И второ много важно нещо- фибранта трябва да се отреже много гладко и точно за да паснат страните плътно,иначе пчелите го ръфат и него и то там където има ръбове и пукнатини.Затова е най-хубаво кошера да е цялостна отливка,но това може да се напрви само фабрично.Виждал съм на снимка при едни скандинавски пчелари - прави впечатление че са цялостни отливки а не лепени.Най-много ме притеснява влагата в такива кошери - по стените винаги ще има кондензирана влага,от там плесени.Затова като сравнявам качествата на материалите,смятам че дървото е най-хубавия за направата на кошери.Азлично го предпочитам,като добавям фибрант за подкрепа.Фибранта го използавм по следния начин-облицовал съм отдолу всички капаци на кошерите,так и зиме и лете има полза.В плодника вместо преградна дъска си правя една рамка запълнена с фибрант.През зимата допълнително покривам дъската- около хранилката с фибрант.И това е.Никъде не ползвам стиропор.Според мене идеалния вариант е кошера да се облече във фибрант-както сградите сега се санират за топлоизолация.Така отпадат повечето проблеми,дори итози с влагата и плесените,защото ако се образува влага ще стане между дървото и фибранта,а това вече е извън гнездото.А стига толкова да не стана досаден.
 
APITOДата: Пятница, 20.05.2011, 00:19 | Сообщение # 5
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Не си досаден Докторе напротив -размишляваме кое е най доброто решение за зимуването на пчелите и оттам по-добро развитие напролет с по-малко грижи.За това че ако се образува влага в такъв кошер съгласен съм че няма да излезне лесно ,освен ако не се компенсира с доста широк отвор на прелката или от отвори на тавана -иначе няма откъде,то на практика си е термус но ми е интересно как решават проблема с влагата.
 
lychitoДата: Вторник, 24.05.2011, 21:41 | Сообщение # 6
Группа: Проверенные
Сообщений: 32
Статус: Offline
И аз съм обмислял тази идея и то доста,видял съм такъв кошер-отдолу е с мрежесто дъно,за по-добра вентилация а относно зазимяването съм чел че тези кошери не се нуждаят от зазимяване,особено ако са на 7 или 8 рамки.Плътността на заводските от фибран я дават 100 кг.на куб. м. а този нашия дето е по магазините-от 25 до 35 кг. на куб. м.Аз засега от фибран само на един капака съм направил biggrin Ако се използва платно вместо твърд таван с прорези на капака???Заводския дето го гледах нямаше таван)все пак влагата бяга нагоре?За тези кошери казват че живота им бил 30 години а цената им е от 110 лева нагоре...Що се отнася до изрязване на материала си мисля че с някакъв нагреваем нож,подобен на този за разпечатване...Предимството на тези кошери е че са много леки и подходящи за подвижно пчеларство!Аз лично бих пробвал със самоделен от фибран smile
 
drdpopovДата: Среда, 25.05.2011, 11:14 | Сообщение # 7
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Фибрана за разлика от стереопора не гори и със загрят нож все едно че е със студен.Аз съм рязал с нова ножовка за метал.
 
HOSTДата: Среда, 25.05.2011, 13:00 | Сообщение # 8
Россия. Курск.
Группа: Администраторы
Сообщений: 160
Статус: Offline
Китай. Планиране на кошер.


Кошер.


Цена 10 евро кошер.
Прикрепления: 5091914.jpg (169.5 Kb) · 4554272.jpg (48.8 Kb)
 
haralampiДата: Среда, 25.05.2011, 16:16 | Сообщение # 9
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Е на тава му се вика цена - азе сакам 100 броя biggrin
 
APITOДата: Среда, 25.05.2011, 16:35 | Сообщение # 10
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Цената на кошера наистина е много добра но ми прави впечатление че разстоянието от страничните летви на рамките до стените на кошера е доста голямо-при това положение дали пчелите няма залепят с восък рамките?
 
HOSTДата: Среда, 25.05.2011, 17:21 | Сообщение # 11
Россия. Курск.
Группа: Администраторы
Сообщений: 160
Статус: Offline
Quote (APITO)
Цената на кошера наистина е много добра


Купи wacko smile
 
lychitoДата: Среда, 25.05.2011, 23:05 | Сообщение # 12
Группа: Проверенные
Сообщений: 32
Статус: Offline
моите кошери са стари, единия е конструиран по същтия начин ,до сега не е имало проблем

Добавлено (25.05.2011, 23:05)
---------------------------------------------
http://vbox7.com/play:08831479
http://www.pchelarstvoto.hit.bg/polystyrene.html
ето и малко за полистиролните кошери

 
HOSTДата: Понедельник, 30.05.2011, 09:47 | Сообщение # 13
Россия. Курск.
Группа: Администраторы
Сообщений: 160
Статус: Offline
 
APITOДата: Суббота, 11.06.2011, 07:49 | Сообщение # 14
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Ето и моето ново попълнение.
Прикрепления: 6306995.jpg (115.4 Kb)
 
haralampiДата: Воскресенье, 12.06.2011, 14:37 | Сообщение # 15
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Ееее Цеко,а е то си ги наредил като касички деба - ашколсун,бравос.

А какво пита хоста горе,че тази втората дума не мога да я разбера.
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Кошер » КОШЕРИ (ВИДОВЕ КОШЕРИ И НАЧИНИ НА РАБОТА С ТЯХ)
  • Страница 1 из 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024