Вторник, 16.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 2 из 2
  • «
  • 1
  • 2
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Болести по пчелите » Болести по пчелите (Загадъчното изчезване на пчелите)
Болести по пчелите
kostadinstoyanovДата: Пятница, 02.03.2012, 22:55 | Сообщение # 16
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Quote (lychito)
Според мен обяснението е че от големия студ кълбото не е могло да се премести до храната.....???.


Не е стеснено при зазимяването. При ДБ това е задължителна процедура.
За пилото не се притеснявай, по това време може и да го има, може и да го няма.
Разпечатан мед може да бъде усвоен само при положителни средноденонощни температури.
 
donbonetiДата: Воскресенье, 04.03.2012, 23:53 | Сообщение # 17
Болгария. Plovdiv.
Группа: Проверенные
Сообщений: 1
Статус: Offline
От няколко години в страната масово се разпространява новата форма на нозематозата -нозема церана. Симтомите са че пчелите напускат семейството една по една и семейството бързо отслабва и остават накрая едва няколко пчели. Проблема е, че ефикасно лекарство срещу нея няма. Аз тази зима за първи път от 8 години имам 12% зимни загуби. през годините по принцип най-много едно семейство да съм изтървал да се зазими в долен корпус и да не преодолее мъртвата зона.Тези дни ще отворя загиналите семейства и ще разбера какви са причините. Три от семействата бяха средни по сила, едното беше избягало още есента, двете резервни майки и те загинаха и едно от мъртвата зона.Нямам нито едно загинало семейство в кошери на мрежести дъна.
Има и още нещо ,миналата година имаше много сухи юли и август и семействата рязко ограничиха пилото и отслабнаха. Тези които подхраних тръгнаха и се подготвиха добре за зимата. Тези които загинаха в 90% от случаите бяха с млади майки и си мисля, че късното пило си е дало отражение.
 
DANДата: Вторник, 06.03.2012, 16:04 | Сообщение # 18
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Може би трябва да се опита с червено подъбиче. Мисля, че някъде имаше успешни опити за лечение с тази билка. Приготвя се чай с добавка на захар. С приготвения сироп се подхранват пчелите веднъж седмично в продължение на един месец. Ще се опитам да намеря източника от който прочетох тази информация.

Добавлено (06.03.2012, 16:04)
---------------------------------------------
Издирих във форумите мнения по отношение на употребата на Червено подъбиче. Ето някой цитати:

Опитай с (Червено подъбиче ) има го в билковите аптеки смила се с миксер много финно, поръсваш с два пръста колкото хванеш отгоре по рамките, три-четири стиски или на пита с мед след като го разпечаташ.Аз съм доволен преди 10 дни поръсих на всички като 2 ми бяха с диарични изпражнения, днес им слагах ленти и ги проверих-чисти. Зимата беше топла ако имат мед ще се оправят.
---------------------------------
Във вестник Пчели брой 25 от тази година има една статия "Още за Венеровата технология" мнение на един пчелар които се занимавал от 27години споделя че никога не е ползвал препарати. Цитирам "Подхранвам много малко и и то само с инвертиран захарен сироп с билков чай (от етерично- маслени растения - мента,мащерка).Рядко подхранвам с други билки-бял равнец с антивирусно действие,смрадлика,подъбниче и почти винаги смлени сурови семена от цитрусови плодове .Допълнително срещу акара с пудра захар.Не прилагам никакви химикали и препарати,освен няколко капки йод седмично във водата на поилката и парче сребро." край на цитата.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Вторник, 06.03.2012, 22:14 | Сообщение # 19
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Към колегата Митко Бонев.Колега а нещо прави ли се от уж така наречените организации пчеларски че им загубих бройката в мъглата?За да достигнат пчеларите до ниво да се питат едни други за проблемите и едва ли не да водят монолог май нещо и куца на организацията.Не че разчитаме на нея .На места загубите от церана ли акар ли или избягали достигат почти 100 % а отговор и становище по въпроса няма?
 
DANДата: Среда, 30.05.2012, 10:31 | Сообщение # 20
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Нещо за състоянието на пчелните семейства у нас:
http://business.actualno.com/news_381811.html

Добавлено (30.05.2012, 10:31)
---------------------------------------------


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!

Сообщение отредактировал DAN - Четверг, 31.05.2012, 09:32
 
APITOДата: Четверг, 31.05.2012, 23:24 | Сообщение # 21
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Само си пишат..дрън -дрън,пчелите си загиват и никой не взима мерки за сметка на това обявяват пчелоядите за защитен вид.Популацията на тия гадове се увеличава драстично във всички краища на бе гето.
 
DANДата: Пятница, 08.06.2012, 16:40 | Сообщение # 22
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Ново изследване и други новини около него.
http://science.actualno.com/news_389351.html


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Суббота, 09.06.2012, 09:07 | Сообщение # 23
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Журналистката се е постарала да напише нещо но не е много на ясно за разликата между акар Вароа и молец. biggrin
 
DANДата: Воскресенье, 10.06.2012, 15:11 | Сообщение # 24
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Наистина не става много ясно за какво става въпрос, но се радвам, че поне пишат за съществуването на проблемите в пчеларството.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Суббота, 26.01.2013, 18:55 | Сообщение # 25
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Зимата още не си е отишла а вече има сигнали за изчезнали пчели и празни кошери.Така и не се намери решение.Мой съсед  с 25 кошера сподели че има 2 празни ,мед има достатъчно останал.
 
DANДата: Понедельник, 28.01.2013, 22:02 | Сообщение # 26
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Стига сте ме притеснявали, че веднъж вече го преживях преди две години - 60% смъртност! Не ми се беше случвало такова нещо за 22 години пчеларстване. Тази седмица съм планирал да ги навестя за да ги нахраня.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Пятница, 20.09.2013, 19:29 | Сообщение # 27
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Лошо е когато има загуби-и на мен ми се е случвало.Така е -жива стока,винаги ще има загуби...Споделете колеги тази година с какви препарати третирахте,-и тази година заложих на ВАРОТОМ.Знам че става много но сякъш не мога да се доверя на други .Не че имах голям избор..по магазините освен него имаше само ВАРОСТОП.Дали правилно съм постъпил..ще гледаме догодина..
 
ЗаркоДата: Пятница, 20.09.2013, 23:28 | Сообщение # 28
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Аз повечето ги третирах с Варостоп. 15 обаче реших да ги пробвам с еднократно третиране с Екостоп както е дал производителя. Ще ги наблюдавам през годината и ако всичко е наред ще мина на него, защото е природен продукт и може да се ползва при нужда и при медосбор. Идеята ми е колкото се може по-малко химия.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
DANДата: Понедельник, 23.09.2013, 12:08 | Сообщение # 29
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
От 5-6 години пролет и есен ги третирам с Варотом! Само веднъж ми се бяха случили сухи ленти. Доволен съм от него.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Четверг, 13.03.2014, 11:38 | Сообщение # 30
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Нови отрития за изчезването на пчелите.   http://zapchelite.eu/?p=217
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Болести по пчелите » Болести по пчелите (Загадъчното изчезване на пчелите)
  • Страница 2 из 2
  • «
  • 1
  • 2
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024