Среда, 24.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Болести по пчелите » ВРАГОВЕ НА ПЧЕЛИТЕ (Начини за справяне)
ВРАГОВЕ НА ПЧЕЛИТЕ
APITOДата: Вторник, 29.05.2012, 00:17 | Сообщение # 1
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колеги дъждовното време докара и пчелоядите!!!Тези нагли птици вече не се плашат от пиратки ,думкане с тенекии biggrin и стрелба с прашки!!!!!Набезите продължават и то по време когато се очаква да излязат майките за брачен полет-а знаете какво означава това!!В акцията са мобилизирани жената и дъщерята а резултата остава 1:0 в тяхна полза!!!Някой не е ли дочул по- ефикасен начин за справяне с тази напаст?
 
DANДата: Вторник, 29.05.2012, 10:50 | Сообщение # 2
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Не са само те. Оказа се, че и лястовичките си хапват с охота пчелички. Има там едни примен по две поколения за година отглеждат. Какво да се прави - Природа!
Не съм чул за успешен начин за борба с пчелоядите. Лошото за пчеларите е, че са защитен вид. Иначе ги морят още в дупките където живеят.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Вторник, 29.05.2012, 13:01 | Сообщение # 3
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Попадна ми една статия за пчелоядите.Излиза че най-доброто решение е да сложа раницата на гърба с храна за седмица и да се отправя на поход по бреговете на Марица. biggrin
Пчелоядът е прелетна птица, която долита у нас в началото на май на големи ята от южните страни. През октомври отлита обратно. Той прави гнездата си в земята, където подбира места, пресечени от реки и долове със стръмни брегове и рядка дървесна растителност. В бреговете прави дълбоки до 2 м дупки, завършващи в края с разширение в което устройва своето гнездо. У нас по – масово се среща по бреговете на Дунав и Марица, по Черноморието и на други места, като се заселва на неголеми ята.
Крилата на пчелояда отгоре са тъмночервени, а отдолу са пепелявосиви, коремът му е зеленикавосин, гушката е златистожълта, главата отгоре е бакъренокафява, а отпред - зелена. Има дълга, остра и леко извита надолу човка. На големина е колкото скорец и издава специфични звуци. Той се храни с жилещи насекоми, предимно пчели, откъдето вероятно е получил името си. Пчелната отрова не му действа, поради което един пчелояд може да унищожи дневно стотици летящи пчели, които хваща във въздуха при летеж. При лошо време пчелоядите нападат пчелините на ята, като хващат пчелите на входа на кошера. При масовото им появяване за кратко време пчелоядите могат да унищожат голяма част от летящите пчели на един средно голям пчелин.
Пчелоядът няма много неприятели затова бързо се размножава. Женската снася 5 – 8 яйца и след 20 дни от тях се излюпват малките. Тя снася още веднъж яйца, които се излюпват без мътене поради топлото време и равномерната температура вътре в гнездата. От една двойка през лятото се получава ято от 15 до 20 пчелояда. За изхранването на един пчелояд са необходими 30 – 40 хиляди пчели, т.е. колкото са пчелите на един разборен кошер. По такъв начин пчелоядите нанасят големи щети на пчеларството о загубата на пчелни продукти и поради лишаването на насекомоопрашващите се култури от опрашителите.
Борбата срещу пчелояда се води чрез избиването му по всяко време с огнестрелно оръжие. Най – добри резултати се получават, когато борбата се води по време на люпенето, от края на май до 20 юни. За целта вечер, след като се приберат в гнездата си възрастните птици, в дупките се поставят парчета плат, напоени със серовъглерод, и се замазват с кална почва. Някои автори препоръчват пчелоядите да се хващат с рибарски въдици, като за стръв се използват живи търтеи. Пред пчелина се поставят колове, на които хоризонтално се обтяга тънка полиетиленова нишка на височина 2 м. На нея се връзват отвесно голям брой къси нишки с прикрепени на върха малки кукички с живи търтеи.
Описан е и прост капан за хващане на пчелояди. Той представлява ламаринена тръба, дълга 32 см и широка 18 см. В краищата на тръбата през малки дупчици се прекарва тел, към който е прикрепена по една тенекиена клапа. Клапата се отваря навътре и позволява на птицата да влезе, но не и да излезе. Капанът се поставя в дъпката на гнездата на пчелоядите, когато те мътят и отглеждат малките си. Това се познава лесно, защото те носят в човките си насекоми за да хранят своите малки.
 
kostadinstoyanovДата: Вторник, 29.05.2012, 22:51 | Сообщение # 4
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Колеги дъждовното време докара и пчелоядите!!!Тези нагли птици вече не се плашат от пиратки ,думкане с тенекии biggrin и стрелба с прашки!!!!!Набезите продължават и то по време когато се очаква да излязат майките за брачен полет-а знаете какво означава това!!В акцията са мобилизирани жената и дъщерята а резултата остава 1:0 в тяхна полза!!!Някой не е ли дочул по- ефикасен начин за справяне с тази напаст?

"Есть человек, есть проблем, нет человек - нет проблем!"
Извинявам се за лошия руски, но мисля, че ще бъда разбран с тази Сталинова мисъл.
 
DANДата: Среда, 30.05.2012, 10:28 | Сообщение # 5
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Quote (kostadinstoyanov)
"Есть человек, есть проблем, нет человек - нет проблем!"

biggrin Не разбрах! Сега пък човека ли трябва да премахваме! biggrin :D biggrin


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Четверг, 31.05.2012, 23:30 | Сообщение # 6
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Смей се ти колега -вероятно ги няма (все още ) тия гадове при теб ..стават все по нагли и се осмеляват да кацат и по кошерите вече.И като защитен вид по ХАЛТУРА (Натура)-2000 мисля да ги пазя с оптика wink
 
APITOДата: Понедельник, 04.06.2012, 20:07 | Сообщение # 7
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колеги някой знае ли какъв е този звяр?Днес една двойка пикирайки като месершмити се навърташе около кошерите...След люта битка един падна в борбата,другия направи заход и изчезна,този на снимката има жило като копие biggrin не е стършел май ама се опитва да напада.... surprised
Прикрепления: 5718523.jpg (62.8 Kb)
 
DANДата: Вторник, 05.06.2012, 11:14 | Сообщение # 8
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Лошо! biggrin
Убил си само мъжкия. Сега женската ще те преследва за да си отмъсти! biggrin biggrin biggrin
Трябва да се местиш колега biggrin

Това нещо не съм го виждал.
Що се отнася до пчелоядите при мен има твърде много и търпя големи загуби от тях. Нямам с какво да ги обстрелвам. Моят район също е по Натура 2000 и са защитени гадинките.
Втората половина на лятото, когато са започнали да летят и младите пчелояди образуват цели ята. Инсталират се пред пчелина ми на височината на която летят пчелите и само си пълнят гушите. Само гледаш как пчелите в кошерите започват рязко да намаляват.
Трябва субсидии да ми дават където им хрантутя защитените птици с жива стока.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Пятница, 08.06.2012, 03:03 | Сообщение # 9
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Определено колега това е напаст ,разбирам че трябва да се спазва екологичното равновесие и аз съм твърдо убеден в това ,нека си похапват птичките те не са ни чак такъв проблем wink .....другото което е че котарака Джеки (Майкъл Джексън) не чака да направя снимка и е твърдо до мен!Не знам защо....??? biggrin ?Ама до тука ,не е чак толкова сериозно че чак да го коментираме все пак става дума за защитен вид .
 
DANДата: Пятница, 08.06.2012, 14:39 | Сообщение # 10
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Невероятно красиви птици са!

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Вторник, 19.06.2012, 03:53 | Сообщение # 11
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
да красотата се цени особенно от котарака който като хвана прашката е неотлъчно до мен -не знам защо... biggrin Радостно е че присъствието на тези 'красиви птички" засега приключи ,след като ми нанесоха такава вреда -доста майки и труд заминаха , все още не мога да си стабилизирам отводките и заменките на основните семейства.аз не знам по каква причина са ги защитили след като ние сме незащитени.Ровя се навсякъде из чуждестранните форуми и не намирам адекватно решение освен оптиката - си ди дисковете и найлоновите черни чанти по дърветата не помагат а и вероятно догодина ако все още се занимавам с пчели пак ще имам този проблем .
 
DANДата: Вторник, 19.06.2012, 09:57 | Сообщение # 12
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Пусни им запис на орел да кряска от време - на време. Направи го на компютъра и изкарай една колонка на прозореца. У вас ще се превърне в екзотично мято. biggrin
Интересно ми е как ще реагират. Може пък да се получи. Аз мислех да гоня така косовете, защото от две години ми изяждат всичкото грозде за минути. Просто едно зрънце не остават. Все едно никога не е имало грозде. На лозите остават само празните чепки.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
kostadinstoyanovДата: Вторник, 19.06.2012, 22:27 | Сообщение # 13
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Изплющи ли флоберката кучето започва да джавка и подскача, а котараците мяукат жално...
 
zina80Дата: Суббота, 24.08.2013, 19:02 | Сообщение # 14
Болгария. Plovdiv.
Группа: Проверенные
Сообщений: 21
Статус: Offline

Някои имали идея как да се отърва от тия птички .
Прикрепления: 4547262.jpg (194.6 Kb)


Сообщение отредактировал zina80 - Суббота, 24.08.2013, 19:06
 
APITOДата: Суббота, 24.08.2013, 19:18 | Сообщение # 15
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Птички ли? priest Гадове ,черни ми се виждат..По последни данни най -доброто решение струва към 300 лева + оптиката колежке biggrin .
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Болести по пчелите » ВРАГОВЕ НА ПЧЕЛИТЕ (Начини за справяне)
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024