Вторник, 23.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 2 из 6
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР » СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР (ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ ЗА НАЧИНАЕЩИТЕ ПЧЕЛАРИ)
СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР
pet1r90Дата: Среда, 08.06.2011, 21:18 | Сообщение # 16
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 8
Статус: Offline
благодаря за начало мисля да взема 20 , а от там на татък божа работа ... smile
 
APITOДата: Четверг, 09.06.2011, 03:23 | Сообщение # 17
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Само така колега -браво!!!!Оттам нататък работата е в твоите ръце.Ние от форума с каквото можем ще помагаме !Успех !!!!
 
maikalДата: Суббота, 11.06.2011, 18:04 | Сообщение # 18
Болгария. Pazardzhik.
Группа: Проверенные
Сообщений: 31
Статус: Offline
Здравейте колеги!А бе колега Харалампи начини и идеи, и съвети има много -не те разбирам като вземеш да се ядосваш,колежката е задала наистина хубав въпрос и ние колегите отговаряме спрямо региона си,спрямо своя опит и най- вече спрямо своите грешки които е хубаво другите да не ги повтарят.Та затова не те разбирам -хубаво ти си както се нарече повече практик -ами добре споделяш опита си и евентуално грешките които си допуснал по темата и ние колегите също научаваме нещо ново-но не мисля че трябва да се ядосваш.Та така че всеки колега сам взема решението как да постъпи,а ако питаш мен -колкото пчелари,толкова и начина на отглеждане на пчели има-без значение от системата на кошерите.Не се карай и на доктора -виждаш че човека си взема поука от всичко казано -пък нали затова сме се събрали -да питаме,да се съветваме и всеки да извлече най-полезното нещо за себе си.Мисля че не съм те обидил с нещо колега Харалампи-но все пак извини ме !!!
 
APITOДата: Воскресенье, 12.06.2011, 00:47 | Сообщение # 19
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здрасти Майки!!!Да си призная позасмях се малко като прочетох и се чудех дали да се обадя понеже като двама си... да не се месиш biggrin .В случая не се явявам адвокат на колегата Харалампи но от доста време се знаем с него и съм свикнал на стила му на писане-ти ако знаеш мене какво ме прави на лични cry .Уверявам те обаче че не го прави с цел да обиди или да се скара с някого,стила му на писане е различен така поне мисля.Напомня ми за човека от когото се запалих и научих на пчеларство а той беше лека му пръст още по безкомпромисен.Не се засягай а и не вярвам интелегентен човек като Доктора да си го сложи на сърце.Тука както знаеш никой не е на заплата и никой от никого не зависи,обединени сме от общата идея да сме полезни един на друг и да си помагаме.Всички сме равни-нали така?Всъщност най-добре е колегата да отговори.
 
haralampiДата: Воскресенье, 12.06.2011, 04:07 | Сообщение # 20
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
surprised Ребята,но почему wacko

Аз от най-добри намерения,защо да съм се ядосал - понеже сме в тази тема,гледах си поста не видях някъде да съм изпущал нерви.Ако визираш последния ми пост от другата тема - там не говоря за този форум,там споменах на Цеко за една тема,която беше станал същата вечер и в която новаци питаха за съвети,колеги им дадоха (аз не участвах) включително и Цеко и изведнъж на новаците им щукна да спорят и да се пеняват на съветите,което е как да кажа,да ида на курсове за шофьорска книжка и да седна да обяснявам на инструктора като как се управлява МПС,нещо малко ми се чупи логиката тука .... или да кажем да седна да обяснявам на баща си как се правят деца.Но онова е пост-критика не към участниците в този форум,то какво ли още сме обсъждали толкова,че да има каквото и да е било за критикуване.

За доктора - къде па съм му се карал ....... стана късно утре ще провера,да не съм писал некоа нощ на нетрезва глава бре баси и да не поВна.Доктора за мен е човека от всички,които съм видял из форумите - имам в предвид от всички нови колеги,който е със най-голям потенциал,аз дори съм убеден,че този човек,ако се подхване сериозно и така по-професионално,а не да остане на любителско ниво,ще ни удари в кантара 'сичките дето сме тука след години.За това рекох,че него не го броя,той е изключение и се види отдалеч.

Зина - драга не ми казвай,че си засегната от нещо.Дадох колкото се може по-пълен анализ и обосновка,защо първо избирам да ти дам този съвет и второ защо да не се хвърля във сложни практики.

А на вас със коцето ви намекнах,че сте пчелари със доста опит и умения,и най-важното вие имате гъвкавоста да приложите даден метод,принцип според различните условия във които ще попаднете т.е.така както съветвате Зина за мен е грешно,защото за нея ще е много по-трудно да промени метода според нуждите си,не заради друго,а заради малкото и предполагаем опит.

Знаете ли как постъпват новите пчелари - питат нещо,по принцип хубавото е,че питат нещо конкретно просто и ясно,и после следват съвета неотстъпно,без значение от промените в условията.Но има и друга пътека,която след първото питане ,ако новия пчелар,както в случая със Гилъна вземе да му идат на ума някакви самотворчески прозрения,в стил че пчелите запушват прелката защото умирали от студ във кошера и това в началото на юни месец, новия пчелар трябва да бъде коригиран и спрян веднага и върнат във началната позиция или казано друго яч,да му се избият щуротиите от главата недвусмислено.Та основното е новака (а е няма ли по-добра дума,нещо не мога да я измисля,новака не ми харесва звучи негативно) да бъде придържан точно към това първо конкретно,просто и ясно питане,за да усвои основните процеси,онова което е фундаментално за останалото развитие,ако нямаш изначална точка,ориентир,основа ти няма как да се развиеш,ти няма със какво да сравниш,става хаос тотален и гилъна ходи да го видиш какви ги мъдри сега,щял да присъедини двете отводки в един кошер,за да може да освободи място за старата майка,която па ще махне защото пречела на пчелите да "изчупят" както казва той нова ....... каша тотална и защо.Защо си чупих пръстите аз един час да му пиша,ма точка по точка,буквално "отваряш таблата" "стръскаш питата" "поставяш сандъка еди къде си" и накрая той да си реши,че моите съвети са ненужни,а на някой си били по-лесни.Ами да оди сега този някой да му изчупва майки и да му оправя кошера,що го няма този някой,а де ....... е моите извинения,ама ние помагаме ли си или сме на уроци по философия,че при това без чувство за естетика.

Ето има сега един ще ме побърка на лични да му обяснявам пелетовата система и метода на демари - а миг преди това ме пита кое било търтеево и кое работническо пило.Ама чакай бре човек - ако искаш да понаучиш нещо,за в бъдеще,да си го осмислиш от сега,ми вземи прочети книгите деба,дал съм му книгите,дал съм му източниците,чети,записвай си и след време ще говорим,къде си хукнал във висшата лига,аз не съм убеден още точно как трябва да се прилагат тези методи,дори със скутелатор съм във спор и то много остър по темата,той тръгнал пелет да прави ...... божееееее,ами съжалявам ма не ме занимавай,има си книги,има си литература,чети,прави каквото щеш.

Добавлено (12.06.2011, 04:04)
---------------------------------------------

Добавлено (12.06.2011, 04:07)
---------------------------------------------
Преди години имах типичен пример от дядо ми - и той на подвижно.Намира едно младо трактористче,да му премести кошерите,като онова начинаещ пчелар иска просто някоя отводка,дядо ми добре бе немаш грижи пчели да искаш.Идва момента,дядо ми го вика и почва да му показва кое,как що,стареца прави отводки баш като на Цеко,яко пило,яко пчели,гласи ги да си такова франко магаретата.Аз съм там и оня младия като почна,ма аз ги искам нам как си,в едната да имало такова,в другата онакова,дядо ми му вика,а е момче,а бе чакай да видиш какви отводки ще ти направя да ме заплюеш ако не вадиш мед тази година от тях,не та не.Ам като му писна на стареца хвърли всичко и му рече ей виж сега,ей ти кошерите,ей ти инструментите земай прей какво си искаш - па оня ама да не зема майка,а бе земай с майки без майки прави каквото си искаш,не ме бъркаш.Прави струва оня зема замина си - викам на дядото що така бре,и оня ми отвърна тей:като дойде при теб човек за съвет и почне да ти спори,ич не са занимавай,щото това е прост човек дядо да знаеш,а с простак на глава колкото и да си умен и не можеш да излезеш.

Та не знам Майки от къде и как отсъди,че съм се Едосал и съм се карал на някой,ма си в голяма грешка - пак ти казвам,със коцето дадохте съвети като за много,много по-опитни,аз лично допускам от подаденото инфо на колежката,че тя далеч няма толкова опит,надявам се да не се обижда от това,защото не виждам нищо срамно,като естествено съм оставил вратичка в поста ми,ако съм се бъркал да уточни,да каже или да сподели мнение,като как размишлява по въпроса и ако тряба всички да минем на второ четене,защото от форумното пространство поне на мен ми е много трудно без коректно,да го кажа ако ще призната информация за собствения опит,да преценя колко е той.

Да знаете - има огромно значение,огромно,опита на човека на който даваш съвет,това е грешка допускана дори от много по знаещи от мен колеги из форумите,а може да се окаже фатална.Идете и вижте гилъна,ако не ми вярвате и дори очаквам същото със още един колега от него форум,ма да видим.

Със най-добри намерения харалампи - естет и дзен последовател.За извиненията - след време като почнем действителните спорове,сЪга е още ранко,недейте бърза beer wink

............
що нема къде да се види по колко знака на пост може да ползваме?

Сообщение отредактировал haralampi - Воскресенье, 12.06.2011, 04:07
 
APITOДата: Воскресенье, 12.06.2011, 05:11 | Сообщение # 21
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
А стига бре ,още спорове ли ще има biggrin biggrin biggrin ,вижте колеги, колегата само така си приказва -нещо подобно и на моите недомислени приказки -карам направо и видиш ли ,настъпал съм някого без да се съобразя.Колега Харалампи нека смекчим тона и да се опитаме колкото можем да обясним на разбираем език за хората-на теб колега Харалампи ти е лесно ,знаеш много но не трябва да критикуваш чак толкова толкова.Колегата МАЙКИТО е прав,нали помниш ние какви бехме в началото-гола вода ,даже и днес бях с най-новия участник на форума да му изберем отводка.......Но от 120 кошера братко избрахме....мъка,мъка,едвам 4 рамчици с около 1 лъжица мед но той си плаща де biggrin biggrin Ама не пита а предварително си уговорил нещата.Та да си дойдем на думата!Всички вие сте добри хора и пчелари обединени около общата идея-пчеларството.И да си помагаме кой с каквото може-това е.

с уважение APITO.
 
maikalДата: Воскресенье, 12.06.2011, 12:45 | Сообщение # 22
Болгария. Pazardzhik.
Группа: Проверенные
Сообщений: 31
Статус: Offline
Виж кво колега Харалампи и колега Апито-това кой как се изразява и в какви спорове ще навлезем в бъдеще по темата пчеларство -мен въобще не ме притеснява.Даже ми се струва че в такива разговори се научава много неща,стига да можеш да извлечеш дет се казва поуката от какъвто и да е спор.Та колега Харалампи -явно ми се е сторило тогава че се ядосваш -то така си пишеш.
 
haralampiДата: Воскресенье, 12.06.2011, 14:34 | Сообщение # 23
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Кое ми е лесно бе братче,нема лесно - ала го съга стоя и се чудя,Вънка вали и го дават така до сряда,а се досещам какво става във това безпашие във кошерите и ..... и нали.

Относно критиките - да може би е трябвало да се придържам само към съвета за колежката,без да споменавам мненията на коцето и майки.
Ще си взема бележка и ще се постарая за в бъдеще да не звуча по-този начин - ма не знам дали ще се получи biggrin


Сообщение отредактировал haralampi - Воскресенье, 12.06.2011, 14:35
 
zina80Дата: Воскресенье, 12.06.2011, 15:17 | Сообщение # 24
Болгария. Plovdiv.
Группа: Проверенные
Сообщений: 21
Статус: Offline
Здравейте момчета!Аз не се чувствам засегната с нищо от никого не разбирам много от пчели и затова питам които от вас знаят да ме посъветват.И на мен ми се иска да се включа в коментарите но като не разбирам, какво да напиша.Благодаря на всички за съветите и занапред ако имам някакви въпроси пак ще питам. flowers
 
APITOДата: Воскресенье, 12.06.2011, 16:07 | Сообщение # 25
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
И при мен същата работа колега Харалампи,пчелите стоят в кошерите ходят само за вода.Едвам ги спрях да не рояват и ако времето не се оправи нищо чудно историята да се повтори и да си играем на гоненица по дърветата. wink
 
maikalДата: Воскресенье, 12.06.2011, 20:53 | Сообщение # 26
Болгария. Pazardzhik.
Группа: Проверенные
Сообщений: 31
Статус: Offline
Съчувствам ви колеги за положението,но ако има начин да ви помогна -само кажете.При мен времето не че е по различно ,но поне вали за кратко и после спира ,пчелите тръгнат да сбират нектара -и след 1-2часа пак завали,та затова не е толкова зле,поне нямат време да мислят за глупости.А и мойте семейства малко по отслабнаха-късно взеха да правят самосмяни на майки,та използвах няколко хубави маточници да направя някоя отводка(е не като отводка щото както каза Апито ,ги правя като семейства-по силнички -да няма проблеми после).А и нещо друго -колежке Зина няма никакъв проблем да се намесиш в разговорите,макар и с въпроси и каквото се сетиш,дори и да си прочела нещо или чула -питай -а ние кога със спор,кога със съвет ще ти помогнем с каквото можем,пък и така се опознаваме и после ставаме приятели .А приятел в нужда се познава-нали така!Щом имаш желание да се занимаваш с пчеларство -ние сме затова тук -да ти помогнем.
Колега Харалампи -не се мъчи да бъдеш друг ,това си си ти,всички не можем да бъдем еднакви.Така че квот мислиш -тва си казвай,а пък колегите сами ще преценят-не може да се сърдим на приятели.
 
drdpopovДата: Понедельник, 13.06.2011, 11:41 | Сообщение # 27
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Ще се вмъкна и аз в разговора от страната на начинаещите /да заменим новобранци и тем подобни названия/-понеже участието по форумите е новост за много от нас,първоначално всеки само чете за да се ориентира какви теми се разискват.Изисква време да му допадне нещо, защото опита му е малък и когато нещо съвпадне с неговите проблеми се включва постепенно.А що се касае дали е добре или не някой опитен да се ядосва и да поучава начинаещия,аз определено съм "За" това.Това означава,че опитния се ядосва защото го е грижа за успеха. Другото означава безразличие.Какво по-лошо има от безразличието?Хората с много опит по правило са учители на начинаещите.Затова начинаещите ще питат,могат да се съобразяват или не,ще предлагат идеи, но не бива да спорят докато не натрупат знания и опит да станат самите те учители на нови начинаещи.Учителя си остава такъв за винаги и уважението към него също.Така съм постъпвал и в основната си професия-имах учител прекрасен хирург.Веднъж обаче така ме нахока,че чак на него му стана жал и после сам повдигна дума за това.Аз обаче му благодарих за кавгата точно с тези думи-караш ми се,защото не ти е безразлично какво ще излезе от мене.Сега е пенсионер и още изпитваме уважение един към друг.Само обиди да няма.
 
haralampiДата: Понедельник, 13.06.2011, 12:15 | Сообщение # 28
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Точно - на хиляда места го чета и па не ми иде на акъла да използвам начинаещ smile

Сега относно ученето - значи аз за учител не ставам,дори не искам да бъда учител,имам една много кофти настройка,където мразя и да ме поучават.Та изобщо не гледам на себе си по този начин - позициите ученик-учител не са по моята част.Аз предпочитам да го кажа,че помагам на някой да се обучи или някой ми помага на мен да се обучи - смисъла и дори корена на думите е един и същ,но настройката е малко по ..... как да кажа,малко по-бойна biggrin малко повече хъс има така.

Та моя опит далеч не е толкова голям,за да мога да съм сигурен във всичко,което казвам и често подчертавам,че "предполагам" "допускам" "така мисля" и т.н. .... особенно от форум,има за много неща,които еднозначния отговор е много труден,най-вече заради различните местности във които се пчеларства.
 
drdpopovДата: Понедельник, 13.06.2011, 16:38 | Сообщение # 29
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Не става въпрос за учители с диплома,научна степен и т.н.На времето хората са учили при майстори и са минавали през определени степени за да изучат занаята.И сега не е по-различно.Форума е като школа-искаш и сам се записваш да участваш,да получиш опит и знания.Никой насила не ни е тикнал тук.Така че аз се приемам за чирак.Докато стана майстор ще мина доста път.И хора като тебе които са се мъчили по този път са ценени.виждам,че си компетентен,добре анализираш,формулираш и много хора ще четат твоите мнения.Виж само колко прочита има.Това разбира се не изключва необходимостта от четене и на книжки.Без четене на литература си е готованство-ти да им смилаш и да им слагаш на готово.Напълно те разбирам че тука се нервираш.
 
ЗаркоДата: Вторник, 21.06.2011, 12:49 | Сообщение # 30
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Quote
И при мен същата работа колега Харалампи,пчелите стоят в кошерите ходят само за вода.Едвам ги спрях да не рояват и ако времето не се оправи нищо чудно историята да се повтори и да си играем на гоненица по дърветата.


А как се спира роене като е такова лошо времето?


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР » СЪВЕТИ ЗА НАЧИНАЕЩИЯ ПЧЕЛАР (ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ ЗА НАЧИНАЕЩИТЕ ПЧЕЛАРИ)
  • Страница 2 из 6
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024