Суббота, 20.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР » млад фермер .
млад фермер .
pet1r90Дата: Четверг, 09.06.2011, 19:26 | Сообщение # 1
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 8
Статус: Offline
Ако съм направил грешка че направих нова тема нека я поправи модератора.
Та искам да попитам някои кандидатствал ли е по програмата МЛАД ФЕРМЕР ?
струва ли си разкарванията и главоболията да се регистрирам като земеделски производител ?
от това което разбрах в нета е че лимита е изчерпан по тази програма .
Някои ако знае нещо нека сподели .
Благодаря предварително ....
 
APITOДата: Пятница, 10.06.2011, 20:14 | Сообщение # 2
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здравей колега,няма проблем пиши си спокойно!За кандидатстването по програми не съм много вещ,вероятно някой от колегите знае повече.Иначе е добре да се регистрираш като земеделски производител ако ходиш по пазарите да продаваш мед ,изискват го.От друго май няма полза.Аз имам само регистрация за земеделски производител нося си мед за анализ и си продавам по пазарите.Но май ще ни карат пчеларите да ставаме фирми,осигуровки,касови апарати и кой знае какво още ще измислят.Така че започвай пчелите с твои средства и не се надявай много на програмите-всички сме така.Успех!!
 
pet1r90Дата: Суббота, 11.06.2011, 17:30 | Сообщение # 3
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 8
Статус: Offline
е да аз ако чакам на тези програми може да стана на 30 ,
лека по лека ще станат пчелите и уменията
 
DANДата: Понедельник, 13.06.2011, 12:32 | Сообщение # 4
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Отиваш в служба за "Съвети в земеделието" към общината в която живееш. Те правят консулт и изготвят проекти. Изискванията са прекалено много и вече не ги помня всичките. Трябва обаче да имаш минимално определено количество стопански единици стопанство, което вписваш в проекта и обесняваш как ще го развиваш. Имаше изискване да не работиш на друго място освен като земеделски производител или може да работиш, но за не повече от 4 часа. Адресната регистрация по лична карта трябва да ти е в населеното място, в което ще развиваш дейността. Не всички населени места обаче отговарят на изискванията за работа по програмата Млад фермер. Много голяма спънка според мен, за която трябва да си отваряш очите е необходимостта от застраховка на пчелните семейства. Там изтичат много средства от тези, които ще ти дадат. Когато преди време правих изчисления за програма по Сапарт излизаше, че тия 50% които ти ги възтановяват трябва да ги дадеш под формата на застраховка за петте години на проекта. Като показах изчисленията в Държавен фонд земеделие на ония им се събраха очите - не им е идвало на ума, че така се източват средствата от програмата в полза на застрахователните дружества.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
pet1r90Дата: Четверг, 16.06.2011, 02:17 | Сообщение # 5
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 8
Статус: Offline
да ходех в ДФЗ .
програмата е спряна поради изчерпване на лимита .
там ми обесни мацката така трябва да имаш по-не две икономически единици това ще рече 60 и няколко кошера
ето и изискванията на кратко които са - http://evroprogrami.com/mneniet....-fermer
от тези 60 кошера до края на 5-тата година трябва да вдигнеш икономическите единици не се сещам точно с колко но краиния минимален брои трябва да е над 230 броя .
за тези застраховки нищо не ми спомина мацката ... но може и умишлено да не казват ..
нека програмата да се пусне отново пак ще се по разходя до ДФЗ и ще видя какво точно трябва да се прави ..
има и друга програма всяка година ти се дават по 1500 евро .
минималния брои кошери трябва да е по-не 22 и 15 декара земя може и само с пчели без земя но тогава кошерите трябва да са повече .
програмата за нови кошери е спряна ...
програмата за пчелни маики е спряна ....
 
haralampiДата: Четверг, 16.06.2011, 15:07 | Сообщение # 6
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
ФИНАНСИРАТ СЕ МЛАДИ ЗЕМЕДЕЛСКИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ, КОИТО СА СТАНАЛИ УПРАВИТЕЛИ НА СТОПАНСТВО ЗА ПЪРВИ ПЪТ

Цели- създаването на стопанства от млади фермери или поемането на вече съществуващи стопанства
- модернизиране и достигането на съответствие с изискванията за безопасност на труда, опазване компонентите на околната среда, хигиена и хуманно отношение към животните

Кандидатите трябва да от отговарят на следните условия:
1. Физически лица или еднолични търговци, които не по-рано от 14 месеца преди датата на кандидатстване са регистрирани за първи път като земеделски производители по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители (ДВ, бр. 10 от 5.02.1999 г.)
2. Са на възраст от 18 години до 40 години (без да са ги навършили) към датата на кандидатстване;
3. В случай, че са подавали заявление за единно плащане на площ и/или за плащане за необлагодетелстван район, то да е подадено не по-рано от 14 месеца от датата на кандидатстване
4. Да имат съответните професионални умения и познания в областта на селското стопанство. В случай, че нямат такова образование, могат да бъдат одобрени, но трябва да го придобият за период до 36 месеца от одобрението на проекта
5. Да имат постоянен и настоящ адрес в общината или в една от общините, където извършват подпомаганата дейност, или в община съседна на някоя от тях
6. Общият икономически размер на земеделското им стопанството да е не по-малко от 2 икономически единици
7. Да не са одобрявани за финансиране по мярка „Подкрепа за полупазарни стопанства в процес на преструктуриране” от ПРСР
8. Да не са получили финансова помощ по мерки 121 "Модернизиране на земеделските стопанства”, 122 “Подобряване икономическата стойност на горите”, 123 “Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти” от ПРСР
9. Да нямат трудови или служебни правоотношения за повече от 4 часа дневно

Производство на тютюн не е допустимо за подпомагане по мярката.

Не се предоставя финансова помощ на кандидати, чието стопанство е съсобствено/съвместно наето с друго/и лице/а, с изключение на случаите на обща собственост/съвместно наето със съпруг или съпруга, като в този случай само един от двамата може да бъде подпомогнат дори и двамата да отговарят на условията за подпомагане по мярката.

Помощта се предоставя за изпълнение на заложените в бизнес плана цели, дейности и инвестиции за развитието на стопанството:
- Kандидатите представят бизнес план, с който показват какви дейности и инвестиции ще извършат в стопанството си, как ще постигнат съответствие със съществуващите стандарти на Общността, което трябва да стане не по-късно от 36 месеца от създаването на стопанството
- Бизнес планът трябва да покаже, че най-малко 3 000 евро ще бъдат инвестирани в стопанството, а също така и че икономическият размер на земеделското стопанство ще се увеличи с минимум 3 икономически единици (ик) към периода за проверка на изпълнението на бизнес плана
- При установено неизпълнение на бизнес плана, кандидатът възстановява първото плащане и е недопустим за второ плащане
- Периодът за осъществяване на дейностите по проекта е 5 години, считано от датата на подписването на договора за финансово подпомагане с РА.

Процедура за избор
Кандидатите, които отговарят на критериите за допустимост ще бъдат одобрявани по реда на подаването на техните заявления

Вид и размер на помощта
Максималната помощ по мярката е левовта равностойност на 25 000евро, като помощта се изплаща на два етапа:
- Първото плащане е в размер на левовата равностойност на 12 500 евро - след одобрение на заявлението за подпомагане.
- Второто плащане – левовата равностойност на 2 500 евро за всяка цяла икономическа единица увеличение, спрямо първоначалното състояние на земеделското стопанство след проверка за изпълнението на бизнес плана на младия фермер – след края на третата или четвъртата година, или в края на петата година от датата на сключване на договора за отпускане на финансовата помощ

* „икономическа единица (ик)” е коефициент, който се изчислява на базата на площите култура и вида на животните.

2 икономически единици са приблизително, стопанство с: 66 пчелни кошера
 
pet1r90Дата: Воскресенье, 19.06.2011, 22:47 | Сообщение # 7
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 8
Статус: Offline
Над 150 кошера трябва да има пчелар,
за да кандидатства по европейски програми за субсидиране
19 юни 2011 / 12:25

Смолян. Пчеларите любители трябва да бъдат регистрирани като земеделски производители, за да участват по европейски програми и да имат по-голям брой пчелни кошери. Пред радио „Фокус” – Смолян председателят на Сдружение „Родопска пчела” – Смолян Иван Бялков обясни, че трябва да имат над 150 кошера. Увеличаването на кошерите обаче е свързано с много средства и много малко хора в Смолянско могат да си позволят това. „Този, който е могъл, вече го е направил”, каза Бялков. В момента има и такива, които искат да се откажат да гледат пчели. Това са хора, които не могат да си позволят да субсидират в развитието на кошерите и се отказват, ликвидират ги. По думите на Бялков обаче това не е добре за биоразнообразието в природата. Той обясни, че освен това добиваният мед в планината е много качествен, екологично чист, но пашата на пчелите е ограничена по ред причини. Тези пчелари, които искат да се развиват в пчеларския бранш трябва да отидат на полето. Тук например няма условия да се гледат 300-500 кошера. Тук могат да се гледат до 20 кошера и това го правят любителите пчелари, като такива са над 90% от пчеларите. Повечето хора имат между 10 и 20 кошера, тъй като икономически не е изгодно да се занимаваш с по-малко кошери. Това е причината любителите пчелари в България да настояват да се отпускат субсидии за кошер. По думите на Бялков по този начин ще се ангажират повече хора и ще гледат по-малко на брой кошера.
Даниела БОЙКОВА
http://www.focus-radio.net/?action=news&id=496795
 
haralampiДата: Понедельник, 20.06.2011, 12:57 | Сообщение # 8
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Само където със 10-20 кошера не знам какъв ще ти е кяра да си земеделски производител wink
 
DANДата: Вторник, 21.06.2011, 09:58 | Сообщение # 9
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Ако си земеделец и гледаш 10 дк. нива си вземаш субсидийката на декар обработваема площ и няма никакво значение, че не си регистриран земеделски производител. Като стане въпрос обаче за субсидия на кошер бъдете сигурни, че тези които не са зем. производители ще ги отрежат от паричките. Като че ли пчелите на нерегистрираните зем. производители ще опрашват по-малко растенията. НА ПЧЕЛИТЕ ЛИЦЕНЗ НЕ ИМ ТРЯБВА!!! Те си работят и без документи. При пчеларите монополистичният натиск е много по-голям и големите ще отрежат малките за да вземат по-вече субсидийки. Това се случва, защото пчеларите с по-малко кошери са лишени от всякаква активност въпреки, че представляват 90% от пчеларите в България.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
pet1r90Дата: Воскресенье, 26.06.2011, 02:24 | Сообщение # 10
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 8
Статус: Offline
100%-това маниполация е това за тези 150 кошера , е избиване на дребните риби ...... изобщо не отива България на добре
всеки гледа да ти резне главата dry
 
haralampiДата: Воскресенье, 26.06.2011, 21:39 | Сообщение # 11
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Тези,които не са земеделски производители изобщо не стигат до кандидатстване дори - това е така от години.

п.п.не е само до избиване на дребните риби - има една тънкост във тези субсидии,която ако не предвидиш,така хубаво ще си го наденеш,че и със 300 кошера едвам ще драпаш.Цялата идея е държавата да почне да лапа пари от нас - а какво дава насреща,както всичко във България няма значение,то тънко така във законите им липсва като подробност т.е.по този въпрос са в процес на уточняване,важното е сега данъци да се плащат,малки,големи пари гледат да вземат от всеки.

Така заобиколно казвам,защо аз се отказах от тези субсидии - аз съм казвал кога е реално да се изисква тази регистрация и как е направено във другите държави,когато видя тука същото ще съм първи за регистрация като земеделски производител,и субсидийте ще са ми последни в списъка от интереси.
 
zina80Дата: Воскресенье, 25.09.2011, 21:53 | Сообщение # 12
Болгария. Plovdiv.
Группа: Проверенные
Сообщений: 21
Статус: Offline
http://www.youtube.com/watch?v=gpzyx_-I7ek
 
ЗаркоДата: Понедельник, 26.09.2011, 11:34 | Сообщение # 13
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Програмата за млад фермер си е добра работа, но не знам, дали пак ще я пускат. Трябва да си регистриран като ЗП и да внасяш осигуровки. Може и да работиш, но трябва да се осигуряваш максимум на 4 часа. За застраховка не съм прочел да пише. Инъче одобрят ли те ти дават 25 000 веднага, като трябва да дадеш оправдателни документи за 6 000. Можеш да си купиш каквото си поискаш. За да те одобрят трябва да имаш 2 единици кошери, които са 66 кошера. Трябва да ги направиш до 7 единици, т.е. 231 кошера. В края на периода ако си изпълнил всичко ти дават още 25 000. По мои сметки още на първата година можеш да ги направиш поне 170-180 кошера, а ако си ги правиш сам на втората година си вече с 230 готов. За съжаление аз вече съм над 39 години и не мога да кандидатствам по тая програма.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Суббота, 01.10.2011, 15:56 | Сообщение # 14
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Зарко ,ами то и аз не мога,дано от догодина да открият някоя програма-Млад Пенсионер та дано имаме данни да се включим с теб! biggrin biggrin Голяма простотия-ха опитай да се развиваш като пчелар....
 
ЗаркоДата: Понедельник, 03.10.2011, 13:34 | Сообщение # 15
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Да, доста ограничения има, дето да се чудиш кой ги е мислил. Едното от изискванията е да не си регистриран като ЗП по-рано от 14 месеца преди подаването на документи. Е кой е тоя младеж дето ще има 66 кошера и да е регистриран от това време? Луда работа ама ако може човек да се възползва е добра работа. Ние с тебе Цеко ще тракаме кошери, ще ги заселваме и те ти развитие biggrin

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР » млад фермер .
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024