Четверг, 18.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Болести по пчелите » Гнилцови заболявания
Гнилцови заболявания
DANДата: Среда, 31.08.2011, 10:53 | Сообщение # 1
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Откривам тази важна тема за всеки български пчелар!
По стечение на обстоятелствата аз би трябвало да съм специалист по тази тема.
Така, че питайте, апък дали ще мога да ви отговоря! biggrin Това ми заприлича на вица за онова циганче където все питало баща си това-онова а той все му отговарял: -Не знам тате. Накрая циганката го сръбила: - Стига безпокои баща си. Стига го пита. А циганина казал: - Остави го. Нека пита момчето нека знае! biggrin
Темата е много деликатна и не случайно никой не иска да прави коментари по нея. Всеки се е затворил с проблемите си в рамките на пчелина и никаква информация не може да излезне от там. Страхуват се хората, защото става много сложно ако се разчуе, че някой има гнилцово заболяване в пчелина си. Започват едни проверки от ветеринарните органи. Налага се карантина на пчелина, че и на целия район. Не може да се изнася или внася нищо от пчелина. След констатиране на заболяването идват едни "компетентни органи" и започват да ти изгарят и погребват заболелите кошери. Е.. хайде кажете ми, кой би искал да преживее това. Затова се крият хората. За съхаление такива са законите в България не са хуманни и затова не се спазват.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Среда, 31.08.2011, 14:12 | Сообщение # 2
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Преди около десетина години при преглед установих че в един от най-добрите ми кошери пчелите са намалели и се усещаше миризма а пилото беше продрано,бръкнах с клечка в една килийка и се точеше-също както го пише в книгите.Задуших пчелите и заедно с кошера ги изгорих,оттогава не съм имал подобен случай но все съм на тръни.Не знам дали е бил Американски гнилец и откъде дойде това нещо.
 
DANДата: Среда, 31.08.2011, 15:00 | Сообщение # 3
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Ако се точи сантиметър и половина - два, най-вероятно е било Американски. Най-лесно се предава от кражби между пчелите. Знаеш ли ги къде са ходили? Добре си постъпил. Така си гарантираш, че заразата няма да се разпространи. След изгаряне задължително се дезинфекцират всички пчеларски инструменти чрез обгаряне и еднократно напръскване с 30% разтвор на водороден прекис. Ръкавиците се изхвърлят а облеклото и булата се изпират. Центрофуги, маси завадене на мед и слънчеви восъкотопилки се измиват хубаво и се пръскат 30% разтвор на водороден прекис. Ако сте решили да запазите кошера следва да го обгорите детайлно, след това отново се пулверизира с 30% разтвор на водороден прекис от вътре и отвън и най-накрая се боядисва от външната страна. Водородният прекис се купува от химическите лаборатории. Разрежда се с вода задължително в стъклена бутилка, защото се получава загряване като реакция при разреждането. Трябва да се внимава с него, защото е много активен. Работи се с ръкавици и очила.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!

Сообщение отредактировал DAN - Среда, 31.08.2011, 15:05
 
drdpopovДата: Четверг, 01.09.2011, 10:49 | Сообщение # 4
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Аз предлагам всеки, който желае да развие по една тема от болестите по пчелите и на тази основа може да се направи дискусия.

п.п.

ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ПО ПИЛОТО

1.ИЗТОЧНИЦИ И ПЪТИЩА ЗА РАЗПРОСТРАНЯВАНЕ НА ЗАРАЗАТА.

Първоизточник на заразата е болният организъм и неговия труп а всичко друго по което има зараза става вторичен източник.
При гнилцовите заболявания болните личинки не излъчват зараза а техните трупове.Особено важно е ,че ри почистване на килийките от трупове пчелите се замърсяват.И тъй като пчелите чистачки после стават кърмачки те пренасят заразата на пилото.Яйцата не се заразяват и не боледуват.Личинките се заразяват от излюпването до запечатването им.Слез заразяването тялото на личинката се разрушава и тя умира,което става бързо.пилото започва да се разлага - загнива и от тук е названието на болестта - гнилец.
Има няколко вида гнилци - злокачесвен/американски/, доброкачествен/европейски/, кисел, мехурчест и плесенен гнилец /каменно и варовито пило/.

ЗЛОКАЧЕСТВЕН /АМЕРИКАНСКИ/ ГНИЛЕЦ:

Това е най-упоритата заразна болест.Засяга райони с по-високи летни температури.

ПРИЗНАЦИ НА БОЛЕСТА:личинките се заразяват преди запечатването им,но болестта се проявява след него.първите видими признаци са-потъмняване,хлътване и пробиване на капачетата,което се забелязва 10-15 дни след като личинките са умрели.От килийката се изчовърква шоколадово кафява и ТОЧЛИВА гнилостна маса,която е залепнала да дъното и долните стени на килийките,с миризма на туткал или развалена риба.По-късно труповете изсъхват и се залепват като корички по дъното.тези остатъци се изваждат трудно.Така ппилото се ПРОШАРВА -икилийки от здраво и излюпено пило,снесени яйца и килийки с хлътнали капачета.Постепенно броят на такми хлътнали капачета се увеличава.Здравото пило намалява и семейството отслабва.

РАЗПРОСТРАНЕНИЕ НА ЗАРАЗАТА:в гнезтото това става чрез пчелите чистачки и кърмачки.В началото това става бавно,но постепенно се засилва.За това засилване съдейства прегряването на гнездото.В по-топлите райони ходът е бърз и семействата загиват да края на годината,а някои в през следващата година но по-рано.При напреднала форма на болестта загиват до 80% от личинките. и тази маса пчелите не могат да я почистятСействата силно отслабват и стават обект на кражба.Така заболяването се прехвърля на друго семейство.Другият начин за пренасяне на болестта на други кошери е "ръката на пчеларя" - с инструменти и инвентар.

МЕРКИ ЗА БОРБА:заболелите от американски гнилец пчелни семейства се унищожават.Каквито и лечебни средства да се приложат заразата остава в гнездото и болестта се възвръща.Как се процедира-привечер пчелите се задушават със серен пушек,след като престане да се чува шум още същата вечер се изгарят в трап,който след това се зарива със земя.Допуска се само празните и по-нови кошери да се обгорят с пламък отвътре и от вън и да се запазят,а старите да се изгорят.Също се изгаря и сатр рамъчен и друг неизползваем но складиран около пчелина иневнтар.Ако има мед,може да се центрофугира и даде за бърза консумация от хора.Не се използва за храна на пчели.

КАРАНТИНА:карантината на заразения пчелин и на съседните в радиус от 3 км пчелини е 1 година.Ако след 1 месец не се открие болно семейство,карантината на съседните пчелини се вдига а на заразения остава една година.

ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ:общи профилактични и хигиенни мерки-да се предотвратят кражбите,налитанията и блуждаенията,особено при липса на паша,ежегодна пролетна профилактична дезинфекция на кошерите,да не се използват недезинфекцирани закупени кошери и инвентар,да не се подхранват пчелите със закупен мед,да не се използва обща центрофуга и инвентар,редовно почистване от клея и дезинфекция след реглед на болни или съмнителни семейства,редовно следене на състоянието на пилото а не само на майката и количеството мед.

Добавлено (01.09.2011, 10:49)
---------------------------------------------
Много важно е да се познават признаците на това заболяване,за да се отличи от доброкачествения гнилец,който е по-слабо заразен и лечим.доброкачествения гнилец е по-често срещан по нашите пчелини и ако се обърка с американския,напразно се губят кошери.

 
DANДата: Четверг, 01.09.2011, 11:58 | Сообщение # 5
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Отдавна е доказано, че американкият гнилец е лечим. Тази версия на лечение обаче не е застъпена в нашата ветеринарно - санитарна практика. В закона също е заложено "на сигурно". С други думи "Има кошер има проблем. Няма кошер няма проблем" това е. Профилактика и прегледи от специалисти никога не е имало, поне по нашият край. Няма контрол на заболяването. Разбира не разбира всеки е принуден да се оправя сам.
Диагностиката на гнилцовите заболявания не е трудна, защото е видима. Пилото загнива, капачетата на килииките леко хлътват и биват проднани от опитите на пчелите да прочистят гнилостната маса. Пчелите са тревожни. Броят им започва да намалява. В кошера започва да се усеща специфична миризма на гнилостна маса както е описано в по-горния пост. Ориентировъчна разлика между американския и европейския гнилец е, че при американския след като се бръкне с клечица в килиика с гнилостна маса при изтеглянето на клечката тя се точи до около 1,5 - 2 см. Ако не се разточва толкова това означава, че е европейски гнилец. Направете го няколко пъти за да сте сигурни. Пробвайте и в различни килийки. Точната диагностика се извършва в лабораторни условия. Взима се проба от частта от увреденото пило като за целта се отрязва парче от питата 10 на 10 см. /не си спомням само дали не бяха две парчета/ поставя се в хартиен плик и се изпраща за лабораторен анализ.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
drdpopovДата: Четверг, 01.09.2011, 16:45 | Сообщение # 6
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Точно това имам пред вид-да се различават двата вида заболяания,защото европейския е по-често срещан, и е лечим.Аз ще добавя още две разлики между двата--при американския личинките се разболяват след запечатването и при отваряне на килийката гнилостната маса се точи, както я описваш а при европейския заболяването започва преди запечатването - виждат се болните личинки,които са неправилно разположени в килийката,някои помътняват и после изсъхват,но лесно се отделят от килийката,ако гнилостната маса стане на каша тя се размазва по дъното и не се точи.

Добавлено (01.09.2011, 16:45)
---------------------------------------------
Що се касае за водородния прекис аз го ползвам в ежедневната си практика и това и т.н. кислородна вода.Тя е 3% разтвор на водороден прекис,който в концентрат е 30%.Използването на концентрата е много опасно от изгаряния.Затова е добре да се уточни кой разтвор да се използва и как.В моята книжка се препоръчва кислородната вода от 3%.Но основното мероприятие е обгарянето на кошера.

 
DANДата: Четверг, 01.09.2011, 18:23 | Сообщение # 7
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Аз ще проверя за водородния прекис. На пчелина ми е останала една бутилка, но при всички случаи го използвам разреден с вода, а не концентрат.

Добавлено (01.09.2011, 18:23)
---------------------------------------------
Прав си за запечатаното и незапечатаното пило, но на практика нещата не винаги стоят така. При напредване на болестта американски гнилец е възможно да се открие гнилостна маса и в незапечатани килийки. Това си го обеснявам с желанието на пчелите да почистят загнилото пило и за целта разпечатват килийката. По този начин когато погледнем питата много добре се виждат и откритите незапечатани/всъщност разбрахме, че са разпечатани/ килийки. При по-внимателно вглеждане по горният ръб на разпечатаните килийки остават неравности като следи от разпечатването.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Среда, 21.09.2011, 17:08 | Сообщение # 8
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Имам тука колеги едни стари броеве на списание Пчеларство и коментари относно гнилеца,не знам дали ще е актуално да ги преписвам.
 
ЗаркоДата: Четверг, 22.09.2011, 11:06 | Сообщение # 9
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Можеш да ги сканираш и да ги сложиш, няма защо да преписваш smile

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
DANДата: Четверг, 31.05.2012, 09:33 | Сообщение # 10
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Ако някой има проблеми с гнилеца и реши да го лекува, да пише ще му помогна.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Четверг, 31.05.2012, 23:15 | Сообщение # 11
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Да пази господ колега...но ще го имаме в предвид.Преди години имах подобен случай -реших го рационално wink с кибрита и горелката. biggrin Пчелите задуших със сяра в пушалката събрах всичките пити в голям найлонов чувал заедно с възглавничната рамка и на кладата-кошера обгорих с горелката и до ден днешен в него си живеят пчели и дават мед,може и да не съм постъпил правилно но толкова ми стигаха познанията.Ако знаеш по-добър начин моля сподели ще е полезно да се знае,болестите са единственото нещо което може да ме уплаши в пчеларството.Не знам откъде ми дойде тогава тази беля,като че ли поизчезна гнилеца.

Пс.Зарко камерката е с малка резолюция и не се чете biggrin
 
DANДата: Пятница, 01.06.2012, 10:38 | Сообщение # 12
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
От кражби се разпространява най-лесно колега! Ти може да не крадеш, но пчелите го правят. biggrin
Добре, ще споделя това, което знам за лечението на гнилеца.
След като открих американски гнилец бях твърдо решил да се боря с него. Изчетох къде какво пише за него, съчетах го с ученото до момента и се получи следния метод:
Поставя се кошер на мястото на стария и се застила платно на земята пред кошера, като единия край на платното се закача на прелката на новия кошер. В него се поставят нови рамки с восъчни основи, а може и някоя пита с мед от друг кошер. Натърква се кошера отвътре с маточина, може да се намажат рамките с мед и го затваряме с възглавницата и капака. След това отваряме заболелият кошер и една по една изтръскваме пчелите от рамките на платното пред другия кошер. Много е важно да го направим върху платното не върху новия кошер за да не се разнася заразата. Всяка пита след като е изтръскана от пчелите се поставя веднага в полиетиленов чувал, който трябва да ни е подръка и след поставането на всяка пита чувала се загръща за да няма налитане на други пчели върху заразените пити. След като сме изтръскали всички пчели на платното прибираме всичко от стария кошер заедно с чувала с рамките на недостъпно за пчелите място. С пушалка се подпушва леко за да се насочат пчелите към новото си жилище и след като се приберат се сгъва платнището без да се изтръсква и се поставя в чувала с заразените рамки. Вечерта изкопавате яма и в нея изгаряте чувала заедно с питите, платнището и ръкавиците които задължително трябва да сте използвали. След това ямата се заравя, а с нея и болестта. За кошера и инвентара вече ви описах по-горе как трябва да го дезинфекцирате, за да се използва отново. След като пчелите се поуспокоят от прехвърлянето, а това е час, два след прехвърлянето се прави следната лечебна процедура: Купувате си от хуманна аптека Линкомицин. 0,5гр. от него се смесва с 20гр. пудра захар и сместа се поставя в малко бурканче с пробити отвори с гвоздей на капачката. Отваряме заболелият кошер и поръсваме рамките от двете страни с бурканчето. Процедурата с Линкомицина се повтаря още два пъти през седмица.
Всичко това го правих преди три години. Две години след това си вадя мед от този кошер. Надявам се и за в бъдеще да е така.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
AlexandarДата: Среда, 07.08.2013, 16:00 | Сообщение # 13
Группа: Проверенные
Сообщений: 1
Статус: Offline
DAN, DAN, Здравей моля дай някакъв тел или скайп за връзка по повод гнилеца ,поздрав !
 
DANДата: Четверг, 08.08.2013, 10:47 | Сообщение # 14
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Няма проблем ще ти дам скайпа си, но може да пишеш и във форума. Нали затова са форумите - да си решаваме проблемите по-лесно като се консултираме с колегите си. Във форума влизам по-често.
Скайп име: iordgd


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Воскресенье, 18.08.2013, 15:16 | Сообщение # 15
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колега Alexandar, ако имате някаква информация относно лечението на гнилцовите заболявания бихте могъл да споделите на всеослушание -за всички ще е полезно.Поздрави!
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Болести по пчелите » Гнилцови заболявания
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024