Четверг, 28.03.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 2 из 2
  • «
  • 1
  • 2
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчели » ПЧЕЛИ (НАЧИНИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ)
ПЧЕЛИ
APITOДата: Вторник, 08.05.2012, 16:51 | Сообщение # 16
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здравей колега!!Това което пишеш е много полезно и несъмнено ще бъде от полза за колегите които искат да си произвеждат майките сами,а и отводките също!!Като цяло този форум би трябвало да бъде практически ,съветите също което е особено полезно за начинаещите пчелари.
Аз все така си произвеждам майки чрез пренасяне на личинки в готови чашки -признавам че е трудоемко и резултата не винаги е на 80 % ,а и пчеларството не ми е приоритет и ще трябва да пробвам и други варианти . wink
 
ЗаркоДата: Вторник, 08.05.2012, 18:05 | Сообщение # 17
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Добре де, аз като новобранец не разбирам нещо. Хубаво ще се подготвят килийките, ларвите, питите ама поради що пчелите ще запознат да градят маточници като имат майка в кошера? Не би ли трябвало да се вземе майката и те тогава да си заложат маточниците, които сме подготвили?

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
DANДата: Пятница, 11.05.2012, 09:40 | Сообщение # 18
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Има два начина. Единия е наистина чрез отнемане на майката. Другия е чрез намаляване на нейното влияние. Това се постига чрез поставяне на разделителна табла с отвор на който е сложена ханеманова решетка. По този начин се отслабва влиянието на феромоните отделяни от майката. Пчелите след като почустват недостиг на феромони и залагат маточници в това отделено пространство.

Добавлено (11.05.2012, 09:40)
---------------------------------------------

Quote (APITO)
Аз все така си произвеждам майки чрез пренасяне на личинки в готови чашки -признавам че е трудоемко и резултата не винаги е на 80 % ,а и пчеларството не ми е приоритет и ще трябва да пробвам и други варианти .

Това с пренасянето ми звучи доста сложно. Никога не съм го правил. Какви чашки използваш, пластмасови или естествени? Капваш ли пчелно млечице в маточника при пренасяне? Разкажи за метода ако ти се пише!
Поздрави!


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Понедельник, 14.05.2012, 21:10 | Сообщение # 19
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Само изглежда сложно колега ,ако веднъж го направиш нататък е лесно.Чашките изработвам от мой восък -за предпочитане по-тъмен с дървен шаблон с диаметър 7,8 мм.изработен на струг от круша понеже се заглажда идеално.Има и пластмасови чашки но не съм ползвал от тях.
Млечице взимам от търтеевите килийки -една капка и пренасям личинката с шпател заедно с млечицето ,вземам личинки на около ден след излюпването -гледам да са легнали в млечицето и с лупа ги поставям в чашката.Чашките ги подреждам по 10-12 на празна строителна рамка -общо около 24 на двете половини.
В семейството за отглеждане на майки в д.б отделям майката с откритото пило в плодника на кошера и и поставям найлон отгоре за да не преминават пчелите,добавям втори корпус-моите са с отделно дъно и добавям пити със запечатано пило от други кошери без пчели и запечатаните пити на семейството с пчелите,входа е отворен.След 3-4 дни поставям рамката с изкуствените чашки с личинките в втория корпус на другия ден махам найлона и слагам ханеманова решетка.Пробвал съм да поставям и пити с по -възрастно открито пило и почти винаги залагат маточници на питата с това пило а не на чашките.Начина може да не е от най-добрите но така ми беше показан от един колега ,който не е вече между живите вече но ми върши работа и за сега съм доволен .Има маточници с дължина около 3 см.Дано да съм написал разбираемо...... biggrin

.Някъде четох че било добре чашките с изкуствените маточници да престоят едно денонощие празни и тогава да се пренасят личинките и тогава процента на приетите личинки бил по-голям -това не съм го пробвал .
 
DANДата: Вторник, 15.05.2012, 12:56 | Сообщение # 20
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Благодаря за отговора!
Метода е добър. И аз винаги съм се чудел как поставят във втория корпус открито пило. Явно задължително след това си чистят свещевите маточници. Как взимаш и пренасяш млечицето от търтеевите килийки с капкомер или с шпател.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Вторник, 15.05.2012, 14:04 | Сообщение # 21
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Аз естествено не разбрах нещо. Прехвърляш личинките в чашките и къде ги слагаш в първите 3-4 дни?

И още нещо. После маточника го прехвърляте на някоя отводка или се чака да се излюпи?


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Пятница, 18.05.2012, 19:29 | Сообщение # 22
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Млечицето се взима с капкомер разбърква се с малко мед и се слага по една капка в чашка..Маточниците си стоят в корпуса и на 10 ден се изваждат и се придават дирекно на отводки или в осиротени семейства след 4-5 часа като се намазват с мед от същата пита на която се поставят.
 
DANДата: Пятница, 05.10.2012, 16:56 | Сообщение # 23
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Написа само две изречения и аз знам вече две нови неща! Благодаря biggrin
Гледах изключително бърз и лесен метод за подготовка на яйца за отглеждане на маточници. Състои се в следното:
Изрязва се дълга, тънка лента от пита с еднодневно снесени яйца, като се стремим на лентата да остане само един ред със здрави килийки. Взимат се две еднакви летви, може да се използват такива от долните летви на рамките. С двете летвички се защипва задния край от изрязаната лента. Премачква се точно задния ред килийки тези, които няма да използваме. Завързваме с тел или със скобичка двете летви за да не се разделят. Напречно се прави разрез на килийките, които ще използваме за маточнци за да се скъсят. След това се смачкват килийките които няма да ни трябват като се отстраняват яицата. Прореждането се прави като се унищожават по две или по три поредни килийки, една се оставя и после пак така до края. Така подготвени маточниците се обръщат надолу и се закрепват на рамка, на един или на два реда. Като гледах колко бързо се получи направо ме изуми. За две минути си готов. biggrin

Добавлено (05.10.2012, 16:56)
---------------------------------------------
Здравей Апи!
Може ли да споделиш мнение как си правиш чашките и матриците за тях от дърво и какво представляват всъщност. Дъното с овална форма ли е? Има ли начин да ги снимаш за да добия представа каво представляват. Топиш ли ги във восък няколко пъти за да се натрупа по тях и после отделяш образувалата се чашка?!


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
lychitoДата: Пятница, 05.10.2012, 22:59 | Сообщение # 24
Группа: Проверенные
Сообщений: 32
Статус: Offline
vijte tova kolegi http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=G_OewnS96i4&feature=endscreen
 
APITOДата: Воскресенье, 07.10.2012, 15:24 | Сообщение # 25
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
ДАН -шаблона е от дърво с овална форма ,първо се топи във вода ,след това се потапя 3-4 пъти -всеки път по-надолу.Лъчко е качил добър клип -само че нямаме пачка от автомат като на кадъната от видеото biggrin Ще снимам шаблона и ще кача снимки на чашките ,подложката и рамката.
 
DANДата: Понедельник, 08.10.2012, 15:15 | Сообщение # 26
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Това бяха чашки тип Алкайда. biggrin
Върху патрони. biggrin
Каквото имат под ръка хората. biggrin
Благодаря ви!
Очаквам снимки на вашите 7,62 милиметрови biggrin


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчели » ПЧЕЛИ (НАЧИНИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ)
  • Страница 2 из 2
  • «
  • 1
  • 2
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024