Среда, 24.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Инструмент за пчелар » Как отделяте залепените корпуси / магазини?
Как отделяте залепените корпуси / магазини?
stefanbgДата: Воскресенье, 27.05.2012, 12:49 | Сообщение # 1
Болгария. Lovech.
Группа: Проверенные
Сообщений: 10
Статус: Offline
Здравейте колеги! (И-и-и-й, на пчеларите колеги викам, демек и аз като тях...!)
Имам проблем с разделянето на корпусите. Рамкоповдигача зор се пъха между тях и при всяко отваряне се нараняват. Тези пък, които са с перваз, понеже са доста старички, направо им се чупят первазите. Преди години (около 20) купих от два ведомствени пчелина 8-9 семейства в многокорпусни. Спомням си, че на задната страна имаше някакви Г-образни метални планки, но тези кошери вече са в небитието. Тъй като смених местоживеенето, спрях и пчеларството. Но от миналата година крастата пак ме засърбя, с още по-голяма сила и купих 16 семейства. За съжеление сандъците са стари и отварянето с взлом съвсем им е..ва майката. Видях в интернет решение на един производител на кошери в с. Ряховците, но не ми се струва удобно за монтиране на вече заселени кошери.

За сега мисля да завия по едно парче 2-3 см шина и да използвам самоделно устройство подобно на отварачките за буркани ОМНИА - стиска се като клещи и челюстите отпред се разтварят. Но преди да предприема нещо ми се иска да проуча и хорския опит.
Прикрепления: 8295986.jpg (24.5 Kb) · 9429671.jpg (35.8 Kb)


Сообщение отредактировал stefanbg - Воскресенье, 27.05.2012, 13:06
 
APITOДата: Вторник, 29.05.2012, 00:05 | Сообщение # 2
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здравей !!Разбира се че си колега и то с опит-20 години не е малко и все ще имаш нещо в ръкава wink не се подценявай няма значение с колко кошера си....значи преди време и аз имах от тези кошери с г-образните планки но не преживяха дълго. biggrin И при мен резултата от отварянето е изкъртени и счупени первази и се налага да ги подменям често.Мислил съм за подобни планки но си остана в света на желанията.Пробвай и ако е добре пиши колега!
 
stefanbgДата: Вторник, 29.05.2012, 08:43 | Сообщение # 3
Болгария. Lovech.
Группа: Проверенные
Сообщений: 10
Статус: Offline
Ще поработя по въпроса, че освен повредените дървении, често има и вторичен ефект - разлепването понякога става с пукане и рязко подскачане на корпуса. А аз се смятам за новобранец, щото бях прекъснал пчеларството за 10-11 години и миналата година започнах. практическия опит ми е малко, не е 20 години. Казвам го, за да не се смеете, ако изтърся нещо не както тряба biggrin .
 
ЗаркоДата: Пятница, 15.06.2012, 12:12 | Сообщение # 4
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Аз на моите кошери первази не слагам. Мисля да им направя по един жлеб, покрит с ламаринка и в него да пъхам повдигача. Тия первази за мен са излишна работа.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Понедельник, 18.06.2012, 23:18 | Сообщение # 5
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
То и без това тези первази са само разход на материал но все така си правя кошерите ,ще трябва да се преориентирам .Лошото е че няма до кого да се допиташ как е в практиката,моите кошери са повторение на творенията от преди 10-20 години но проблема с гниенето е сериозен ,повечето взеха да дават отбой,може и от первазите да е.Гниенето е в долния край на корпусите и магазините .А и с отлепянето особенно в по-хладно време почти не остават первази ,това е основното занимание при ремонта наесен.
 
ЗаркоДата: Среда, 20.06.2012, 14:19 | Сообщение # 6
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
На пролет ремонтирах един стар кошер и най-изгнил беше там, където имаше первази и какви ли не излишни дървении.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
DANДата: Пятница, 22.06.2012, 17:18 | Сообщение # 7
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Едно много добро решение за отлепяне на корпуси и лесен изолатор за майки.
Много ми хареса идеята!
http://www.youtube.com/watch?v=fTpUiG9rmbw&feature=related


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Пятница, 22.06.2012, 23:36 | Сообщение # 8
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Много добро решение ...можем само да се учим от опита на чуждестранните ни колеги.Това приспособление за отлепяне на корпусите и магазините е хитро измислено но може да се приложи към кошери пригодени за тази цел.При сляпо повторение като при мен няма как да се ползва ,все повече се убеждавам че кошерите които сам си правя копирайки изпълнения отпреди 20-30 години като уж по-добро всъщност е само грешка .Малко трудно е да се започне отначало с кошерите... сега начинаещите колеги имат възможност да избират и сравняват без да се съобразяват с мнението на дядото -съсед пчелар.Прави ми впечатление и закривения край като кука на повдигача,с лекота повдига и отлепя рамката на- моя края е подобен на отвертка за да отлепям (и чупя первази biggrin )магазините.Понякога пръстите влизат и в питата при изваждането и нерядко запъвам с крак на перваза на плодника съпроводено с особени думи и споменаване на лица от женски род biggrin Не считам себе си за добър пчелар и като гледам колко съм назад чак срам ме хваща...
 
DANДата: Понедельник, 25.06.2012, 14:55 | Сообщение # 9
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Здравей колега!
Мисля, че няма да е проблем да се пригоди този начин за отделяне на корпуси чрез механизъм. Не е казано, че този перваз, който има на клипа задължително трябва да е в горният край на корпуса. Такъв масивен перваз може да се сложи в средата на всички корпуси и механизма да стъпва на тях.
Що се отнася до рамкоповдигача за повдигане на питите аз имам такъв, който работи много ефективно. Много удобен за работа и лесен за изработка:
Прикрепления: ramkopovdigach.doc (23.5 Kb)


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Понедельник, 25.06.2012, 16:36 | Сообщение # 10
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
DAN, това малкото рамо за какво го ползваш?

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
DANДата: Понедельник, 25.06.2012, 18:14 | Сообщение # 11
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
По-горното рамо стъпва на едната рамка, а по-долното рамо се подпъхва под ухото на рамката, която искаме да извадим. Ако е по-сериозно залепнала, долното рамо го прекарвам под дебелата летва/тази, която е по-навътре от ухото на рамката/. При натиск на рамкоповдигача към пчеларя рамката излиза с лекота без значение колко е залепнала. Рамкоповдигача съм го направил от обикновенно арматурно желязо. Първата пита винаги я вадя с този рамкоповдигач.
Непременно опитайте и Вие! biggrin biggrin biggrin


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Понедельник, 25.06.2012, 18:26 | Сообщение # 12
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Да си призная и аз не вденах...колега Дан може ли да направиш видео,предния край ми се вижда широк за да влезе под рамката..релсите са по-тесни.Благодаря!
 
DANДата: Вторник, 26.06.2012, 10:33 | Сообщение # 13
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Рамкоповдигача не е при мен. Намерих една снимка на която се вижда. Предният край зашмиргелен под формата на квадрат и така влиза лесно. На снимката не се вижда много хубаво. Като си отида на село ще му направя по-хубави снимки или видео. Видео обаче досега не съм качвал, не знам дали ще се справя. Ще помогна с каквото мога за да си направите и вие. Аз имах идея да комбинирам този рамкоповдигач със стандартния, но все още обмислям варианти.
Прикрепления: 4466293.jpg (100.1 Kb)


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Вторник, 26.06.2012, 12:20 | Сообщение # 14
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Стана ми ясно. За мен винаги е било трудно ваденето на първата рамка и с този повдигач ще е много лесно. Сега и това трябва да си правя biggrin

То сигурно и от обикновен рамкоповдигач може да стане, само рамото да му се завари и отпред да се закриви.


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...

Сообщение отредактировал Зарко - Вторник, 26.06.2012, 12:22
 
DANДата: Вторник, 26.06.2012, 14:04 | Сообщение # 15
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Разстоянието между горното и долното рамо е точно колкото е дебела горната летва на рамката /не се мери там където са ушите на рамката, а по средата в по дебелата част/. Мисля, че разстоянието беше 2 см.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Инструмент за пчелар » Как отделяте залепените корпуси / магазини?
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024