Пятница, 29.03.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 5 из 6
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА (СЪСТОЯНИЕ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА)
СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА
DANДата: Понедельник, 02.09.2013, 11:48 | Сообщение # 61
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Зависи колко са били отворени. Ако са били нормално отворени долния отвор си го остави още малко, а горните ги затвори. Ако долният отвор е бил много голям ще трабва да го стесниш. Аз през лятото оставям долните отвори много големи - направо им спускам падащите дъна и така си стоят цяло лято с превъзходна вентилация Това го научих от един много опитен пчелар. Можете да опитате и вие. Методът върши чудесна работа, но се използва само за силните и средните семейства. Слабите си остават със стеснени входове за да не възникнат кражби.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Понедельник, 02.09.2013, 18:07 | Сообщение # 62
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Така ми бяха, отворени до долу, а тези, които са ми с пролетни дъсчици са махнати. Ще ги сложа тия дни.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Понедельник, 09.09.2013, 15:54 | Сообщение # 63
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Започнах със свалянето на магазините и стесняването на входовете,засега третирането за акар предстои поради липса на финанси.. weep Има една максима в пчеларството че "днес е рано а утре е късно" ...но в крайна сметка ще направя това което правя от години..Всъщност ако се замисля дали ще е необходимо ама пуста "мода"..
Прави ми впечатление че тази година пчелите са необикновенно кротки-за час два облизват привечер остатъците от меда  по питите и на другия ден нямат амбиции за кражби!?Това е добре след няколко дни ще им дам отпечатките на сироп.
Споделете кой как зазимява кошерите.
 
DANДата: Четверг, 12.09.2013, 11:56 | Сообщение # 64
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Аз ги зазимявам с меда, който е трябвало да взема, но не съм го взел. Тоест оставям им малко повече мед от обикновенното зазимяване. ДБ си остават с магазина, а ЛР ги оставям винаги на два корпуса. Нека си хапват.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Четверг, 12.09.2013, 13:17 | Сообщение # 65
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Хм..не знам как да го коментирам.. smile според мене колега каквото са си направили през сезона -това е..Не че напролет няма да им дам изобилно..Всъщност като се замисля какъв експлоататор съм ..се чудя защо още не са ми избягали пчелите
biggrin Винаги искам повече и повече,,и  никога не съм доволен,,-това не си го харесвам ..на времето моя учител каза че пчелите са  с неизчерпаеми възможности,,,,?
 
DANДата: Среда, 30.10.2013, 19:09 | Сообщение # 66
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
С какво могат да бъдат награждавани пчелите???

Добавлено (30.10.2013, 19:09)
---------------------------------------------
Какво става с вас колеги? Зазимихте пчелите и сега никой нищо не казва. Явно имате още много работа до падането на снега. Никой ли няма пчеларски проекти да ги обсъждаме?
Аз реших да се занимая малко със спининг и си събирам материали за накоя - друга блесна. От 15 години не бях стъпвал за риба, но не може само работа. Трябва малко близост с природата, че часовника цъка и няма връщате назад! biggrin
Поздрави от слънчево Русе!


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Среда, 30.10.2013, 21:17 | Сообщение # 67
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здрасти колега!С какво да наградим пчелите освен с много ,много грижи.Има какво да се пише...Не че няма какво да се обсъжда-има даже много но при толкова малък интерес от страна на колегите -по-добре е да си коментираме идеите на скайпа..Може би форума се изчерпа? wink Иначе на въпроса ми за пресичката  за клея един колега от твоя град ми даде добра идея..Вече е в процес на реализация.
 
DANДата: Среда, 05.03.2014, 11:00 | Сообщение # 68
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Здравей колега!
Това топло време малко е притеснително. Аз мисля да започна с подхранване от 1-10 февруари. По-рано ако го направя мисля, че мога да предизвикам преждевременно развитие на семействата, както е и топло сега времето може да стане голяма беля ако застудее рязко. Ти кога ще започнеш с подхранването?

Добавлено (05.03.2014, 11:00)
---------------------------------------------
На 2 март подхраних за втори път. Повечето от кошерите си бяха изяли предишната подхранка. Имат нужда от мед. Много ми се зарадваха. Бяха готови да ме изпожилят от радост. biggrin
При вас как са кошерите?


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Среда, 05.03.2014, 21:50 | Сообщение # 69
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здравей колега ! При нас зимата си отива и развитието на семействата продължава .Вече има принос на прашец от върбите и нищо не може да ги спре..на  първия преглед през януари имаше по пило колкото длан на две пити..-на 27 -28 февруари пилото вече заема почти 4 пити...и куриоз имам заложена самосмяна в семейство и излюпена майка..и то в семейството от което си вадя материал за размножение?Отварянето на кошерите беше предимно за медови запаси и разпечатване на медови пити за подхранване.
Прикрепления: 0733576.jpg (98.5 Kb)
 
DANДата: Пятница, 07.03.2014, 19:18 | Сообщение # 70
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
biggrin Браво бе! Къде ще и търсим търтеи сега! biggrin
Чудесно са се развили. При мен все още студа ги задържа. Стоят си на кълбо и няма никакъв летеж. Когато слагам храната няма никакви пчели по рамките. След като поставя меда почуквам по възглавницата за да ги раздвижа и да дойдат на храната.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
DANДата: Четверг, 13.03.2014, 11:47 | Сообщение # 71
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
В събота мисля да си ходя на село да нахраня пчеличките отново. Има един кошер, на който храната е на привършване и искам да му добавям мед по-редовно. Мога да го съчетая с пръскане на дръвчета, и други пролетни мероприятия. При вас как е? Пролетта дойде ли?

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Четверг, 13.03.2014, 14:48 | Сообщение # 72
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здравей колега!Може  да се каже че пролетта идва макар че допреди ден два имаше малко сняг.Пчелите летят и носят по малко прашец.Джанките са напъпили и до дни ще цъфнат ,при мен те са основния ранен вид от който събират повече прашец.Към края на февруари разпечатах по една страна на пита до пилото ,скоро ще разпечатам и останалия мед,отпечатките ги запазвам за по-нататък.Оказа се че има и засята рапица не е много но е по-добре от нищо и трябва да форсирам семействата,до началото на пашата трябва плодниците да са пълни с мед и пило.Общо взето сезона започна и остава да се надяваме на добър медодобив .
 
DANДата: Понедельник, 17.03.2014, 16:01 | Сообщение # 73
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Здравей!
Всъбота ги прегледах и два си бяха изяли изцяло подхранката. Заредих ги отново с мед и се надявам на добро развитие. При мен ранен прашец има от върбите по река Янтра. След две седмици ще ги отворя за да им сложа лентите за акар. При теб каква е ситуацията с контролните кошери, които остави без третиране против акар?


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Четверг, 20.03.2014, 00:19 | Сообщение # 74
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колкото и невероятно да звучи колега -оцеляха всичките 10,едно от тях излезе от зимата доста слабо-не знам по каква причина но има надежда.Не съм третирал сега на пролет,и по принцип не третирам.Струва ми се че ако третираш след две седмици ...няма да има полза-акара е вече във пилото но ти си знаеш.Малко е трудно да се премине психологическата бариера за третирането.. wink За сега наблягам на храненето  че рапицата наближава.
 
DANДата: Вторник, 25.03.2014, 11:26 | Сообщение # 75
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
В неделя успях да сложа лентите за акар и тези, които си бяха изяли подхранката им напълних кутийките, че много лошо го дават времето. Природата се събужда. Беше много красиво!
Прикрепления: 3058099.jpg (405.9 Kb)


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!

Сообщение отредактировал DAN - Вторник, 25.03.2014, 11:28
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА (СЪСТОЯНИЕ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА)
  • Страница 5 из 6
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024