Среда, 24.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Болести по пчелите » Болести по пчелите (Загадъчното изчезване на пчелите)
Болести по пчелите
APITOДата: Воскресенье, 01.05.2011, 18:45 | Сообщение # 1
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
От няколко години се заговори за синдрома на празния кошер ,без да се разбере причината и да се даде категоричен отговор на този въпрос.Прибързаните изводи на някои колеги че се касае за непозната болест ,влияние на мобилни и далекопроводни мрежи,nozema cerana,и вируси от Израел ,Африка и Америка не доказват .Отговорните институции упорито продължават да мълчат и не излизат със становище по въпроса и самите пчелари се опитват да намерят обеснение на причината водеща до фатален за някои пчелини резултат.Интересен е факта че болеста(ако е такава)удря избирателно отделни пчелини като пораженията могат да достигнат 100%,а всъщото време само на няколко километра и дори съседни пчелини не се проявява.Остава отворен въпроса и дали ние пчеларите с нашите действия или бездействия не допринасяме за задействането на фактори водещи до проявата на синдрома на празния кошер.Задаваме ли си въпросите :
-Кога ,с какви препарати третираме и спазват ли се препоръчаните дози
-Разпознават ли се и другите болести и техните признаци
-Обръща ли се внимание на качеството на генетичния материал при производството на пчелни майки
-Подмяната на питите в гнездата,рамките и хигиената на инвентара
-Гладуването и масовото подхранване със захар,която може да бъде произведена от култури с ГМО. Чел съм мнения на колеги които дават на пчелните си семейства по 50–80 кг захар ,дори и през зимата!!!?
-Закупуване на майки,отводки ,пити и кошери и инвентар със съмнителен произход
-Придвижването на семейства при повижно пчеларство без санитарен контрол което е масова практика(но там нещата са по-сложни)
-Улавянето и заселването на случайни роеве-колкото и варварски да звучи аз продължавам да твърдя че такива роеве трябва да се унищожават а не размножават тъй като може да са приносители на опасни вируси някои в латентен период

Това е само мое мнение .Очаквам вашите коментари по въпроса!
-

 
HOSTДата: Воскресенье, 01.05.2011, 21:14 | Сообщение # 2
Россия. Курск.
Группа: Администраторы
Сообщений: 160
Статус: Offline
Quote (APITO)
Очаквам вашите коментари по въпроса!

Разплод пчели в повишаването на производителността, губи имунитет.
Излизане могат да бъдат имунизирани пчелите.
Този въпрос за учените.
 
kostadinstoyanovДата: Вторник, 03.05.2011, 21:59 | Сообщение # 3
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Докато учените не се произнесат, трябва да търсим грешки в работата си.
А иначе, човечеството упорито върви към самоунищожението си, не сте ли съгласни?
 
APITOДата: Среда, 04.05.2011, 19:19 | Сообщение # 4
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Напълно сме съгласни с теб колега увеличаващите се вредни емисии,интензивното пръскане с най-различни препарати ,третиране на пчелите с все по-нови препарати неиминуемо увреждат природата и света на тези малки насекоми -пчелите.И това което за някои от колегите е хоби а за други основно препитание вече придобива други измерения,не е както преди,появиха се нови болести да ги наречем и трябва да търсим начини за справяне със ситуацията .Именно за това са форумите да споделяме опит и наблюдения докато се произнесат учените по въпроса.
 
APITOДата: Четверг, 05.05.2011, 14:26 | Сообщение # 5
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Ето и видео по този въпрос.
http://www.vbox7.com/play:e4eaaf9a
 
APITOДата: Вторник, 17.05.2011, 11:31 | Сообщение # 6
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колега Харалампи ,забелязваш ли нещо обезпокоително в развитието на семействата след последиците от изчезването на семействата ти през зимата или всичко си е нормално.Преди си писахме с теб и ти беше на мнение че вината пада върху акара,тази година предполагам че ще следиш всичко в тази насока и ще имаш категоричен отговор за причината за изчезването на семействата и ще споделиш наблюденията си за да не ни сполети и нас тази беда.
 
zina80Дата: Воскресенье, 11.12.2011, 13:23 | Сообщение # 7
Болгария. Plovdiv.
Группа: Проверенные
Сообщений: 21
Статус: Offline
http://www.vbox7.com/play:973b78d4

Добавлено (11.12.2011, 13:23)
---------------------------------------------
Част 2
http://www.vbox7.com/play:9badc6c7

Сообщение отредактировал zina80 - Пятница, 09.12.2011, 23:46
 
APITOДата: Вторник, 13.12.2011, 01:27 | Сообщение # 8
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колегата Харалампи не отговори -дано всичко да е наред и сега и за в бъдеще,може пък и този синдром на изчезващите семейства да е само измислица-знам ли!
 
APITOДата: Суббота, 25.02.2012, 00:20 | Сообщение # 9
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Дойде време за осведомителните прегледи и ситуацията се повтаря при някои колеги,отново се съобщава за изчезнали семейства.Това прочетох в един форум.
-------------------------------------------------------------цитат:
.. от 35 години с родителите ми отглеждаме пчели ... Минахме през любителското ниво доста отдавна ( , а сякаш вчера беше Smile ) ... минахме после през аматъорското ниво ( също беше доста отдавна ) ... минахме през през полупрофесионалното ниво , а от 15 -ина години , сме на професионално !!! С една дума изградили сме си всичко със собствен труд и усилия !!! Може да прозвучи на всички малко самохвално , но от 1986 г. досега ние не знаехме що е то пролетна смъртност ..и това е самата истина !!!! Зазимихме 162 семейства по всички стандарти изградени от нас за цялата ни практика ... , но от 2 дена сме в тих ужас и кошмар ... Имаме само 8 оцелели семейства ... нямаме подмор , нямаме видима болест ( смея да твърдя , че познавам пчелите на молекулярно ниво ) , изоставено ... пило !!! ... не знам как да опиша състоянието на родителите ми !!! Чели сме много на темата , но лично аз и родителите ми - нямаме никакво логично обяснение !!!! МОЛЯ Ви , дайте малко повече информация на темата !!! Има ли колеги , които са пострадали от този кошмар !!!

С уважение : д-р Павлов
 
drdpopovДата: Понедельник, 27.02.2012, 18:19 | Сообщение # 10
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Напълно ти съчувствам колега.Аз имах само 6 семейства,любител пчелар съм и вчера установих само едно живо.Прегледах ги да видя признаци на болест-видимо няма.По питите има много запечатан мед,над 80% от храната стои и това даже ме озадачава.До преди един месец имаше загинало само 1 семейство а сега още 4.

Сообщение отредактировал drdpopov - Понедельник, 27.02.2012, 18:22
 
APITOДата: Понедельник, 27.02.2012, 19:22 | Сообщение # 11
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здравей докторе!Съжалявам за загубата ти ,пчелите избягали ли са или са загинали .Изглежда че това бедствие се разраства без да се разбере причината.Като процент тази година смъртността е много висока ,избягалите семейства също и това не е само при нас,колеги от други страни също споделят във техните форуми за големи загуби.
 
kostadinstoyanovДата: Понедельник, 27.02.2012, 22:48 | Сообщение # 12
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Аз не виждам причина, заради която едно подредено и СТЕСНЕНО семейство от здрави, млади пчели да не иззимува. Имам 6 семейства с млади майки и три със стари, осакатени, всичките на по 3 рамки. Живи са, с пило.
 
DANДата: Вторник, 28.02.2012, 18:23 | Сообщение # 13
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Quote (APITO)
Зазимихме 162 семейства по всички стандарти изградени от нас за цялата ни практика ... , но от 2 дена сме в тих ужас и кошмар ... Имаме само 8 оцелели семейства ... нямаме подмор , нямаме видима болест ( смея да твърдя , че познавам пчелите на молекулярно ниво ) , изоставено ... пило !!!


Това е направо катастрофално!
Пчелите умират извън кошера!? Какво може да ги принуди да изоставят дори пилото, като имаме предвит колко е силен този инстинкт при пчелите? Според мен това заболяване не е свързано със загуба на ориентация, защото в кошера има и нелетящи пчели които биха останали с майката. Най-вероятно напускането на кошера не е изведнъж на всички пчели, защото все някой щеше да забележи, да напускат под формата на рояци. Може би напускат поединично като постепенно разпадат пчелното семейство.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
DANДата: Среда, 29.02.2012, 17:37 | Сообщение # 14
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Не очаквам да има някаква полза от това, че ще признаят заболяването:
- Няма да има адекватна и компетентна реакция от тяхна страна;
- Няма да открият причинителя на заболяването;
- Няма да ни помогнат с нищо;
- Предполагам само ще ни създадат допълнителни главоболия, като: справки, карантини, може и глоби да сложат.
- Ако решат да подпомогнат със субсидии пчеларите то ще е толкова късно, че вече няма да има какво да субсидират;
Нямаме не сме и имали добри управници, затова и нищо не очаквам от тях. Жалка ще е картината ако загубим пчелите. Дано не се сбъднат предсказанията за изчезването им.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
lychitoДата: Пятница, 02.03.2012, 00:13 | Сообщение # 15
Группа: Проверенные
Сообщений: 32
Статус: Offline
колеги при мен ситуацията е следната от 10-ни кошера всички са живи с изклиучение на едно семеиство ако може да се нарече такова беше на две рамки през есента, на 7-ми януари на всички семеиства дадох по кило и малко питки от мед и пудра захар тогава всичко беше живо.Тази събота ги прегледах този с измрелите пчели имаше две рамки с мед около на 30-на %-та , но те бяха на две пити разстояние от измрелите пчели с главите в килииките ,питката я бяха изяли цялата.Според мен обяснението е че от големия студ кълбото не е могло да се премести до храната.....???.
Що се отнася до другите кошери има що годе пчели и мед има ,но мен ме притеснява друго нямаше пило и яица не забелязах то не съм ги преглждал и задълбочено че имаше вятър.Не трябва ли по това време вече да има пило или от големия студ нещата ще се позабават малко???
Другото което направих с бързия преглед е да разпечатам меда на една рамка от краините пити и да го сложа в средата на гнездото.
МОЛЯ ЗА КОМЕНТАРИ!!!
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Болести по пчелите » Болести по пчелите (Загадъчното изчезване на пчелите)
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024