Четверг, 25.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » ЗАЗИМЯВАНЕ (ЗАЗИМЯВАНЕ НА МНОГОКОРПУСНИ КОШЕРИ)
ЗАЗИМЯВАНЕ
mindietaДата: Четверг, 04.08.2011, 20:19 | Сообщение # 1
Болгария. Plovdiv.
Группа: Проверенные
Сообщений: 4
Статус: Offline
Колеги, помагайте за зазимяване на многокорпусни, очаквам мнения от по-опитни колеги за различни принципи и начини на тяхната реализация, БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
 
APITOДата: Четверг, 04.08.2011, 22:20 | Сообщение # 2
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Футболисте ,набута се ти с тия многокорпусни,но както и да е-добре че имаш и дадан-блати.Нека колегите с повече опит да кажат нататък....
 
drdpopovДата: Пятница, 05.08.2011, 11:09 | Сообщение # 3
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
И аз почнах подготовката за зазимяване.Ами първо вадих меда,направих основен преглед,видях че няма мед в плодниците,/аз съм с ДБ/,прередих питите,като най-лошите,разкъсани и полуизградени оставих накрая.Понеже нямам новоизградени ще оставя някои от тях да ги напълнят с храна за зимата.И започнах да им давам сироп да попълват запасите.За сега сиропа го правя в съотношение 2/1.Добавям чай от билки.Накрая ще им сложа и сухо мляко.Така направих лани и съм доволен.С Рут не знам как се постъпва.

Добавлено (05.08.2011, 11:09)
---------------------------------------------
п.п.Доколкото съм чувал се зазимяват на 2 корпуса,като втория е с храна.

 
haralampiДата: Пятница, 05.08.2011, 12:33 | Сообщение # 4
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
А е и на един корпус се зазимяват, ама е мъка - със ЛР съм се занимавал твърде малко и то по-скоро със неуспех, за това избягвам да давам съвети за тази система, но на сухо принципа и аз го знам точно така, два корпуса единия пълен със храна.

п.п. нещо не можах да им хвана цаката на рутовите - уж по-гъвкави, уж по-удобни, по-лесни, па аз се припотих със тях, нито силни семейства успях да развия, тежки са ми манипулациите със тях, не знам наистина е по-добре да намериш колеги със опит на ЛР, най-много да те объркаме нещо и да стане някакъв неприятен фал.
 
kostadinstoyanovДата: Пятница, 05.08.2011, 22:58 | Сообщение # 5
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
И аз правих опит с ЛР. Хареса ми само това, че не се налага да търся магазин №15, № еди кой си и т. н. И това, че не се налага стесняване и разширяване рамка по рамка. Лично за мен меденият корпус е нещо тежко. А и мисълта, че не знам какво става по-надолу ме тормози. Другия месец ги събирам в един корпус, качвам им отгоре ДБ 10 рамков и напролет приключвам с тази технология.
 
APITOДата: Суббота, 06.08.2011, 08:47 | Сообщение # 6
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Коце и аз приклчих с тази система .Имах около 30 МК -половината ги продадох а другите стоят като паметник наредени един върху друг,гледах ги около 10- тина години,вярно в години на добра паша съм вадил много мед,стигал съм и на 4 корпуса но рядко и не успявах винаги да отделя меда по видове.В повечето случаи както и да ги въртя тия корпуси развиваха пило, пчели много а за понякога нямаха мед дори и за зазимяване та се налагаше да храня за запаси.ХР при слаба паша каквато е най често при нас не вършеше работа.Доста често се случваше докато ги разместя долния корпус да го напълнят с прашец та се чудя после какво да го правя а и самия факт където се люпи пило да слагат и мед не ми допадаше много.И наистина са много тежки особено ако вдигаш3 или 4 корпус-няколко пъти прецаквах кръста.После ги преобразувах на ДБ. със 7 см подставка а втория корпус използвах за магазин това донякъде помогна но пак тежеста си остава.В някои при зазимяване на един корпус е малко а на два много.Остава другия вариант-зазимяване на два корпуса като 2 е пълен с мед но не винаги го има.В район с силна паша резултатите биха били по-добри но при такава паша всяка система дава мед.Според мен колегата Миндиета да ги остави да зимуват на един корпус при положение че няма пълен втори корпус но е малко спорен въпроса за иззимуването.
 
DANДата: Вторник, 09.08.2011, 17:08 | Сообщение # 7
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Здравей Цеко! Здравейте всички!
Искам и аз да дам своя принос към зазимяването. biggrin
И при мен има няколко ЛР кошера въпреки, че не ги предпочитам пред ДБ, а да не говорим за Лежаците. Лежаците са не къща, а замък за отглеждане на пчели.
ЛР съм ги зазимявал по различни начини и всичките си работят добре. Важното е мед и прашец да има в кошерите. Не се притеснявайте толкова за подредбата. Ако нещо сте сгрешили пчелите сами ще си преподредят гнездото за зимуване. От един стар пчелар научих следния начин за зазимяване на ЛР кошери:
От двата корпуса се избират по 6 или по 7 пити в зависимост от големината на семейството, които имат по-вече мед и прашец. В първия корпус се поставят примерно 7 пити и се ограничават с преградна дъска. Във втория корпус също се подреждат 7 пити над питите от долния корпус и също се ограничават с преградна дъска. В първия и втория корпус остава доста свободно пространство, което ако желаете може да запълните с изолационен материал по ваш избор или да оставите празно без да го запълвате. Те обикновенно формират кълбо в долния корпус и се движат нагоре към втория.
Друг начин е да оставите пчелите на един или на два корпуса в зависимост от силата на семейството. И Пак кавам не е толкова важен метода, а количеството мед в кошера.
Тази година вече бях подготвен за изненади от кошерите преди зазимяване и те разбира се не закъсняха. На 6 август ги отварях. Най-силните ми кошери бяха с абсолютно пълни магазини, НО като ги повдигнеш - изненада! В плодниците си нямат абсолютно никакъв мед. Само пило и празни пити. И понеже предните години вече си "скубах косите" при зазимяване реших тази година масово да постъпя по следния начин. Аз и преди съм го правил, но само на някой кошери. Накъсах един бризент на парчета големи колкото да покрият кошера отгоре. Надигнах всички ДБ магазини и под тях поставих по едно парче бризент, който да разделя плодника от магазините, като в предния край оставям пролука от около 2см за да могат пчелите да се качват в магазините. В магазините разпечатах по 3-4 пити мед за да започнат по малко да си го пренасят в плодника. Получава се нещо като Венеровата технология само, че от горе надолу. Надявам се да успеят да си натрупат медена шапка за зимата. По същия начин постъпих и с ЛР кошерите като брезентовото платно го поставих между втория и третия корпус и пак разпечатах по две пити с мед. Нека си хапнат животинките. biggrin


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Среда, 10.08.2011, 16:01 | Сообщение # 8
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здрасти колега!Къде се загуби?Май продаде меда и дръпна към морето.. biggrin Да.. има проблеми относно зазимяването на рутовите кошери -изискват много мед с който колегата Миндиета засега не разполага и е трудно да му дадем точен съвет-цял сезон ги харантути...без да изкара мед biggrin както казваше моя учител (бог да го прости)-НЕМА ПО -ДОБРО ТО ДАДАН -БЛАТА!Аз доста спорех с него -и с Дб не съм много доволен но е по- добро от рута.За догодина съветвам колегата да направи поне подставки на рутовите- в нашия регион рутовите далеч не надхвърлят резултатите на дадана .Но решението си е негово.

П.с .Иначе лежака в нашия регион е много слабо застъпен-единствено досега съм виждал наживо 1 лежак преди години-мисля че 16 или 18 рамков и бабата която пчеларства в едно съседно село каза че давал доста мед но не обърнах внимание тогава..
 
DANДата: Среда, 10.08.2011, 17:19 | Сообщение # 9
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Позна колега! И на море ходих и на планина ходих - доволен съм! biggrin
Сега останаха лентите и зазимяването. Магазините ще им ги оставя докато не си смъкнат меда в корпусите. Ако останат пълни пити с мед в някой от магазините ще ги сложа на някой закъсал кошер за зимата. И това ми се е случвало като няма мед за зимата слагам отгоре пълен магазин и си зимува добре с него. Въобще трудно е да се определят стриктни правила в пчеларството. Работим според ситуацията и според наличните средства.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
haralampiДата: Среда, 10.08.2011, 21:59 | Сообщение # 10
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
DAN имаш точно от тези пчели, които и аз искам - това разделяне на плодниковото и медовото пространство, което правят е незаменим ген да знаеш, това е повече от добре. Що не пробваш със две-три семейства, да им оставиш магазините така както са пълни поне още десетина дена.

п.п. а за лежаците много правилно си се изказал - дворец, царска работа biggrin (тази година сефте ще зазимявам лежаци)
 
DANДата: Четверг, 11.08.2011, 10:41 | Сообщение # 11
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Не мисля, че разделят плодника от медовото пространство. През лятото винаги има по някоя рамка, къде по-вече - къде по-малко пило в магазините. Това не е проблем разбира се. Проблема на пчелите, които имам е че някой кошери нямат добра сезонна ориентираност. Смесени са с италиянска порода и си мислят, че и тук ще им е топло и зима няма да има. Ти отварял ли си кошер на 01 октомври и в него няма и 300 гр. мед. Пълен е с пило и празни пити. Това при положение, че август месец когато свалям магазините е имал мед /от плодника мед не вадя/. То удар ще получиш от притеснение, какво да ги правиш.

Много ми е приятно да зазимявам Лежаци. Правилото ми при тях е да не вадя мед от плодника през годината. Така им осигурявам голямо количество мед за зимата. Самото зазимяване го правя по следният начин:
В края на септември или началото на октомври, когато няма пило отварям кошера и оглеждам питите. Там където е по-тънък медения венец отстранявам питите и приближавам тези, които са по-открая до другите. Поставям преградна дъска и съм готов. biggrin Трябва да се внимава обаче да не се вадят пити с много перга по тях. Ако нямаш какво да правиш питите които си махнал ги разпечатваш и ги слагаш зад преградната дъска за да си ги прехвърлят в гнездото за зимуване. На пролет, когато ги отвориш кошера, питите зад преградната се махат за топене. Ако има празни пити в гнездото се изваждат и отново се доближават питите с по-вече мед. Дори и когато ви пиша тези редове ми е много приятно и изпитвам удоволствие от зазимяване на Лежак. biggrin


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
haralampiДата: Четверг, 11.08.2011, 13:39 | Сообщение # 12
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
crazy верно ли това на 01.10 да няма мед ти се е случвало biggrin - е щом има и италиански ген, поне от това което съм чел и чувал наистина явно правят леко неприятни изненади. Но инак в активния сезон си доволен от тях - има ли период, в който пилото да намаля драстично ?

Инак за лежака - ми то като ДБ, какво има да го мисля, но мерси все пак за съветите. Само, че е това да оставям пити зад преградната, една зима такъв хубав номер си направих, че щях сам да си захапя гръкляна - отварям пролета и гледам половината се прехвърлили на питити за преградната дъска, а другите не пипнати и умрели от глад, малиииииииииииииииии това как се изядох от яд, а бех сторил така само, защото по някое време ми писна и домързя и сам си рекох дали па не е възможно така, и давай на момента го измислих и реших. Та от тогава не си правя такива експерименти, че като стане издънка е баят солена по-добре е, ако да речем не заради мързел, а нямаш време по-добре да пренаредиш всичко вътре и да не слагаш никакви пити зад преградната, и това съм го правил на 100% успех - от всички, всички изкараха зимата. Но ти предполагам, че със тези пчели то няма и как да свиеш 10р. ДБ, предполагам, че влизат във зимата със много пчели ?

На лежака и ДБ е това им е хубавото, и аз за това ги признавам тези системи, а именно - забелязвали ли сте, че в повечето случаи хората изтъкват, като основен недостатък на тези системи, работата на ниво рамка ...... а тей, ама точно па това аз го имам за едно огромно предимство. Вярно отива повече време, но разликата не е голяма - то вие трябва да кажете, че имате и от двете системи едновременно, но предполагам, че за времето за което ще обслужиш 50ДБ, да обслужиш най-много 70ЛР, но работата е по-прецизна и по-бързо мога да ги форсирам или да ги свия, за това специално за рапицата ДБ и лежак са направо фърси. Да може би някои ще си помислят, че намеквам във момента, че ДБ е по-продуктивна система, но не е така - в интерес на истината и двете системи имат равен резултат, в едната правиш повече добив със по-малко бройки, но разхода на труд и време е повече, до като при ЛР добива е по-малко, но времезаетоста и труда на единица бройка е по-малко. И за това казвам, че няма по-добра система - ако говорим само за добив, без да се вземат под внимание други фактори признавам не знам коя е НАЙ, но аз не залагам на МК системите.

Ето сега наскорохо гледах едно видео на Кривчиков - какво да ви кажа лежаци на 14 рамки + преградна дъска, магазина е със същите размери на плодника biggrin т.е. втори плодник ...... всъщност като се замислиш то, ако може условно да приемем, че чиста МК система е фарара, то всички останали разборни системи са смесица от двете основни, та един вид в случая имаш многокорпусен лежак. Два пъти в годината вади пълни, ама пълни нема таа нема онаа, пълни като попска бъчва, по един такъв магазин, че и като гледам дори от основния плодник вади - не знам какъв добив стига този човек, но съм убеден, че не е никак, никак малък.
Ама яко говедо ей, има кръст като на щангист, как ги размятва тези лежаци не е истина - това не може да се премълчи, по този начин просто тежеста е наистина много и е вече минус, но решим все пак, хората измислиха как да летят в космоса, това ли да няма решение.

Айде, че нещо се улях.
 
DANДата: Пятница, 12.08.2011, 17:16 | Сообщение # 13
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
За да е продуктивно пчеларството трябват 3 неща:
1. Добра паша.
2. Млади майки.
3. Пчелар, който да не им пречи да работят. biggrin
Видът на кошерите според мен не е от съществено значение за добива на мед. Той е от значение за олесняване труда на пчеларя. Не е лошо човек да си подбере такава технология, която да не натоварва много кръста /за да няма оплаквания от жените biggrin /.

Добавлено (12.08.2011, 17:16)
---------------------------------------------
А сега отново за зазимяването.
Haralampi и аз се притеснявам прчелите да не се прехвърлят зад преградната дъска, като за това съм си създал някой принципи:
- Преценявам количеството на пчелите и оставям толкова пити зад преградната дъска, колкото да не могат да се съберат да зимуват зад преградната дъска. Примерно 2 максимум 3 пити за ДБ или 3 максимум 4 пити за Лежак ако семействата са нормални по големина.
- Ако обаче семейството е слабо и е стеснено така, че остава голямо място зад преградната дъска, тогава разпечатаните пити зад преградната дъска трябва да са малко на брои и е необходимо да ги раздалечим максимално за да остане голямо растояние между тях. По този начин създаваме неподходящо място за зимуване на пчелите и се намалява вероятността да създадат кълбото зад преградната стена.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Суббота, 13.08.2011, 15:32 | Сообщение # 14
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Има и "леваци"които като и да се опиташ да ги вкараш в пътя пак се местят зад преградната.И нерядко са обречени-интресно е друго което съм забелязал,случвало ми се е само при 12 рамкови и никога при десетаците.По тази причина се презастраховам като никога не оставям празни пити зад преградната дъска.Интересна е тази система лежака -нямам никакви наблюдения спрямо нея,гледам че се посъбраха мнения -другаде не се коментира много но не остава време да направя някой кошер и да пробвам как ще е.
 
DANДата: Понедельник, 15.08.2011, 10:41 | Сообщение # 15
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Да предопредя! За да не се разочароваш. При Лежака има един недостатък. Рано напролет незаетите от кълбото пити са покрити с тънък белезникав слой нещо като мухал. След като се развият пчелите после питите се оправят и няма такива проблеми. То като се замисля и при ДБ се среща това на незаетите от пчели пити през зимата.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » СЕЗОННИ РАБОТИ В ПЧЕЛИНА » ЗАЗИМЯВАНЕ (ЗАЗИМЯВАНЕ НА МНОГОКОРПУСНИ КОШЕРИ)
  • Страница 1 из 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024