Среда, 24.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Инструмент за пчелар » Восъкотопилка
Восъкотопилка
DANДата: Пятница, 12.10.2012, 15:47 | Сообщение # 1
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Дайте идеи за восъкотопилки. Слънчеви или на водна основа. Все още си карам по стария начин чрез преварка на вощината.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Пятница, 12.10.2012, 21:27 | Сообщение # 2
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
В пералнята-бързо и лесно . biggrin Излиза на пити по 7-8 кг.наведнъж.От един пълен чувал от захар с вощина на едно варене. ;)За около час и половина е готов и на следващия ден се вади .А ти в какво преваряваш вощината колега?
 
DANДата: Понедельник, 15.10.2012, 10:56 | Сообщение # 3
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
sad На огъня, като диваците sad biggrin
В едно варелче от около 30 литра поставям друго по-малко направено от сито. В него поставям вода и восъка от рамките и паля огън. След като поеме достатъчно количество восък повдигам съда със ситото и го оставям да се отцеди след което го обръщам и изтръсквам на земята. Варелчето в което е восъка го оставям да изтине и след това изваждам готовата пита.
Вие правите ли втора преварка и филтриране на восъка за отделяне на грубите частици?


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Понедельник, 15.10.2012, 11:40 | Сообщение # 4
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Аз стопих разпечатките в една голяма тава и после разливам по кофи и тенекии. Ама честно казано това е голяма мъка. За това пробвах и си направих набързо една слънчева. Сега зимата ще я дооформя и пооправя и мисля в нея всичко да топя. Слагаш, стопява се и вземаш восъка. Ако има някакви боклуци те остават върху ламарината. Пробвах с няколко стари пити и се получи много добре.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Среда, 17.10.2012, 10:17 | Сообщение # 5
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Дан,пробвай вместо да поставяш в друго варелче -слагай восъка в чувал от захар ,завързваш го и го поставяш с дъното нагоре.Восъка излиза чист и не е необходимо второ преваряване,само се остъргват с лъжица налепите отдолу. Трябва да има дървена скара на дъното за да не загаря и друга отгоре да притиска и върху нея поставяш тежест.В чувала остават всички отпадъци и восъка изплува докрай.Предполагам че ще остава доста восък по ситото когато го изваждаш.
 
DANДата: Среда, 17.10.2012, 18:05 | Сообщение # 6
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Това е добър вариант. За него обаче ще ми е необходим по-голям съд.
В това малкото варелче вкарвам много пити. Докато ври водата го натъпквам догоре поне четири пет пъти с нарязани пити и така събира много материал.
Не съм опитвал със слънчева восъкотопилка, но си мисля, че там нещата ще се случват много бавно. Струва ли си да се прави такава? Вие какво ще кажете?


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Четверг, 18.10.2012, 12:45 | Сообщение # 7
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Дан, ако се направи добре топенето става много бързо. Аз моята импровизирана я направих след големите жеги и като се има предвид, че не е добре изолирана пак много бързо се топеше восъка. На един приятел чичо му само с такава си топи восъка и казва, че става много бързо. Има към 20-30 кошера и за няколко дни си стопявал разпечатките.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
DANДата: Четверг, 18.10.2012, 18:17 | Сообщение # 8
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Може би е по-голяма и топи по-вече восък наведнъж.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Понедельник, 22.10.2012, 20:50 | Сообщение # 9
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Не си спомням в кой форум гледах снимки на такава восъкотопилка направена със алуминиева дограма и двоен стъклопакет,събираше 4 даданови пити отстрани беше с черна ламарина.
 
DANДата: Вторник, 23.10.2012, 10:15 | Сообщение # 10
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Трябва да потърся. Мисля, че някъде имах малък прозорец с каса. Ще ми е много лесно да го преправя на восъкотопилка.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Вторник, 23.10.2012, 14:14 | Сообщение # 11
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Нещо, което ми направи впечатлени е, че е добре да е изолирано дъното. На моята импровизация преди да сложа от долу лист фибран явно не се вдигаше добра температура.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
DANДата: Среда, 24.10.2012, 10:23 | Сообщение # 12
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Благодаря, ще го имам предвид. Явно цялата конструкция трябва да се изолира за да не губи от температурата. То ако е много горещо няма да има проблем, но пролет и есен ако искаме да топим ще ни е необходима изолация.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Инструмент за пчелар » Восъкотопилка
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024