Пятница, 19.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Инструмент за пчелар » ИНСТРУМЕНТИ ЗА ПЧЕЛАРЯ (СТАНОК ЗА РАЗПЕЧАТВАНЕ НА ПИТИТЕ)
ИНСТРУМЕНТИ ЗА ПЧЕЛАРЯ
stefanbgДата: Суббота, 18.02.2012, 20:17 | Сообщение # 76
Болгария. Lovech.
Группа: Проверенные
Сообщений: 10
Статус: Offline
Момчета, (или пичове, лъвове, колеги, или както там се полага) , за да няма недоразумения, искам да Ви поясня, че пчеларския ми опит е малко и в тази област не бих давал съвети. Но имам известен опит в механиката, затова ми се иска да споделям и моята гледна точка.
1. При задвижване от собствената тежест (казваме му "гравитачно") със сигурност ще се сблъскате с много проблеми - разлика в теглото на питите, в площта на запечатката, твърдостта на запечатката и най-вече в допълнителни съпротивления по направляващия улей - мед, прополис, восък, които неминуемо ще попадат в улея. Не е невъзможно, но често ще се налага да помагате на машината. Имайте предвид, че това, което се вижда на клиповете или рекламите не е всичко. Най-често проблемите не са показани.
2.Ако търсите ефективност, погледнете момчето на клипа колко време изчаква, докато пусне питата (при конвейрите това се нарича такт на конвейра - например за старите Москвичи такта беше 7 мин., т.е. на всеки 7 минути от конвейра излиза по една кола). Като гледам, поставянето на питите не е много бързо, а инвестициите няма да са малки. Всичко трябва да се прави от стомана от типа 12Х18Н10Т или подобна. Означението е по ГОСТ, но аз съм от поколението, което изписваше руски стомани. сега е 18/10 или 304. Това са за хранително вкусовата промишленост. И са между 8.00 и 12.00 лв/кг горе-долу. Пиша ви това, за да включите в сметката и стойността на материала. Предполагам, че сред Вас има човек, който ги знае тези неща, дори по-добре от мен, но все пак да ви подсетя. Да не се окаже, че тук http://www.youtube.com/watch?v=W2tBlcIJPlg производителността е същата при много по-малка стойност на инвестицията, на текущите разходи (ел енергия например), същите разходи на труд и работно време и по-висока мобилност. Иначе аз силно подкрепям механизацията и автоматизацията, но когато икономически е оправдана.
3. В повечето клипове се вижда, че използват вибронож - това скъсява работния ход, а от там - необходима мощност, размери (вкл. материал).
4. Мисля, че с несложен водач може да се постигне прецизно насочване на ножовете по повърхността на долната летва, по-точно 1-2 мм над нея.
Всичко това са само разсъждения без практика. Аз самият съм на ниво идеен проект и скици. Но го споделям, защото и аз не бих искал да стигна до правилния резултат чрез проби и грешки ( и разходи, съответно), докато други вече са намерили решението.
За момента имам малко семейства, но плановете ми са за 150-200 кошера. С по-малко не се покрива програмата минимум, а при повече трябва да минавам на друго ниво, което за мен за сега не представлява интерес. Затова и насоките ми на мислене са за такова производство.
.Vesko7802, APITO,
 
Vesko7802Дата: Суббота, 18.02.2012, 22:28 | Сообщение # 77
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 8
Статус: Offline
Quote (stefanbg)
Момчета, (или пичове, лъвове, колеги, или както там се полага) , за да няма недоразумения, искам да Ви поясня, че пчеларския ми опит е малко и в тази област не бих давал съвети. Но имам известен опит в механиката, затова ми се иска да споделям и моята гледна точка.
1. При задвижване от собствената тежест (казваме му "гравитачно") със сигурност ще се сблъскате с много проблеми - разлика в теглото на питите, в площта на запечатката, твърдостта на запечатката и най-вече в допълнителни съпротивления по направляващия улей - мед, прополис, восък, които неминуемо ще попадат в улея. Не е невъзможно, но често ще се налага да помагате на машината. Имайте предвид, че това, което се вижда на клиповете или рекламите не е всичко. Най-често проблемите не са показани.
2.Ако търсите ефективност, погледнете момчето на клипа колко време изчаква, докато пусне питата (при конвейрите това се нарича такт на конвейра - например за старите Москвичи такта беше 7 мин., т.е. на всеки 7 минути от конвейра излиза по една кола). Като гледам, поставянето на питите не е много бързо, а инвестициите няма да са малки. Всичко трябва да се прави от стомана от типа 12Х18Н10Т или подобна. Означението е по ГОСТ, но аз съм от поколението, което изписваше руски стомани. сега е 18/10 или 304. Това са за хранително вкусовата промишленост. И са между 8.00 и 12.00 лв/кг горе-долу. Пиша ви това, за да включите в сметката и стойността на материала. Предполагам, че сред Вас има човек, който ги знае тези неща, дори по-добре от мен, но все пак да ви подсетя. Да не се окаже, че тук http://www.youtube.com/watch?v=W2tBlcIJPlg производителността е същата при много по-малка стойност на инвестицията, на текущите разходи (ел енергия например), същите разходи на труд и работно време и по-висока мобилност. Иначе аз силно подкрепям механизацията и автоматизацията, но когато икономически е оправдана.
3. В повечето клипове се вижда, че използват вибронож - това скъсява работния ход, а от там - необходима мощност, размери (вкл. материал).
4. Мисля, че с несложен водач може да се постигне прецизно насочване на ножовете по повърхността на долната летва, по-точно 1-2 мм над нея.
Всичко това са само разсъждения без практика. Аз самият съм на ниво идеен проект и скици. Но го споделям, защото и аз не бих искал да стигна до правилния резултат чрез проби и грешки ( и разходи, съответно), докато други вече са намерили решението.
За момента имам малко семейства, но плановете ми са за 150-200 кошера. С по-малко не се покрива програмата минимум, а при повече трябва да минавам на друго ниво, което за мен за сега не представлява интерес. Затова и насоките ми на мислене са за такова производство.
.Vesko7802, APITO,

В момента всичко е в мисли и скици.Идеята , за материалите и стоманите кото си изписъл са други(за изписването на стоманите не се притеснявай и аз съм ги учил по същия начин biggrin ) идеята е , че ако ще правя разпечатваща машниа то тя ще е базирана на дървен материал.Колегата APITO пък е обяснил ако си пропуснал , че ще гледа да избегне сложността на механизмът който е показан в клипа, както и всички от нас ако решът да я правят тая чудесия.
 
APITOДата: Среда, 29.02.2012, 05:58 | Сообщение # 78
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Идеята е ножа да бъде не вV-образен нагоре като клин както на клипа колега а обратно -както на рендето биорнер..само да се подобри времето.. happy
 
APITOДата: Воскресенье, 27.05.2012, 00:48 | Сообщение # 79
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Някакви нови идеи има ли или ..да чакаме практиката да покаже?? wink biggrin
 
stefanbgДата: Воскресенье, 27.05.2012, 09:22 | Сообщение # 80
Болгария. Lovech.
Группа: Проверенные
Сообщений: 10
Статус: Offline
Vesko7802, В много клипчета и др видео- и фотоматериали виждам вани стойки за поставяне на питите за разпечатване, уреди за разпечатване, дори центрофуги от дърво. Аз съм фен на естествените материали, но как се стерилизира такъв инвентар. рамките стоят в кошера и при бракуване на питите ги обгарям с горелката. А другия инвентар през 9/10 от годината ще стои в някакво помещение, на разположение на мравки, мишки, мухи и др. Няма ли някакви регламентирани санитарни изисквания. Иначе не бих имал нищо против да използвам бук вместо нрж стомана - и по-евтино,, и по-лесно, и по-леко и още доста предимства си има.
 
APITOДата: Четверг, 31.05.2012, 22:34 | Сообщение # 81
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Стефко ,разбира се че от естествените материали няма по -добро но не всичко може да се изработи от дърво.Металите и пластмасите които се използват в пчеларството са противоестествени за пчелите което пък напомня че е по-полезно и за хората wink Някога са съхранявали меда в глинени и дървени съдове покрити с восък..
Дезинфекция на инвентара от дърво доколкото знам се прави с 5% разтвор на сода каустик и се измива обилно с вода.А старите пити не е необходимо да ги обгаряш с горелка-достатъчна е една стара пералня "РОСА" с нагревател,завира водата ,потапяш рамката до половината,изтръскваш обръщаш питата от другата страна изтръскваш пак и поостъргваш с повдигача или нож-дезинфекцирани ...и стават като нови ...е почти biggrin
 
stefanbgДата: Пятница, 01.06.2012, 09:18 | Сообщение # 82
Болгария. Lovech.
Группа: Проверенные
Сообщений: 10
Статус: Offline
Ами аз от такава пералня съм си направил стерилизатор за буркани, така че уреда го имам. Ама ми е в Стара Загора и трябва да си го донеса и да пробвам. А започвам сериозно да се замислям проектчетата, които съм си скицирал, да ги преработя за изпълнение от дърво. Зная, че има много дървени уреди, дори в европейски клипове виждам центрофуги от дърво, но нали всички ги е подгонила параноята за хигиена, макар че много хора не знаят в какво се изразява. Но пък сега се замислям - то всичкия инвентар - кошери, рамки, преградни дъски и др са от дърво и на никой не му прави впечатление.
Благодаря за мнението, мисля, че ми поотвори очите.
 
ЗаркоДата: Суббота, 29.09.2012, 12:47 | Сообщение # 83
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Цецо, до къде я докара тая машина? smile

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Вторник, 02.10.2012, 17:36 | Сообщение # 84
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Скоро и това ще стане. biggrin Още не съм направил гатера за трупите колега,трябва да правя и магазини и рамки още-след него започвам машината за разпечатване .. biggrin Дано да стане за следващия сезон догодина.Иначе почти съм приготвил материалите за нея-само не мога да намеря винкели от неръждавейка.Имам един въпрос към колегите които разбират повече-може ли ваната в която ще падат отпечатките да се изработи от елоксиран алуминива ламарина (от едната страна е с пластмасово покритие)-понеже я имам и няма ли това да се отрази на качеството на меда?Моля за отговор.
 
lychitoДата: Понедельник, 15.10.2012, 23:40 | Сообщение # 85
Группа: Проверенные
Сообщений: 32
Статус: Offline
Тези кошери не са широко разпространени. Мястото в България, където можете да ги намерите е магазинът на Макрев ЕООД в град Пловдив. Полистиролните кошери са внос от Финландия, производство на фирмата Paradise Honey, която е от водещите европейски фирми в производството на кошери и поточни линии за екстрахиране на мед. Основните предимства на кошерите от полистирол са добрата изолация, което означава, че на пчелите са им необходими по- малко усилия, респективно по-малко храна за да поддържат микроклимата в гнездото, независимо от атмосферните условия навън. Добрата изолация помага и за ранното пролетно развитие на пчелния кошер. Полистиролните кошери са леки и лесно се пренасят. Стават и за подвижно пчеларство. Всяка система кошер си има своите плюсове и минуси, подходящи за определени климатични и производствени условия. Всеки трябва сам да си отговори на въпроса кой вид кошер да избере?

Тези кошери не са широко разпространени. Мястото в България, където можете да ги намерите е магазинът на Макрев ЕООД в град Пловдив. Полистиролните кошери са внос от Финландия, производство на фирмата Paradise Honey, която е от водещите европейски фирми в производството на кошери и поточни линии за екстрахиране на мед. Основните предимства на кошерите от полистирол са добрата изолация, което означава, че на пчелите са им необходими по- малко усилия, респективно по-малко храна за да поддържат микроклимата в гнездото, независимо от атмосферните условия навън. Добрата изолация помага и за ранното пролетно развитие на пчелния кошер. Полистиролните кошери са леки и лесно се пренасят. Стават и за подвижно пчеларство. Всяка система кошер си има своите плюсове и минуси, подходящи за определени климатични и производствени условия. Всеки трябва сам да си отговори на въпроса кой вид кошер да избере?
 
DANДата: Вторник, 16.10.2012, 10:31 | Сообщение # 86
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Лъчи, ако имаш от тези кошери пусни снимки да ги видим и дай някакви цени. ЛР ли са? Аз ако взема такива веднага ще ги лепнат. Крадците щъкат като хлебарки навсякъде.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
lychitoДата: Вторник, 16.10.2012, 23:10 | Сообщение # 87
Группа: Проверенные
Сообщений: 32
Статус: Offline
за съжаление и зла участ и аз съм производител а не Трговец, просто дообмислям идеята за някакви самоделки.
http://pasekamalukhi.ucoz.ru/index/ulej_iz_penopolistirola/0-11
само че за разлика от колегата аз мисля да пробвам с фибран 2см(около4.30 за кв.м. , за дадн блат с два магазина по моите сметки ще трябва около 1.5 кв.м. без капак за таван ще ползжам платно) иначе на мераклиите за заводски такъвкоито е изцяло от полистирол 5см цената за дадн блат с един магазин е около 140лв а при тази цена на меда трябва да чакаме три пъти да скочи
http://to-bee.blogspot.com/2012/01/blog-post_09.html
 
DANДата: Среда, 17.10.2012, 10:02 | Сообщение # 88
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Добре изглеждат Лъчи.
Явно няма скоро да имам такива sad


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
lychitoДата: Понедельник, 22.10.2012, 22:03 | Сообщение # 89
Группа: Проверенные
Сообщений: 32
Статус: Offline
точните материали са намерени ,остава и изработката ,напролет ще има test drive ,па да видим какво какво ще излезе..???
 
DANДата: Вторник, 23.10.2012, 10:02 | Сообщение # 90
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Пчелите и на открито живеят така, че каквото и да направиш няма да има проблем от страна на пчелите, щом спазваш общите правила за размерите и отстоянията на рамките от стените на кошера. Другото си го правиш на теб да ти е удобно. Успех!

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Инструмент за пчелар » ИНСТРУМЕНТИ ЗА ПЧЕЛАРЯ (СТАНОК ЗА РАЗПЕЧАТВАНЕ НА ПИТИТЕ)
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024