Пятница, 19.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 2 из 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчеларите » ПЧЕЛАРИТЕ (ДАВАЙТЕ ИДЕИ)
ПЧЕЛАРИТЕ
haralampiДата: Суббота, 21.05.2011, 23:46 | Сообщение # 16
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Пчелата пренася акара в кошера - като падне от мрежестото дъно,как ще се върне обратно.(да не забравяме,че и малко или много,акара е пострадал по един или друг начин след третирането т.е.вече не е толкова жизнен).Колегата DAN е дал допълнение,което също може да се включи в операцията,но примерно да обгарям 200 ..... 300 .... или 700 дъна,това поне не е за мен работа.(същото и за намазана хартия във кошера)

Строителната рамка също смятам да стане задължителна,но може би трябва да се доуточни в кои периоди да се работи с нея - едва ли е нужна целогодишната и употреба.

 
APITOДата: Среда, 25.05.2011, 17:48 | Сообщение # 17
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Строителна рамка използвам през целия активен период и си стои в кошера целогодишно,при зазимяването я поставям зад преградната дъска-обикновенно пчелите я запълват с мед след последната паша когато прекратят отглеждането на търтеи.Напролет при разширяване на гнездото я разпечатвам и поставям в гнездото освен добива на восък от нея тя е и капан за акарите които предпочитат търтеевото пило и почти не снасят в работническото. На нея пчелите използват нагона си за строене на търтееви килийки като по малко градят такива на питите за работническо пило .Използвам плодникова рамка разделена по средата с хоризонтална летва а далаците изрязвам след запечатването.
 
kostadinstoyanovДата: Среда, 25.05.2011, 22:07 | Сообщение # 18
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Точно такава рамка ползвам и аз, само че от април до края на юни. Никакъв проблем не е изрязването и , просто в дневника отбелязвам "изрязана" , всички знаем цикъла на развитие на търтея и в подходящ момент я проверявам. За мен този начин за борба с акара е един от най-ефикасните и най-безвредните.
 
APITOДата: Пятница, 27.05.2011, 00:57 | Сообщение # 19
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
И има ефект -нали колега!?Акара даже не е проблем.Не знам защо така се коментира по форумите.Аз третирах миналата година веднъж-тази не съм третирал.Има момчета от този форум които са ми лични приятели ако искат мога да им отворя който искат кошер и да ми покажат акар.Преди време писах на колегата Харалампи какво съм направил-дали е правилно или не ще го потретя и после ще пиша резултатите тука.
 
haralampiДата: Суббота, 28.05.2011, 00:37 | Сообщение # 20
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
То по-скоро се моли да не разбираш защо така се коментира по форумите - ако става дума,имал съм години в които изобщо не съм правил нищо против акара,ма абсолютно нищо и не съм имал проблеми ....... това нагазва като земетресение,като цунами,докато разбереш какво става и вече е късно.

п.п.а относно показването на акар,един път те настъпих ще го направя втори път - няма как да ти покаже някой акар,защото няма да го видите.И още нещо - избавлението от него на 100% е невъзможно,може да го сториш за месец,два (даже и два според мен е невъзможно),но пак навлиза в кошера гадината,просто няма начин,реалните методи за в бъдеще са точно два и скутелатор ги е написал и двата,или да изчезне от природата (или поне от мястото на което пчеларстваш),или пчелите да привикнат да съжителстват със тях (да се разбира,сами да се борят със акарите)
 
marin_006Дата: Среда, 04.01.2012, 23:09 | Сообщение # 21
Болгария. Plovdiv.
Группа: Проверенные
Сообщений: 6
Статус: Offline
Здравейте. Не намерих такава тема и затова пускам нова. Колеги имате ли опит как да спрем роенето при рапицовата паша?Кошерите ми са 2 корпуса и магазин. Практикувам подвижно пчеларство- 50 семейства. Веднага след рапицата, която при мен е месец, започва и акациевата паша, след това билки и слънчогледови паши. .мисля да ги удоявам но преэ рапицата ще е рано а и приходи от мед очаквам идеи и савети

Добавлено (04.01.2012, 23:09)
---------------------------------------------
Здравейте. Не намерих такава тема и затова пускам нова. Колеги имате ли опит как да спрем роенето при рапицовата паша?Кошерите ми са 2 корпуса и магазин. Практикувам подвижно пчеларство- 50 семейства. Веднага след рапицата, която при мен е месец, започва и акациевата паша, след това билки и слънчогледови паши. .мисля да ги удоявам но преэ рапицата ще е рано а и приходи от мед очаквам идеи и савети

 
APITOДата: Среда, 04.01.2012, 23:16 | Сообщение # 22
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Добре дошъл колега !!Пиши си как си искаш... biggrin Няма място за притеснение -паша като всяка друга !Роенето е овладяем процес,аз също имам рапицова паша.Аз работя предимно с дадани и рута не е най -силната ми страна но стига да мога ще помогна с удоволствие!
 
DANДата: Четверг, 03.05.2012, 12:00 | Сообщение # 23
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Според мен ефективните антироеви мерки се състоят в осигуряване на:
- млади майки;
- своевременно разширяване и осигуряване на свободно пространство в кошера;
- осигуряване на добра вентилация;
- подсигуряване на постоянна паша;

Добавлено (03.05.2012, 12:00)
---------------------------------------------
Здравейте колеги!
Имате ли представа дали добре се чувстват пчелите ако са разположени под навес. Не знам за друго, но поне сняг няма да ги вали и няма да има нужда да пътувам за да ги разривам.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Понедельник, 07.05.2012, 00:32 | Сообщение # 24
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Разбира се че ще е по-добре за пчелите ,кошерите и пчеларя но при повече бройки е трудно осъществимо wink
 
DANДата: Понедельник, 07.05.2012, 14:25 | Сообщение # 25
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Аз имам готов навес с дължина около 20-25 метра и широчина 4-5 метра. Хрумна ми да го използвам. За моята бройка кошери е пре достатъчен. Навеса е с южно изложение. Мисля да ги разположа частично на сянка и частично да ги огрява слънцето при лятно слънцестоене. При това положение през зимата ще ги огрява изцяло за да ги топли Благодаря ти!

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Вторник, 08.05.2012, 18:13 | Сообщение # 26
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Сянката си е сянка. Аз сега като ги преместих до гората и следобяд се скрива слънцето. Благодат е да работиш.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
APITOДата: Вторник, 08.05.2012, 18:43 | Сообщение # 27
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Разбира се че че е благодат,Данчо очевидно е намерил добро решение на проблема си ,иначе знаем какво е да ти ти се стича потта от булото до крачолите biggrin А е добре за семействата...
 
APITOДата: Суббота, 23.06.2012, 00:05 | Сообщение # 28
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Четвърта година ползвам ВАРОТОМ-нямам проблеми с акарите ,нямам избягали и загинали семейства ,преди третирах с Перицин -наистина беше трудоемко но си струваше ,сега цената му за кошер произведена от Баер" е непосилна -поне за мен.Аз също нямам мрежести дъна- не че разбирам много но не виждам преимуществото .
 
APITOДата: Суббота, 23.06.2012, 00:18 | Сообщение # 29
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Quote (kostadinstoyanov)
Престанах да вярвам на Варостоп, откакто спря да мирише. През 2010г. в началото на август, след свалянето на магазините сложих по 3 ленти Варотом. Споделих с колеги професионалисти, с по 200-300 пчелни семейства. Предложиха ми тест след месец, по начина, по който те третират. Със специална пушалка и ленти Варостат Р - Родовар за по-малко от час опушихме 50 семейства. Когато извадих дъното на първия опушен кошер съжалих за излишно дадените пари и труда при поставянето на лентите!


..Да варостат р беше добро решение за борба с акара в промеждутъка между пашите и беше ефикасен .В Пловдив вече отдавна го няма ,предлагат се само варотом и варостат -и нищо друго .Освен да прилагаме алтернативни решения.
 
ЗаркоДата: Понедельник, 25.06.2012, 16:47 | Сообщение # 30
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Тази пролет сложих Екостоп. Като ги преглеждам виждам единични акари закачени за пчелите. Предполагам, че е ефикасен.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчеларите » ПЧЕЛАРИТЕ (ДАВАЙТЕ ИДЕИ)
  • Страница 2 из 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024