Четверг, 18.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчели » Производство на майки
Производство на майки
ЗаркоДата: Суббота, 06.10.2012, 23:45 | Сообщение # 1
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Предстои ми разширяване на пчелина догодина, създаване на отводки. Ще ми трябват за целта майки. Да не говорим, че нямам представа от тия ми кошери коя майка колко е годишна и трябва поетапно да ги сменям на целия пчелин, за да вкарам и това в ред. Явно е, че доста майчици ще ми трябват. Молбата ми е ако е възможно да ми обясните по-подробно как да си ги отгледам аз. Имайте предвид, че нямам абсолютно никаква представа кое как се прави. Та ако на някой му се пише ще ми е полезна такава помощ.
Кошерите ми са 50, дадан-блат. Ще стават живот и здраве 100.

Добавлено (06.10.2012, 23:45)
---------------------------------------------
Явно на никой не му се пише


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Воскресенье, 07.10.2012, 15:17 | Сообщение # 2
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здравей колега!!Бързаме да изпреварим зимата и да свършим това -онова, wink При това положение щом си решил да увеличаваш пчелина -единственото решение е изкуствените чашки и пренасяне на личинки.Разбира се ще помогнем ,зимата е дълга и ще има време да пишем повече.Малко не ме бива в обесненията но ще се постарая макар че няма нищо сложно.Полека -лека ще напиша как правя моите майки-начините са 2 ,без майка и в присъствието на майката.
 
DANДата: Понедельник, 08.10.2012, 15:23 | Сообщение # 3
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
biggrin И в присъствието на пчелар biggrin
Че мен като ме няма там постоянно и нищо не мога да направя!


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Среда, 09.01.2013, 17:01 | Сообщение # 4
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Да вдигна малко темата, може пък да ви се е приписало вече wink

От многото гледане и четене съм се ориентирал към роеви майки. Мисля да пробвам да роя два кошера и да използвам маточниците. Вярно е малко рисковано за оплождането, но ми се вижда най-малко труден начина. Само дето не мога да определя кога да започна с роенето, по същото време трябва да са развити и другите семейства, за да направя отводки, но и да навредя да медосбора. smile
Тук https://thepiratebay.se/torrent/7606617/ гледах филмче как точно един руснак, явно е светило в пчеларството, прави всичко. Кога и как обаче да го направя не ми е ясно.


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
lychitoДата: Суббота, 12.01.2013, 14:18 | Сообщение # 5
Группа: Проверенные
Сообщений: 32
Статус: Offline
зарко и аз съм на същото дередже с маиките , а те се са определящ фактор за целия кошер според мен.и аз като теб търся различни варианти но мисля че този на Апито е наи- правилен и наи-лесен. това е и по- подробно обяснение на неговия вариант дано да ти е от полза.

http://www.optitroyan.net/?p=7943
http://www.optitroyan.net/?p=7943
 
kostadinstoyanovДата: Воскресенье, 24.02.2013, 21:13 | Сообщение # 6
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Цитата (Зарко)
От многото гледане и четене съм се ориентирал към роеви майки. Мисля да пробвам да роя два кошера и да използвам маточниците. Вярно е малко рисковано за оплождането, но ми се вижда най-малко труден начина. Само дето не мога да определя кога да започна с роенето, по същото време трябва да са развити и другите семейства, за да направя отводки, но и да навредя да медосбора. smile
Със същите намерения съм и аз. От двете страни на набелязаните семейства съм поставил такива, с които ще ги обединя. Те са със стари осакатени майки. Ако даде времето към 20 - 25 март смятам да започна, с разчет в средата на април да ги е хванал мерака вече.
 
ЗаркоДата: Понедельник, 25.02.2013, 13:13 | Сообщение # 7
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Цитата (kostadinstoyanov)
Със същите намерения съм и аз. От двете страни на набелязаните семейства съм поставил такива, с които ще ги обединя. Те са със стари осакатени майки. Ако даде времето към 20 - 25 март смятам да започна, с разчет в средата на април да ги е хванал мерака вече.

Ако вземат да се роят към средата на април би трябвало другите ми кошери до края на април и началото на май да са готови от тях да направя отводките. Такава ми е логиката, дали съм прав не знам. Мисля да взема по 2 рамки от кошер и да направя сборни отводки. И това прави около 10-ти май да се оплодят живот и здраве.

Би ли дал акъл как да действам за рояването, още от началото (както мислиш около 20-25-ти март)?


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
kostadinstoyanovДата: Понедельник, 25.02.2013, 22:57 | Сообщение # 8
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Като казах 15 април, имах в предвид снесено в маточните чашки. И то при форсирани обстоятелства - стеснени на макс, завити и шекер отгоре. Не съм го правил досега, не знам дали ще се получи, но съм решил да сменя колкото може повече майки.  Отводки нямам намерение да правя, но само едно мога да те посъветвам от личен опит. Сборна отводка е пълноценна само ако се изнесе далеч от пчелина. Е, който има и много и силни семейства решава лесно проблема.
 
ЗаркоДата: Вторник, 26.02.2013, 15:30 | Сообщение # 9
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Имаш предвид, че ще се върнат летящите пчели в старите кошери ли?

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
kostadinstoyanovДата: Среда, 27.02.2013, 23:01 | Сообщение # 10
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Да. Те се връщат от километри,а какво са 5 - 10 метра!
Не съм много на ти с генетиката, ама първото за което се сещам е гостоприемството на ескимосите.
 
ЗаркоДата: Четверг, 14.03.2013, 14:17 | Сообщение # 11
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Чесах се по главата, умувах и ето до къде стигнах.

Мисля да направя отводки на 3 рамки в началото на май като им придам зрял маточник.
Плана, който съм си направил е следния. Всички дати са ориентировъчни.
Още от март си започвам с форсиране с подхранване. 13.04. стеснявам два
кошера, за да ги докарам до роене. До 20-ти залагат маточници. На 30.04.
правя сборни отводки на по 3 рамки. На 01.05. придавам зрял маточник.
На 05.05. излюпване и около 10-ти полет за оплождане. И така около
13-14.05. ако е живот и здраве трябва да има яйца. По груби сметки ако
взема по 2 рамки от кошер (имам 40) би трябвало да направя около 20-25 отводки.
Дали са ми верни сметките, дали не времето ще покаже. А и вие може да коригирате нещо wink


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Суббота, 16.03.2013, 00:13 | Сообщение # 12
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Ще се получи колега но бих ти препоръчал вместо да стесняваш майчините семейства да ги допълниш с пити  със запечатано пило и да им отнемеш магазините.Подбора на семействата които ще отгледат маточниците също е от значение.
 
ЗаркоДата: Понедельник, 22.04.2013, 12:14 | Сообщение # 13
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Мисля си, че като ги стесня по-бързо ще заложат маточниците и по-лесно мога да си направя сметките. Като направят маточниците ще им върна питите. Така го умувам, но ако казваш, че е по-добре да не ги стеснявам, така ще направя.

Добавлено (22.04.2013, 12:14)
---------------------------------------------
Така, началото беше поставено миналата събота ама имам фал старт. За седмица няма ни един маточник. Сгъчкали се като сардели ама не са заложили. Може би заради студеното време, може и за дето не ги храних много. Сега съм разпоредил на баща ми всяка вечер да им пълни хранилката, дават го да се стопля вече и се надявам да се получи.


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Понедельник, 22.04.2013, 20:36 | Сообщение # 14
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здравей Зарко!То че ще се получи е повече от ясно но закъсняваш,подхранването само по себе си може и да не предизвика роене а напротив, подобни твърдения са несериозни(зависи от семейството и от силата му и кога ще постигнат привес младите)Набутай го със запечатано пило от другите кошери подхрани и до седмица ще имаш  маточниците. Вече вадя пити със запечатано пило ,в роево са -има снесени яйца в маточниците а паша няма.Магазините трудно ще ги спрат... wink
 
ЗаркоДата: Понедельник, 29.04.2013, 12:13 | Сообщение # 15
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Закъснявам ама паша преди 20.05 не виждам да имам, така, че ако взема по две рамки от кошер към 2-3-ти май ще имат време да се възстановят.

Добавлено (29.04.2013, 12:13)
---------------------------------------------
Нищо не стана. След две седмици стесняване и двата кошера не заложиха маточници. Разширих ги и им сложих магазин. Направих 13 отводки и ги оставих сами да си правят майки. Ще ги преценя после и ако трябва ще ги сменям.


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчели » Производство на майки
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024