Пятница, 29.03.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчелни продукти » ПЧЕЛНА ПАША (МЁД)
ПЧЕЛНА ПАША
APITOДата: Пятница, 29.04.2011, 13:50 | Сообщение # 1
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
В повечето райони на страната започна ранната паша от рапица, моля колегите които имат таква да споделят своя опит.
Ето и снимки от днес.

 
APITOДата: Пятница, 13.05.2011, 21:14 | Сообщение # 2
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колеги ,някой от вас вадил ли е мед от рапицата незапечатан ?И има ли опасност от вкисване при това положение.Обикновенно изчаквам да запечатат поне няколко сантиметра от горната летва и центрофугирам но и вторите магазини са пълни на някои кошери няма запечатана пита и в първия магазин а не разполагам с други резерви.
 
haralampiДата: Воскресенье, 15.05.2011, 22:48 | Сообщение # 3
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Моя съвет е да не чакаш изобщо - вади първия напълнен магазин и още от сега си търси търговец къде да го джитнеш.

Запечатат ли питите,смятай ги за брак - отделно,че ще има и мед във тях,който няма да успееш да извадиш.

Инак рапичния мед съдържа много ферменти и за това се случва,особенно при по-ярко изявени монофлорни добиви,да ферментира меда ...... така че и да изчакаш да запечатат,и да не изчакаш,гледай да го продадеш веднага,защото имам колеги,които се прецакаха яко.Вкисна им се меда,а те не го дадоха,защото цената му е ниска и изчакаха 6-7 месеца,които се оказаха достатъчни.

Сообщение отредактировал haralampi - Воскресенье, 15.05.2011, 22:48
 
APITOДата: Вторник, 17.05.2011, 10:20 | Сообщение # 4
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колега Харалампи благодаря за съвета!Изцентрофугирах меда,сега остава да го пласирам,търговеца с който работя обаче се опитва да подбива цената спрямо миналата година понеже в моя регион има крупни пчелари с по 150-200 кошера и количеството на произведения мед е голямо.Нямате ли информация за някоя фирма която да изкупува на що годе добра цена?
 
haralampiДата: Вторник, 17.05.2011, 22:01 | Сообщение # 5
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Тази седмица ще вадя и аз - изкупвача със който работя ми се обади вече,но цена ще ми каже другата седмица,ще те уведомя веднага щом разбера!!!

п.п.а е нещо не мога да се справя със ЛС във този форум - коцето не участва ли вече във някой от българските?

п.п.2 но по принцип нали знаеш,че рапичния мед го изкупуват на по-тънки цени ...... или поне така аз го знам sad

Сообщение отредактировал haralampi - Вторник, 17.05.2011, 22:02
 
APITOДата: Среда, 18.05.2011, 21:49 | Сообщение # 6
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Koлега Харалампи не много сложно да се пращат съобщения-трябва да си поиграеш малко и ще свикнеш! biggrin Това е добре даже за да свикнем и на други форуми,нашите са малко по -различни.Значи-като влезеш на главната страница там където пише-НА ПЧЕЛЬНИКЕ,над него пише пользователи,кликваш на него с мишката,отваря ти се прозорче под него -пише пользователи сайта-на това намираш които си искаш от участниците във форума(по азбучен ред са),под него пише -отправить личное сообщение-кликваш на него ,отваря ти се прозореца за писане,пишеш каквото искаш,слагаш некакво заглавие пишеш ника на човека на който искаш да пратиш съобщение,после натискаш отдолу където пише отправить -и готово.Когато вече имаш съобщение от същия човек -направо там си отговаряш,пробвай ;)Ако не се справиш -пусни една тема за Свободни разговори в раздела Пчеларите и си пишете квото решите.Има и чат към форума и там може да се пише.
 
DANДата: Четверг, 19.05.2011, 16:29 | Сообщение # 7
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Тази година за пръв път сяха рапица по моя край. Пролетта беше доста хладна и продължителна. Реално погледнато след 14 май пчелите заточнаха да събират здраво нектар от рапица. До края на седмицата очаквам да цъфне и акацията. Това означава, че със сигурност приносът от рапица и акация ще се смесят. Какво ще се получи, не знам.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Вторник, 05.07.2011, 00:10 | Сообщение # 8
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колеги какво е положението при вас ?Днес наблюдавам масово гонене на търтеите от кошерите...!Слънчогледа цъфти-мед няма .Суша ,няма дъжд,явно ще пропуснем слънчогледовата паша и магарешкия бодил прегоря-лоша работа!Дали да започнем да подхранваме за есента още от сега?
 
ЗаркоДата: Вторник, 05.07.2011, 10:24 | Сообщение # 9
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Откакто извадих по един магазин от кориандъра нищо повече не са качвали, въпреки, че още 4-5 дена цъфтя. След него нищо не са правили. При нас тия дни валя и може да изкараме малко слънчоглед ако се пооправи времето.
Като прегледах плодника ми направи впечатление, че няма много пило и яйца. Дали защото е слаба пашата и не хранят достатъчно майката?


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
haralampiДата: Вторник, 05.07.2011, 12:35 | Сообщение # 10
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Да - пашата си оказва влияние винаги,особенно в този период е най-чувствително (от към спад) ,но да допусна без да съм проверявал: със ДБ ли работиш?

п.п.инак дъждовете и хладната пролет тази година си оказаха негативното влияние!!!
 
ЗаркоДата: Вторник, 05.07.2011, 14:40 | Сообщение # 11
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Да, 10 и 12 рамкови, но във всичките е така. Горе във втория магазин 20-30 туриста :), в плодника пълно с пчели, има място за снасяне, а няма пило и яйца. Даже мислех в неделя да им сипя малко сироп, но дъждът ме изпревари и не успях.
Ама от друга страна ако има сега много пило няма ли да се ангажират пчелите с отглеждането му и да намалее още събирането на мед? Нямам никакъв опит и общо взето разсъждавам, но не знам в правилна посока ли. smile


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...

Сообщение отредактировал Зарко - Вторник, 05.07.2011, 14:40
 
haralampiДата: Вторник, 05.07.2011, 15:32 | Сообщение # 12
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Виж отказал съм се да говоря за два от най-основните принципа в пчеларството.

Единия поради недостатъчния ми опит,а именно - за мен!!! многото пило винаги е цел,но не със цената на всичко.Защо съм се отказал - защото не съм наясно със горските и ливадните паши,където явно нещата стоят по-друг начин,макар да си имам достатъчната причина да споря и за това,защото добрите пчелари,които съм срещал и работят във по-неблагодатни райони на паша,потвърждават недвусмислено това становище.Но не знам - дори гледам из книгите от много кадърни хора и масово изобщо колеги работещи в такива местности,не са съгласни със мен.

Другото е "ритъма" - това е може би най-относителното нещо в пчеларството,но и първопричина определяща целия ни подход на работа и методите,начините по които работим..Избягвам да говоря за това,защото ако събеседника няма тези наблюдения (а има много опитни пчелари,които също им убягва този финен аспект) най-много да се объркаме още повече.

Няма нищо полезно,което мога да ти кажа - наблюдавай през годините сам ще разбереш за какво говоря,в 99% от случаите дори от форум познавам някои неща свързани със този тънък въпрос,само че масово колегите си търсят някакви причини от литературата и повърхностните признаци,а то не е само това ..... не напразно се казва,че във пчеларството има съвсем малко твърдо установени правила.

Ритъма е в/у това,което работим всички,без значение дали го осъзнаваме - но системите,методите,технологиите,расите всичко работи дефакто в/у този ритъм и едновременно се определят от него,за да може да се изкара макса така,че да не е във вредящо противоречие със природата/здравето на пчелите.
 
ЗаркоДата: Вторник, 05.07.2011, 17:06 | Сообщение # 13
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
От целия ти пост разбрах, че нищо не знам, което си е факт де biggrin

Но да се надявам, че през годините с повече наблюдения и практика ще започнат да ми се изясняват нещата. Доста изчетох ама ми стана ясно, че трябва повечко опит. Ето примерно аз не знам каква е пашата при мен, как да прилагам разни практики. Сега гледам кога какво цъфти ама и това не е сигурно, защото и година с година не си прилича.


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
haralampiДата: Вторник, 05.07.2011, 21:26 | Сообщение # 14
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Само смени акцента - идеята на поста ми не е да разбереш колко и какво знаеш,избягвай ги тези определения,защото със нищо не ти помагат и изобщо не са ми цел,те са безполезни.

Ето ти дори имаш разбирането,че година с година не си прилича - това е основно.Така ще си дойдат на мястото и други неща - паши,практики и т.н.
Може би само трябваше да вметна да не се притесняваш,но и същевременно не ми се иска да ставаш ленив,защото може да не е за притеснение този факт,но е хубаво да се подобравя конкретно тази ситуация т.е.тя не е точно проблем,защото е естествен процес предизвикан от много условия,но това не означава да не се прави нищо за минимализиране му,предполагам сега се досещаш какво имам в предвид като казвам,че избягвам да говоря за някои неща особенно във форум.
 
ЗаркоДата: Среда, 06.07.2011, 10:20 | Сообщение # 15
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Няма акцент, просто се пошегувах.

Бе честно казано съм си притеснен, това е нещо ново за мен, непознато. Но в същото време колкото повече се занимавам, толкова по-интересно ми става. Дано да успея да го намеря тоя ритъм и да се получават нещата по правилния начин.

Ама стига с моите терзания, че то заприлича на Искрено и лично biggrin

От снощи пак вали, дават го да се оправя от утре, дано свалят малко слънчоглед.


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчелни продукти » ПЧЕЛНА ПАША (МЁД)
  • Страница 1 из 6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024