Вторник, 23.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 2 из 4
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » ЗАЗИМЯВАНЕ (ЗАЗИМЯВАНЕ НА МНОГОКОРПУСНИ КОШЕРИ)
ЗАЗИМЯВАНЕ
kostadinstoyanovДата: Понедельник, 15.08.2011, 23:14 | Сообщение # 16
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
То си е баш мухъл и хич не е добре пчелите да се "оправят" с него. А при ДБ това става, когато не е стеснено по правилата гнездото и остават рамки които не се покриват от пчелите.
 
DANДата: Вторник, 16.08.2011, 10:26 | Сообщение # 17
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Аз тези правила не ги признавам! Винаги оставям малко по-вече мед за зимата. С течение на годините човек си изгражда начин на работа, който най-добре отговаря на неговите разбирания и нуждите на пчелните семейства.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Вторник, 16.08.2011, 15:13 | Сообщение # 18
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Мухъла е друго.. ,ако колега Dan говориш за синкавия налеп-за също смятам че не е проблем.По-лошо е ако са само празни пити зад преградната или незапечатани и с прашец, тогава действително мухлясват и са негодни.
 
DANДата: Среда, 17.08.2011, 10:03 | Сообщение # 19
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Точно за този лек белезникаво-синкав налеп става въпрос. Той все пак зависи от пчеларя както казва колегата Констадин. Ако се зазимяват питите точно толкова, колкото са покрити с пчели, а другите да се извадят от кошера такъв налеп няма да има. Само, че аз както вече споменах оставям винаги плюс две пити при зазимяване на ДБ, а при Лежаците в зависимост от силата им плюс три или четири пити. Лежака е голям кошер с много пчели и много мед и това до някаква степен предполага и по друг подход. И в никакъв случай не твърдя, че постъпвам правилно, защото знам много добре какво пише в книгите. Аз споделям своя опит и практика.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Среда, 17.08.2011, 12:54 | Сообщение # 20
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Искам да питам един въпрос, сигурно ще ви се стори тъп ама за мен мноого неща не са ми ясни още. Как съхранявате рамките, които извадите от кошера? Къде ги нареждате, нещо слагате ли покрай тях да не ги яде молеца. Като купих кошерите от едни хора бяха използвали нафталин ама той е забранен и не става с него. Четох някъде за орехови листа ама дали има полза от тях?

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
kostadinstoyanovДата: Среда, 17.08.2011, 14:04 | Сообщение # 21
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Кафяви плодникови пити аз държа извън кошера само от ноември до март. От магазинните в склада влизат само тия, в които не е люпено пило. Казвал съм го и на друго място, че това е единствения сигурен начин за спасение от молеца. Опитвал съм орехови листа, пелин, опушване със сяра, няма спасение. Складът ми е в стая с южно изложение, плътно затворена отвсякъде. Прибирам магазините в началото на август и когато се сетя напръсквам с мухозол.
 
DANДата: Среда, 17.08.2011, 15:00 | Сообщение # 22
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Има добри здравословни варианти. Откакто си съхранявам питите с мравчена киселина проблеми не съм имал никога. Постъпвам по следния начин:
На земята поставям полиетилен. На него нареждам магазините с празните /или пълни/ пити. Магазините ДБ не трябва да са по-вече от 4 бр, а корпусите на ЛР не трябва да са по-вече от 3 броя. Най-отгоре върху рамките се поставя порцеланова чиния. От четирите края на магазините се поставят дълги около педя парчета стиропор другият край на, които да ляга върху ръба на чинията. Идеята е стиропора да не позволява на полиетилена да прилепва плътно над чинията. Те осигуряват свободно място през, което мравчената киселина се изпарява и понеже е тежка се спуска надолу и облива питите. Киселината унищожава всички стадии на восъчния молец. След като сме изпълнили всичко до тук завиваме до горе магазините като колет. Остава се само малък отвор през, който да налеем киселината и бързо затваряме и облепяме с тиксо за да няма пролуки. След около 2-3 месеца киселината се изпарява и ако е топло над 14 градуса се долива отнова за да не влезне някой молец и да се развие.
Трябва много да се внимава с киселината. Да се работи с предпазни средства - ръкавици, очила и др. Ако се напръскате с киселина трябва веднага да се облее обилно с вода засегнатото място. Мравчена киселина се купува от магазин за химически материали за около 8-9 лева литъра.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Четверг, 18.08.2011, 16:22 | Сообщение # 23
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Магазинните и светлите плодникови пити нареждам на комини един върху друг по 20-тина на северната страна на къщата,мрежи отгоре и отдолу,повдигнати са на 4- ки и отдолу под всеки ред една кутийка с отрова за мишки за всеки случай. Друго нищо не ползвам и досега нямам поразена пита от молец.
 
DANДата: Четверг, 18.08.2011, 17:07 | Сообщение # 24
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Отдавна ми се иска да изпробвам този метод, но още явно не съм набрал смелост. Знам, че молеца на течение не снася яйцата си. Този вариянт е много по-лесен и ефтин. Може би в следващите години ще опитам. Мрежите, които използваш метални ли са? - за да не влизат мишки.
Ако ви се налага обаче да съхранявате пити в затворено помещение - мравчената киселина е изпитан и безвреден метод.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
haralampiДата: Четверг, 18.08.2011, 17:54 | Сообщение # 25
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
По начина описан от Апито съхранявам и аз, и не съм имал проблеми, но все пак мисля да пробвам с МК, защото понякога се случва пролетно време да ми се задържат по-дълго пити някакви или магазини в склада и като се навлезе в по-топлия сезон се случва да се появи молец, макар и рядко случва се.
 
APITOДата: Пятница, 19.08.2011, 14:41 | Сообщение # 26
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колега DAN -по -смело biggrin няма да се плашиш!Досега нямам проблеми с питите и не знам защо това се поставя като проблем.Мрежите са метални -заради мишките ,може и ханеманови решетки ако имаш -единственото условие е да са отворени отдолу и отгоре.За всеки случай слагам под всеки комин кутийка с отрова за мишки.
 
DANДата: Пятница, 19.08.2011, 15:34 | Сообщение # 27
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
О.К. ще пробвам тази година. Благодаря за куража, който ми даваш.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Пятница, 19.08.2011, 19:38 | Сообщение # 28
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Пробвай колега. biggrin Всяка година така си работя.
 
DANДата: Вторник, 30.08.2011, 12:55 | Сообщение # 29
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Тази неделя свалих магазините и ги подредих един върху друг повдигнати на тухли под формата на комин. Отдолу и отгоре поставих по едно метално сито. Дълго време се чудех, какво място да им избера за да има течение. Накрая се сетих за перфектното място: Имаме два хамбара за сушене и съхранение на царевица, които вече никой не използва и аз ги подредих там. Хем ще са на сухо, хем и на най-проветривото място. Искам да попитам през лятото пак така ли ги съхранявате?

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Вторник, 30.08.2011, 21:51 | Сообщение # 30
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Стига да са отворени от всички страни-няма проблем със съхранението на питите колега.Даже и през лятото..имах пити от пчелина с М.К който ликвидирах преди няколко години и тази година ги стопих-нямаше молец.
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » ЗАЗИМЯВАНЕ (ЗАЗИМЯВАНЕ НА МНОГОКОРПУСНИ КОШЕРИ)
  • Страница 2 из 4
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024