Среда, 08.05.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 2 из 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Кошер » КОШЕРИ (ВИДОВЕ КОШЕРИ И НАЧИНИ НА РАБОТА С ТЯХ)
КОШЕРИ
APITOДата: Воскресенье, 12.06.2011, 14:43 | Сообщение # 16
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Това е линк към някакъв сръбски сайт по пчеларство колега .Кликни на него и чети има интересни работи и се разбира в общи линии. wink
 
ЗаркоДата: Вторник, 21.06.2011, 10:20 | Сообщение # 17
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Тоя кошер ми е малко странен. Плодника е нисък, а магазина е висок.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
ЗаркоДата: Понедельник, 01.08.2011, 15:02 | Сообщение # 18
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Да се похваля и тук с последното си творение biggrin



Прикрепления: 5697198.jpg (169.1 Kb) · 5058834.jpg (153.6 Kb) · 1739868.jpg (159.0 Kb)


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...

Сообщение отредактировал HOST - Вторник, 02.08.2011, 19:33
 
APITOДата: Понедельник, 01.08.2011, 16:00 | Сообщение # 19
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Браво Зарко!Много добре си го направил!!! :clap:Релсички няма ли да има? biggrin
 
ЗаркоДата: Четверг, 04.08.2011, 16:51 | Сообщение # 20
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Ще има, не съм ги сложил. Всъщност тоя го направих за един приятел и нямах релсички под ръка да му сложа. Над тях остава около 8 мм да минават пчелите. Така ще е и с магазините.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Четверг, 04.08.2011, 17:12 | Сообщение # 21
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
А магазините с первази ли са колега -некакъв разправяше в другия форум че требвало да има фалцове между плодника и магазина...или нещо такова...Въпреки че съм що-годе дърводелец не го разбрах но мисля че не са необходими.
 
ЗаркоДата: Четверг, 04.08.2011, 17:29 | Сообщение # 22
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Да, ще им направя и первази, защото ми се струва, че по-лесно ще се работи с тях. По-лесно ще се фиксира магазина към плодника, а и е удобно да го вдигнеш. А тези фалцове са излишни според мен, може и да не съм прав, но като вадиш магазина ще е трудно да се отлепва. Така си мисля.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Четверг, 04.08.2011, 17:44 | Сообщение # 23
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Да така е колега -имаше ги тия фалцове при по-старите системи кошери-всяко ръчкане за сваляне на магазина се дълбае дървесината-особено наесен и напролет.Не ги слушай тия професори колега.Само едно не ми хареса -защо покриваш с възглавнична рамка от масивна дървесина предполагам от около 2 см. с която например би могъл да си направиш да речем резервно дъно на кошерите при положение че можеш да минеш с фазер и неколко летвички ограничаващи хранилката и пространството да го запълниш с стиропор-ефекта ще е същия според мен- но ти си знаеш най -добре.
 
ЗаркоДата: Четверг, 04.08.2011, 17:59 | Сообщение # 24
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Честно казано така ми идва по-лесно. Режа дъските и си свързвам с летвички. А и тоя фазер след време от влагата сигурно ще се нагъне и ще създава проблеми. Нямам опит и просто предполагам. С дъските става здраво и няма мърдане.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Четверг, 04.08.2011, 18:10 | Сообщение # 25
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Ти си знаеш колега .След време дъските колкото и сухи да са ако са без чуждо тяло и не лепени ще се свият и ще се образуват пролуки които после пчелите ще заклейват.А фазера кара по 10-15 години за разлика от тънкия шперплат които действително се нагъва от влагата и постоянно се цепи.Само мое мнение bb
 
haralampiДата: Четверг, 04.08.2011, 21:31 | Сообщение # 26
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
И аз си направих преди години доста възглавници от дъски, но със днешна дата като се замислих не останах доволен от решението си - наистина със фазер може да е по-нетрайно, но разхода е друг, със тези дъски в крайна сметка си правиш кошери. Поне за следващите, които глася възглавниците ще са от фазер - а и има още едно не малко предимство, по са леки.
 
ЗаркоДата: Пятница, 05.08.2011, 10:43 | Сообщение # 27
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Хм, замислихте ме. Ще взема да направя един опит с такава възглавничка да видим как ще се получи. Все пак имате опит и знаете повече от мен. beer beer

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
haralampiДата: Пятница, 05.08.2011, 12:26 | Сообщение # 28
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Само да допълня - поне при мен фазера издържа около 5-7 години, но заради калпав материал, сигурен съм, че при по-прилично качество би трябвало да издържи над 10г. както казва Апито.
Но от към финансова гледна точка - аз направих 60 възглавници от дъски, вярно е много са здрави и не са мръднали, но това са минимум 12 ДБ плодника и според мен не е изгодно.
Естествено, ако разполагам със по-неограничен финансов ресурс, бих ги направил всичките от дъски - макар, че ако имам пък пари, защо да не си подменям възглавниците на 10 години ........ обаче трябва и да си обадя, че аз не съм от привържениците на вечното, пари да се изкарват на 5-6 години ще сменям сандъците за мен това е начин със, който се подържа много добра хигиена.
 
ЗаркоДата: Пятница, 05.08.2011, 12:58 | Сообщение # 29
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
А за капаците какво ще кажете, там може ли да се замени дъската с фазер? С него ще е трудо да се направи козерка може би, но пък и от там може да се спести.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
haralampiДата: Пятница, 05.08.2011, 13:39 | Сообщение # 30
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Боже не ми казвай, че покрива на капаците ти е от дъски (:
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Кошер » КОШЕРИ (ВИДОВЕ КОШЕРИ И НАЧИНИ НА РАБОТА С ТЯХ)
  • Страница 2 из 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024