Четверг, 25.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Инструмент за пчелар » Електродвигатели за центрофуга
Електродвигатели за центрофуга
DANДата: Вторник, 18.10.2011, 17:05 | Сообщение # 1
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Предстои ми да си правя центрофугата с електрическо задвижване.
Днес ходих при един техник на перални за да попитам за колекторни електромотори на перални втора употреба. Той веднага ми извади няколко двигателя и каза, че цените започват от 80 лева нагоре. Странното е, че всички имат по 6 извода. Аз мислех, че кабелите ще са само два и един за маса. С толкова кабели как ще се оправя? Мислех да купя готова платка на регулатор на мощност с подходящ ампераж и да го свържа с мотора. Веднъж вече съм го правил, но с ел. мотор на шевна машина, а той е много слаб за центрофугата - само 80W. Питах техника дали ще се съгласи да ми го свърже, но той категорично ми отказа. Сега ще търся друг - дано той да може. Как мислите, тези кабели не са ли излишни? Как да открия кои два от тях ми трябват? Дайте идеи, защото ако не мога да намеря техник ще трябва отново сам да се оправям?


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Вторник, 18.10.2011, 17:35 | Сообщение # 2
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здравей колега!Да има такива двигатели само с два извода на автоматичните перални но не си спомням на коя марка бяха ...А тези със шесте извода като италианските и немските на практика пак са с два извода но имат допълнителни изводи за спирачка на ротора при смяна на посоката на въртене.Ще трябва да погледна схемите и ако искаш ще ти пратя схемата на изводите и как да си го свържеш.Нещо много ми се виждат тези 80 лева -такива мотори втора ръка се продават по битаците за 20 лева.За регулатор на оборотитите каква платка мислиш да използваш?Ако е от регулатор за осветителни лампи от тези които се монтират в кутиите на ключовете -вижда ми се слабичък ,мощноста на тези двигатели е от 400 до 450 вата и консумация до 2 ампера та не знам дали ще удържи,това зависи от симистора.Според мен регулатор за прахосмукачка би ти свършил много добра работа.Ако намериш такъв двигател със 6 извода пиши , ще ти кажа как да си го свържеш.
 
DANДата: Вторник, 18.10.2011, 18:19 | Сообщение # 3
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Здравей! Благодаря за инфото.
Регулатора за мощност го купувам готов направен от магази за електроника. Имат готови изпълнени схеми. Последно си купих 10 ампера. Мисля, че е достатъчно здрав, Купих му допълнително кутийка с копче и поставих охладител на симистора. Засега работи добре. Щом казваш, че има и по-евтини ще потърся още малко. Може да проверя по пазарите и моргите само, че не знам как да го пробвам на място дали работи за да не ме излъжат. За другото ще обърна внимание като: лагерите да не са разбити и четките да не са износени. Ако открия нещо ще ти пиша.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Вторник, 18.10.2011, 22:48 | Сообщение # 4
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
И на мен ми предстои да префасонирам центрофугата на ел. обаче още не съм мислил как може да стане. Мотори баща ме има няколко, но какви са, що са нямам идея. Май са от перални ама нямам идея какви. Всякакъв мотор ли може да се направи да му се намалят оборотите? Някъде четох, че имало някои дето не ставали. После трябва да се мисли за ремъчните шайби какви ще са, но дето се вика зимата дойде и сега му е времето за това.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Среда, 19.10.2011, 02:13 | Сообщение # 5
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Определено тези двигатели се нуждаят от шайби -при 12.000 оборота въпреки регулацията няма как да стане
 
DANДата: Пятница, 28.10.2011, 14:07 | Сообщение # 6
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Здравейте!
Намерих двигатели на вторични суровини по 30 лева. Ще отидя на място да видя дали са колекторни. Иска ми се преди да ги купя да ги проверя дали работят. Ходих при един приятел, който се занимава с електроника ама нещо не вързва какво му говоря за колекторните двигатели. Казва ми, че не можели да се пуснат на променливо напрежение защото били правотокови. Трябвало преди това да се изправи напрежението и след това да се търсят захранващите кабели. Така ли е наистина? Има ли по-лесен начин да установя кои са захранващите кабели и да го включа направо на 220V?

Добавлено (28.10.2011, 14:07)
---------------------------------------------
Може би ще е по-лесно ако отида до там и запиша данните на ел. моторите и по тези данни да потърсим схемите за свързване.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Пятница, 28.10.2011, 19:42 | Сообщение # 7
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здравей колега!Ако е двигател от пералня колекторен за 220 волта може да се включи директно в мрежата и изправяне не е необходимо-само регулатор на оборотите,колегата нещо греши.Бормашините и ъглошлайфите също са колекторни :D Ето как се свързват тези двигатели със шесте извода-двете горни клеми не се свързват,под тях 2 те вътрешни(към двигателя)са за включване в мрежата а 2 те външни се дават накъсо с мост(черния проводник)


Ето и снимка на центрофуга работеща с такъв двигател.
Прикрепления: 8892983.jpg (94.2 Kb) · 3903325.jpg (102.3 Kb)
 
DANДата: Вторник, 22.11.2011, 18:04 | Сообщение # 8
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Разбрах! Много ти благодаря! Тази седмица ще отида да ги видя и ако стават ще действам.

Добавлено (22.11.2011, 18:04)
---------------------------------------------
Не можах да намеря колекторен двигател и може би ще отида на вариант с дрелка и съединител. Имам една на бош от 500W предполагам, че ще върти една тройка. Може би ще трябва да сложа и два лагера


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Среда, 23.11.2011, 23:01 | Сообщение # 9
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Лагери е добре да има ...но дори и да няма тройката(наверно 6 магазинни) едва ще я затрудни колега ,500 вата не е малка мощност съединителче трява да сложиш-или от колело или бендикс от стартер-заради ударите и обратното превъртане при ваденето на рамките.
 
DANДата: Четверг, 01.03.2012, 21:57 | Сообщение # 10
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Купих си два лагера по 25 мм заедно с държачите /черупките, гнездата не знам как точно се казват/. Последните ги взех хоризонтални. Много са удобни за целта. Лагерите се поставят един срещу друг и се пристягат с четири болта като между тях се поставя една дълга шина, която ще е захваната за двата края на центрофугата. Всичко изглежда добре. Остава да изработя оста след като намеря подходящ съединител.

Добавлено (01.03.2012, 18:49)
---------------------------------------------
Днес си купих задно централно с контра за велосипед. Кото го огледах и повъртях малко не ми стана много ясно коя част от него да използвам. Ще го отворя да го огледам отвътре. Виждал съм от снимки, че се използва една част с ролкови съчми. wacko

Добавлено (01.03.2012, 21:57)
---------------------------------------------
biggrin Здравейте, вече го разглобих и разбрах как действа. Частите които ми трябват работят добре. Сега остана да проектирам остта и да намеря стругар да ми я остърже.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Среда, 07.03.2012, 02:25 | Сообщение # 11
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Трябва да стане колега,само регулатор на оборотите и си готов за сезона wink
 
DANДата: Понедельник, 28.05.2012, 16:14 | Сообщение # 12
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Здравей! Радвам се, че си на линия. Писах ти отговор на Скайпа.
Надявам се да се справя. Ще пратя снимки.
Мисля си, при тези ниски обороти при които ще се върти дрелката, като прибавим и натоварването от тежестта на ротора на центрофугата, няма ли да загрява двигателчето.

Добавлено (28.05.2012, 16:14)
---------------------------------------------
Вече завърших работата по ел. задвижването на центрофугата. Мисля, че се получи добре. Ще направя снимки и ще ги пусна във форума за да си кажете мнението. Остана ми само регулатор на оборотите и съм готов.
Благодаря за съдействието!


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
DANДата: Вторник, 29.05.2012, 21:49 | Сообщение # 13
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Вече имам с какво да ви се похваля!
Прикрепления: 9300774.jpg (217.7 Kb) · 2722828.jpg (200.7 Kb) · 3230108.jpg (235.3 Kb) · 8783897.jpg (222.0 Kb)


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Среда, 30.05.2012, 08:41 | Сообщение # 14
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Браво колега,много добре се е получило!!!!
 
DANДата: Среда, 30.05.2012, 12:57 | Сообщение # 15
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Благодаря!
В горния край планката е на шпилки за да може да се регулира за различни видове бормашини.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Инструмент за пчелар » Електродвигатели за центрофуга
  • Страница 1 из 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024