Пятница, 26.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 4 из 6
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » видове подхранки (хранене)
видове подхранки
DANДата: Суббота, 30.03.2013, 19:39 | Сообщение # 46
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Утре съм при пчеличките да ги нахраня. Имам и малко ябълки за резитба - дано е хубаво времето, че днес валя дъжд и не можах да отида. При вас как са пчеличките?

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Понедельник, 01.04.2013, 11:41 | Сообщение # 47
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Вчера ги отворих най-после. Честно да си кажа неочаквано добре са. Повечето бяха стигнали преградната стена и майката е осеменила почти всичко свободно. Имам доста кошери с по 3-4 пити плътно запълнено пило. Разширих ги направо с по две рамки и съм слагал празни пити в средата или такива с мед ама го разпечатах. Едни три бяха много слаби и им сложих по една пита със запечатано пило да ги позасиля. Ще трябва май да им сменям майките.
Инъче най-силния ми кошер ме хвърли в тъч. Още като ги гледах първия път ми направи впечатление, че имаше много търтиево пило. Това средата на март. И сега ги отварям, два излюпени маточника и един прегризан. Още 2 неизлюпени. Не знам дали съм сбъркал ама взех питата с маточниците и още две и ги отделих в съседния кошер като ги доближих един до друг. Нямам идея какво ще се получи ама реших да пробвам.
Другото, което ми направи впечатление е, че явно дълго време не са излитали за облитане. Като се постопли в събота следобед и масово излитаха. Подрискаха капаците smile


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Понедельник, 01.04.2013, 20:51 | Сообщение # 48
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Най-после да усетим пролетта!!Днес беше почти летен ден -само за прегледи!Разширих и аз на повечето семейства с 2 пити,десетаците са пълни...но като цяло меда в гнездата е малко и наблягам на подхранването,почти свършват разпечатките и може да се наложи да посегна на "военния резерв" biggrin тоест някоя тенекия ...Пилото е на 5-6 рамки  а април е решаващ за развитието.Не съм доволен от развитието на семействата тази година -закъсняха много поради лошото време.Запаса от прашец е достатъчен за развитието но засега няма да отупвам праха от прашецоуловителите,миналата година по това време на някои семейства бяха поставени...може би по-нататък.

Зарко  мисля че си избързал с правенето на отводката,риска е доста голям по това време -може и да има търтеи но ранните майки не са за предпочитане,може да ти я сменят посред лято отново.Всъщност пчелите винаги са ни удивлявали с техните неизвестни възможности та знам ли- може и да се получи.
 
ЗаркоДата: Вторник, 02.04.2013, 10:19 | Сообщение # 49
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Знам, че е рано и вероятността да се оплоди и да се получи добра майка е малка, но го направих за проба. Нали все пак се уча smile

По-чудното ми е защо те сами са си сменили майката по това време?

Инъче мед има все още, но им слагам сиропец с Витамикс формула. Казват, че получавали силно развитие, ще видим.


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...

Сообщение отредактировал Зарко - Вторник, 02.04.2013, 10:26
 
DANДата: Вторник, 02.04.2013, 21:53 | Сообщение # 50
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Ееех колеги, остаряваме вече! Такава работа не я бях свършвал. В неделя като си ходих съм забравил да си купя ленти против акар и сега трябва да ходя и другата седмица за да ги сложа по спешност, че много закъснях вече. wacko

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
lychitoДата: Среда, 03.04.2013, 00:28 | Сообщение # 51
Группа: Проверенные
Сообщений: 32
Статус: Offline
Здравейте  и от мен колеги! При мен положението е следното, на три пъти им давам питки първия мед и малко пудра ,втория  само мед озахрен и последния път смес с прашец . И трите пъти всичко  го вземаха за 5-6 дена.На 31.03 направих преглед сложих им ленти с които може би позакъснях малко...
Имам семейства с по 4 пити запечатано пило  преди излюпване с достатъчно мед и други не толкова силни с по две рамки с пило при 70%-та  от по- слабите ми направи впечатление че нямат достатъчно мед  прехвърлих им по две рамки разпечатан мед, и  по една хранилка меден сиропец на всички ,което мисля да направя оше няколко пъти.Кошерите ми са Дадан Блат , не използвам преградни дъски и през есента не правя никакви размествания на рамките ,обяснявам си състоянието на по- слабите кошери от старите майки... Миналата година дори имах кошери с отворени долни и горни прелки и то по 10-на см. от които през сезона останах доволен.
Въпроса ми е  дали наистина топлината в гнездото е необходима или наличието на  достатъчно  хранителен запас  и добра майка е в основата на всичко което търсим  за ранното пролетно развитие.


Сообщение отредактировал lychito - Среда, 03.04.2013, 00:31
 
APITOДата: Среда, 03.04.2013, 09:29 | Сообщение # 52
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Цитата (DAN)
В неделя като си ходих съм забравил да си купя ленти против акар и сега трябва да ходя и другата седмица за да ги сложа по спешност, че много закъснях вече.

Дан не е болка за умиране аз напролет не третирам от години.Впрочем време е вече за поставяне на строителната рамка има добър принос на прашец и подхранването стимулира градежа и.
 
DANДата: Среда, 03.04.2013, 22:38 | Сообщение # 53
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Намаш ли проблеми с акара през лятото като пропуснеш пролетното третиране. Гледах преди време някаква графика за развитие на акара и там ясно се виждаше ефекта от пролетното третиране. Ти като ми казваш сега, че не третираш започвам да се замислям дали това с графиките не е било някакъв блъф? Относно подхранването - пчелите си бяха изяли почти всичко и пак им заредих хранилките с мед.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Пятница, 05.04.2013, 00:19 | Сообщение # 54
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Дан не знам за графиките но нямам проблеми и тази година  ,има и други колеги които работят със  строителна рамка и също не третират.Наскоро коментирахме с колега който изобщо не третира с препарати и ги оставя както се казва -който оживее-и  такива семейства използва за размножаване.Аз да си призная не ми стига кураж за да рискувам подобно нещо макар че по неговите думи Варотома който ползвам  не вършел никаква  работа...и на практика не третирам!Все пак за спокоен сън през зимата слагам по 2 ленти на кошер biggrin Не че не вярвам на пчелите но нямам вяра и на акара.Но бих могъл да пробвам с няколко семейства ,може и да се получи...
 
ЗаркоДата: Пятница, 05.04.2013, 10:51 | Сообщение # 55
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Апито, а как се работи с тази строителна рамка? Къде я слагаш? През колко време се изрязва? Би ли споделил?

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
христоДата: Пятница, 05.04.2013, 16:12 | Сообщение # 56
Группа: Проверенные
Сообщений: 3
Статус: Offline
Слага се предпоследна. Изрязва се на 11-12 дни.
 
APITOДата: Пятница, 05.04.2013, 21:53 | Сообщение # 57
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Гледам че си имаме нов колега -Да му пожелаем добре дошъл!!!Както и да бъде по активен в темите. wink сега строителната се слага предпоследна -тоест до между последната рамка с пилото и меда и прашеца,впоследствие се измества в средата на гнездото при затопляне на времето.Другото име на строителната е "контролна " рамка -чрез нея се следи състоянието на се мейството-ако на на строителната рамка има заложени чашки за маточници -сигурно е че в гнездовите пити има запечатани маточници в ларвен стадий и е предвестник на роене което трудно може да се предотврати...Все пак редовното следене и изрязване на запечатаното търтеево пило спомага за ограничаване на развитието на акара
 
ЗаркоДата: Понедельник, 08.04.2013, 11:55 | Сообщение # 58
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Ами ако я запълнят с мед какво я правите?

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Понедельник, 08.04.2013, 16:44 | Сообщение # 59
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
След приключване на роевия период и отглеждане на търтеи пчелите запълват строителната рамка с мед и след запечатване може да се прибере в склада а на нейно място се поставя преградната дъска при стесняването или ако има място се поставя зад преградната.Напролет към средата на март се разпечатва меда в нея и се поставя до пилото като по този начин се и подхранва семейството.Пчелите пренасят меда около пилото и майката веднага снася в опразнените далаци. Акарите предпочитат търтеевото пило и това че тогава времето е по-топло за да се размножават.Строителната рамка спомага и за по качествено изграждане на основите тъй като пчелите използват нагона си за изграждане на  търтееви килийки на нея а майката да снася неоплодени яйца и изградените пити са без търтееви килийки.Също така чрез нея се контролира и количеството на търтеите и оттам и роевото състояние.
 
христоДата: Понедельник, 08.04.2013, 17:50 | Сообщение # 60
Группа: Проверенные
Сообщений: 3
Статус: Offline
Аз лично ги центрофугирам. И няма "ако ги напълнят"- винаги ги пълнят с мед. Освен това е добре да се работи с две строителни рамки в кошер.

Сообщение отредактировал христо - Понедельник, 08.04.2013, 17:51
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » видове подхранки (хранене)
  • Страница 4 из 6
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024