Вторник, 16.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 3 из 6
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчелни продукти » ПЧЕЛНА ПАША (МЁД)
ПЧЕЛНА ПАША
drdpopovДата: Четверг, 06.10.2011, 12:26 | Сообщение # 31
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
И аз четох за еводията,че е най-медоносното дърво.Само не разбрах дърво ли е или храст.Пауловния томендоса-не знам точно как се изписва второто име,я поръчах на един продавач на цвета,достави ми 12 фиданки по 2,50лв.Евтини са фиданките.Понеже парцела ми е малък и аз като тебе ще ги засадя на обществени места около мене.Все ще е от полза.За еводията и аз поръчах семена от колегата в другия форум,сега ги чакам,обади ми се че ще ми прати.От разни коментари стигам до извода че еводия е на първо място ,после пауловния по медодайност.Това искам да уточня,заото мястото ми е малко и кое да предпочета.
 
APITOДата: Четверг, 06.10.2011, 19:30 | Сообщение # 32
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здравей колега!Еводията е дърво което след години пораства доста високо.Лошото е че не всички семена покълват,от може би 50-60 семена имам само три фиданки които сега са около 15 см.Посъбрах семена от едно дърво и напролет ще ги садя.И друго може би след 10-тина години ще започне да цъфти.Пауловнията става много голямо дърво и не е за препоръчване да е в двор,може би по-добре на тротоарите или в парк.
 
ЗаркоДата: Пятница, 07.10.2011, 11:37 | Сообщение # 33
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
За еводията казват, че едно дърво давало от 60 до 90 кг мед. Лично на мен това ми се вижда невъзможно ама знае ли човек. Хубавото й е, че цъфти продължително (може и за това да дава толкова мед) и в период, когато няма нищо друго да цъфти. Апито, аз съм чел, че цъфтежа започва на 5-6 година. Пауловнията, като гледам това дърво в Ямбол наистина става огромна, но то зависи и как ще се оформя. Ако си поиграя човек, може и да не порасне толкова. При едно по-гъсто засаждане също няма да порасне толкова много. За нея пишат, че самата дървесина била много качествена. Здрава, лесно се обработва и лека. За 7-8 години правела ствол 30 см. Много бързо расте. Мисля си, че може да се насадят дръвчета за дървен материал. Като се отсече пуска издънка и започва на ново да расте. След 7-8 години тия кошери дето ги взех тая година сигурно ще са за смяна вече biggrin

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Суббота, 08.10.2011, 01:04 | Сообщение # 34
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здравей колега ,за медодобива от това дърво верно че така казват макар че и аз не вярвам.Но посъбрах семена и то доста и ако некой от вас иска мога да му подаря.Но ако трябва да бъда точен ,дава резултати около 10-та година че и понататък!И цъфти до август!!!.За пауловниятата мисля че и трябва много повече време докато стане годна като медодайно растение-стават огромни,дърводелец съм но не ми е попадало такова дърво и немам преки наблюдения как се обработва на машините но едва ли от такива дървета ще си правиш кошерите колега .Тежко е много!!!!Май е рано колега да мислиш за смяна,на снимките кошерите ти ми изглеждаха добре...
 
ЗаркоДата: Воскресенье, 09.10.2011, 11:50 | Сообщение # 35
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Когато цъфне - тогава, аз не бързам. Тя да дава толкова мед а пък да цъфти късно. smile
За пауловнията пише, че била леко дърво, използвала се в самолетостроенето ама то информация колкото искаш и коя е вярна никой не знае. Започвала да цъфти след 3-4 година. Чакам да поузреят още семената и ще събирам и ако някой иска ще пращам.
Апито, семената за дръвчетата е по-добре да се сеят сега и да престоят зимата в пръстта. За да покълнат им трябва да минат през студ и влага, стратификация се нарича. Може би за това не са ти поникнали много от семената като ги сееш на пролет. Може и на пролет ама се слагат в камерата, хладилника, по-сложно е.
А кошерите ми изглежда хубаво и то на снимка. Пълен боклук са ама какво да се прави, абсолютен новобранец бях като ги поръчвах и сбърках с избора си на "майстор". Но това е друга тема.


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
drdpopovДата: Среда, 12.10.2011, 11:27 | Сообщение # 36
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
И аз намерих семена от еводия и ще опитам да направя фиданки.Товаче стават големи дървета е добре,очаквам да добивам свой дървен материал за огрев,никак не е за пренебрегване и това,щом бързо расте.
 
ЗаркоДата: Среда, 12.10.2011, 12:13 | Сообщение # 37
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Пауловнията расте бързо, еводията не.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Среда, 12.10.2011, 12:48 | Сообщение # 38
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Toва е много вярно Зарко пауловнията расте по-бързо но едва ли е толкова медоносна както казват.Пчелина на наш колега от този форум е на около 200 метра от 50-60 дървета които са на не по-малко от 40 години и въпреки това не можа да извади мед от тях.За еводията нямам преки наблюдения като медонос но това дърво от което събираме семена се знае от много колеги от Пловдив не знам на колко години е сигурно е отдавна а диаметъра му е около 20-25 см.Иначе доста цвят е имало като гледам колко китки със семена има.И колко семена падат под дървото а няма нито една издънка.Опитах и със стратификация но въпреки това процента на готовите фиданки е много малък,иначе почти всички семена покълнаха и впоследствие изсъхнаха.Добре е да се сади ,все нещо ще остане за поколенията...Друг добър медонос е Аморфата -цъфти продължително време и осигурява прашец в изобилие и нектар доста време и то когато е най необходим,масово се посещава от пчелите.Събрал съм доста семена и според мен ще има по-голяма полза от нея като гледам колко много цвят има и колко бързо расте,отколкото пауловнията и други медоноси.
 
DANДата: Четверг, 13.10.2011, 09:41 | Сообщение # 39
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Мисля, че Зарко е прав. Много по-добре е да се засеят сега. Много важно е дори да не престояват никак. Направо като ги вземеш от дървото и докъто са пресни ги засяваш. Трябва да се поддържа умерена и постоянна влага. Ако са ти покълнали и не са се развили предполагам си ги изпуснал и не си ги полял в критичен за тях момент. Ако е сухо овлажняваш през ден. И не сеят надълбоко за да ги топли слънцето и да дишат по-лесно.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Четверг, 13.10.2011, 11:56 | Сообщение # 40
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Апито, то не е задължително да се вади мед от тях. Ако еводията дава толкова мед може и да излезе нещо. За добив трябват големи масиви, едва ли от 20-30-40 дървета ще се изкара добив, както е при тоя колега. Но моята идея е да им се помага на пчеличките. Ако ги няма тия дървета хич нищо пък няма да вземат, нали :). Както казваш да остане и за поколенията. Само полза може да има.

Добавлено (13.10.2011, 11:56)
---------------------------------------------
А за аморфата не съм се сещал, има покрай мен трябва да проверя за семена.


Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
maikalДата: Воскресенье, 23.10.2011, 13:00 | Сообщение # 41
Болгария. Pazardzhik.
Группа: Проверенные
Сообщений: 31
Статус: Offline
Здравейте колеги!Тук сте напълно прави,поне ще остане нещо и след нас.Като гледам как поголовно се се сече ,чак ме хваща жал за следващите поколения.От миналата година и аз съм се захванал да облагородявам мойто пчелинче,доста работа е -но да ви кажа радоста е огромна като видите,че еводиите са се хванали,пауловниите вървят като щурави нагоре и все повече нагоре -а пък вистериите се увиват по мрежата на оградата -това доставя голямо удоволствие когато всичко е зелено,но сега трябва да се погрижим и за тяхното зазимяване.Посадил съм и доста жълт дъжд,и доста акации от всички цветове-бяла,жълта а също така и лилава,някои от тези производни на акациите са храстовидни,но пък цветовете им са сташно ароматни.Та затова колеги не знам колко ще задоволим пчеличките -но пък на нас ще ни е приятно да се разходим в градината,или да си свършим работата по обслужване на пчелите.А другото важно нещо което правим е че поне ние засаждаме,а не сечем и не унищожаваме -ние градим и създаваме живот,създаваме красота и ако всеки мисли като нас -тогава може и да задоволим нуждите на нашите пчелички.Щях да забравя,колеги пробвайте и с леска(лешник),дава доста рано прашец -така необходим за ранното развитие на пчелите и пилото.
 
APITOДата: Вторник, 25.10.2011, 18:30 | Сообщение # 42
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Лешник да ,дава доста прашец но трябват доста храсти (дървета).Също и върби и калдаръмче -и двете дават много прашец и то когато е най-необходим.Посъбрах доста семена от калдаръмчето и съм подготвил местото за напролет с тенденция да го разсадя в целия пчелин,само не знам как ще се оправям с тези миниатюрни семенца ,лепят се по пръстите cry сигурно трябва и лупа при саденето.Или да се смеси със ситен пясък както садят люцерната??Знам ли?Иначе на разсад не е работа-трябва да наемам китайци biggrin
 
maikalДата: Среда, 26.10.2011, 15:42 | Сообщение # 43
Болгария. Pazardzhik.
Группа: Проверенные
Сообщений: 31
Статус: Offline
Ами ти ги засей,пък те като изничат тогава ги разсади,където искаш и по-колкото искаш.Това май нещо като пикиране ли се казваше ,не знам -но мисля че е вариант.
 
drdpopovДата: Четверг, 27.10.2011, 10:24 | Сообщение # 44
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Просто ги хвърли някъде на земята още сега ,малко разръчкай земята над тях да не ги отнесе вятъра и рано на пролет излиза много разсад.скубеш още като са малки до 1 см,може да ги изчакаш да станат и по-големи,но няма проблем.бързо и лесно се прихващат.садят се през една педя разстояние на редове като чушките.Веднъж като ги засееш няма отърваване от тях.все ще си никнат на това място.Но всяка година напролет трябва да ги преплевиш ръчно иначе тревите ги задушават.само това е работата по тях-плевенето.После като поотраснат те самите не допускат други треви около себе си.
 
ЗаркоДата: Понедельник, 31.10.2011, 16:17 | Сообщение # 45
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Вчера съм насял сигурно над 3000 семена. Китайски мехурник, еводия, гледиция, албиция, хубискус, пауловния и аморфа. Живот и здраве ще видим какво ще излезе на пролет.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчелни продукти » ПЧЕЛНА ПАША (МЁД)
  • Страница 3 из 6
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024