Пятница, 26.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчеларите » Спаравяне с роевото настроение ж кошера
Спаравяне с роевото настроение ж кошера
lychitoДата: Среда, 25.05.2011, 23:27 | Сообщение # 1
Группа: Проверенные
Сообщений: 32
Статус: Offline
Ще се радвам да дадете съвети по тази тема , на мен лично ще са ми много полезни .На какво се дължи то, методи за изключването му и бързо справяне с него при закъснялата намеса на пчеларя.Предварително благодаря!!
 
APITOДата: Пятница, 27.05.2011, 00:47 | Сообщение # 2
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Начините за справянето с роенето са комплексни колега-на първо място-пашата,обема на гнездото ,възрастта на майката,старите пити ,съотношението на пилото и кой знае какви други фактори biggrin Това е бич за пчеларите.А за пчелите естествен процес-но се овладява и то не трудно,Както казваше един мой приятел-ако не объркаш живота на пчелите-те ще объркат твоя biggrin biggrin Дезорганизация на семейството по време на роевия период,разбутване на гнездото,празно място за запълване,основи ,магазини,млади майки от подбрани семейства -това е основното.
 
maikalДата: Пятница, 27.05.2011, 13:55 | Сообщение # 3
Болгария. Pazardzhik.
Группа: Проверенные
Сообщений: 31
Статус: Offline
Така е колега,със всичко си прав.Но един приятел казваше -създавай работа на твойте пчели,за да не създават работа на теб -и мисля че е много,много прав -та затова е хубаво да не ги изпуска ме и постоянно да ги наглеждаме!
 
haralampiДата: Суббота, 28.05.2011, 00:24 | Сообщение # 4
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Ами всичко което изброи Цеко,ако не е създаване на работа,не знам какво е?
 
drdpopovДата: Понедельник, 04.07.2011, 10:54 | Сообщение # 5
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Моя скромен опит за последните 2 години е следния-слагам рано по 2 магазина - първия Рут магазин на 1 май а втория ДБ магазинна 6 май.Магазините ми са различни.Но от рутовите съм по-доволен,ползват ги активно и за пило и за мед.Та значи за тези 2 години изградиха всички рутови а от ДБ магазини има няколко неизградени рамки с ВО.Като гледам количеството мед спокойно може да се побере само в рутовия магазин та даже и да остават празни пити.В ДБ магазин работата е много по-слаба,но и там залагат мед.Но въпреки това не ги стеснявам и до сега роене още не съм имал.
 
APITOДата: Понедельник, 04.07.2011, 23:53 | Сообщение # 6
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Определено пчелите предпочитат рутовите пити пред дадан-блатовите магазинни и аз съм се убедил в това .Но в добри години ако поставиш два корпуса за магазини си е проблем-тежат много!Иначе е добра противороева мярка.
 
haralampiДата: Вторник, 05.07.2011, 12:24 | Сообщение # 7
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Не е съвсем точно двата магазина да се разглеждат,като противороева мярка,ето и бонуса защо - има пчели,които са много добре селектирани относно роевия ген и роят едва ли не на сила,ако ти се сдобиеш със такива пчели,ще спреш ли слагаш по два магазина ; ) Двата магазина са толкова удобно,полезно и елементарно нещо,че чак не разбрах защо ме нападнаха в другия форум,като опитах да дам този съвет,но така се получава когато четеш повече от колкото работиш.

Относно питите - естествено,че пчелите ще предпочетат рутовите магазини,както биха и предпочели рутовите корпуси пред тях,както и ДБ плодници пред корпусите,нали за това са системи и имат различен начин на работа,фарарите са ДБ магазини и пчелите много си ги харесват даже.Принципа е наистина колкото се може по-голяма площ - но малката площ се компенсира със честота.

п.п.2 години е твърде кратък период за да се сблъскаш със силата на роенето - примерно на моите и по три магазина да им сложа изобщо няма да им повлияе,кажат ли да роят това изобщо няма да ги откаже.
 
drdpopovДата: Вторник, 05.07.2011, 16:38 | Сообщение # 8
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Имам предвид, че магазините ми бяха нови,всички с неизградени основи,и през тези 2 години пчелите успяха да ги изградят и вероятно тази им заетост е причината да не се роят.През следващата година няма да имам нужда от изграждане на нови ВО и тогава сигурно ще съм поставен в нова и непозната ситуация.Още от сега мисля по този въпрос.

Сообщение отредактировал drdpopov - Вторник, 05.07.2011, 16:39
 
APITOДата: Среда, 06.07.2011, 20:53 | Сообщение # 9
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Докторе не се притеснявай има начини за справяне с роевото състояние иска се повечко работа с тях и няма да рояват.Тази година от 70 ми роиха 2 и то по моя вина.
 
kostadinstoyanovДата: Среда, 06.07.2011, 22:16 | Сообщение # 10
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
При роево състояние аз постъпвам по следния начин.
Първо - увеличавам обема на гнездото, два магазина са достатъчни.
Старата майка се отнема, за да спре снасянето в маточните чашки. Оставям само един маточник. На мястото на рамките със запечатано пило поставям рамки с прясно снесени яйца и решавам проблема. Увеличаването на междурамковото разстояние също помага.
 
ЗаркоДата: Четверг, 07.07.2011, 10:12 | Сообщение # 11
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Може и прекалено лаишки да прозвучи ама като отнемеш старата майка какво я правиш?

При роево състояние дали няма да даде резултат ако майката се замени с майка от друг кошер?


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
kostadinstoyanovДата: Суббота, 09.07.2011, 22:35 | Сообщение # 12
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Убивам я. По принцип рояват се семейства със стари майки. А и иначе, влезе ли в трети сезон аз и режа крилата. Не знам защо, но при мен много често обикновена самосмяна преминава в роево състояние.
 
lychitoДата: Воскресенье, 09.10.2011, 22:51 | Сообщение # 13
Группа: Проверенные
Сообщений: 32
Статус: Offline
http://www.vbox7.com/play:4aff07df

ето нещо интересно
 
APITOДата: Вторник, 11.10.2011, 16:56 | Сообщение # 14
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Това е добре за който гони рояци .Иначе изпадне ли семейството в роево няма мед.
.....................
Коце това не е проблем при самосмяната,често се случва при силните семейства като заложат оставяш ги на един маточник и до там.
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчеларите » Спаравяне с роевото настроение ж кошера
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024