Пятница, 19.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчеларите » ПЧЕЛАРИТЕ (ДАВАЙТЕ ИДЕИ)
ПЧЕЛАРИТЕ
APITOДата: Суббота, 07.05.2011, 19:49 | Сообщение # 1
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колеги давайте идеи какви теми да пуснеме !Всяко мнение ще се вземе под внимание.Желанието ми е да направим един интересен форум в който да има цялата необходима информация,подреден по темите които ни вълнуват.
 
kostadinstoyanovДата: Воскресенье, 08.05.2011, 10:56 | Сообщение # 2
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Да поговорим за качествата на предлаганите препарати от ветеринарните аптеки.
Познавам много колеги, които от години ползват само лекарства произведени в Румъния, Украйна, Сърбия.
 
APITOДата: Воскресенье, 08.05.2011, 17:14 | Сообщение # 3
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Koлега още от самото начало когато се запалих по пчелите ползвах Перицин.Като цяло бях доволен от него но трябваше да се пръскат питите една по една.Пръсках ги с електрически бояджийски пулверизатор но вече препарата е спрян от продажба под претекст че е вреден и попадал в меда.Вече втора година третирам с Варотом и от него съм доволен не забелязвам по пчелите акари а също и при изрязването на търтеевото пило от строителната рамка процента на опаразитяване е много малък.Други препарати не съм ползвал вероятно има ефикасни от тях но нямам преки наблюдения.
 
haralampiДата: Вторник, 10.05.2011, 16:52 | Сообщение # 4
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
аз ми е интересно практикуват ли руснаците подвижно пчеларство - дали е на фургони или ремаркета от по 16 кошера,и на колко километра местят най-много,какви паши търсят.
 
APITOДата: Среда, 11.05.2011, 02:17 | Сообщение # 5
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здравей колега и добре дошъл!!!Най после се престраши да пишеш тука biggrin Бъди убеден че нашите руски колеги са напред в пчеларството и за нас е един плюс че сме тука.Въпрос на време е да има коментари по нашите теми.И това ще стане-не може бързо-все пак нашата секция е от неколко дни но щом имаме амбиции ще си го направим форумa.
 
maikalДата: Четверг, 12.05.2011, 14:31 | Сообщение # 6
Болгария. Pazardzhik.
Группа: Проверенные
Сообщений: 31
Статус: Offline
Здравейте и от мен -Майкал!Колега Апито все още се намира Перицин ,но и аз мисля че е малко неудобе за ползване с това пръскане на питите една по-една,доскоро в моя район който е Велинградски -ползват само Варостоп,но от както поех мойте кошери -не съм въобще доволен от него,оказа се че и при него има ментета.Рано тази пролет моя приятел Стрелеца ме посъветва и аз да ползвам Варотом ,от който бил доволен -но за жалост изпитвам леки финансови затруднения,та затова се разрових във сайтовете за някакъв алтернативен метод -и Бинго -намерих един природосъобразен начин от братята руснаци -та те са използвали борови иглички които са изсушени и стрити на брашно и така с него пуфкат междурамията с пчели.Реших да го пробвам този метод и за мое голямо учудване показа завиден успех -при това само от едно пуфкане.При скорошно преглеждане забелязах тук-там по-някой гад ,но мисля скоро да повторя процедурата.Хареса ми това че може да се ползва когато пожелаеш,дори и в медобера -няма каратен срок и е безвреден за пчелите.Та ако някой от колегите има желание -нека пробва и изкаже мнение -може аз да съм имал късмет,затова ще е хубаво ако и някой друг се окаже доволен. А що се отнася за предложенията във форума -какво ще кажете ако има нещо подобно като обучение за желаещи,начинаещи пчелари които искат да се занимават с тази прекрасна дейност?Мисля че ще е хубаво ,понеже аз съм един от изстрадалите на който нямаше кой да ми покаже или обясни кое как става -та сам съм си търсил информация и приятели от нета!
 
APITOДата: Четверг, 12.05.2011, 20:00 | Сообщение # 7
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здравей Майкъл!!И аз чета руските сайтове по пчеларство но този начин за борба с вароатозата не съм го срещал.Очевидно има още много неща да научим от руските колеги което е в наш интерес.Струва си да се опита този метод и да се убедим в ефикасноста му което и смятам да направя.
А темата за наченаещи пчелари -няма проблем ще има и такава тема добре е че даваш идея-което могат да направят и другите колеги.
 
kostadinstoyanovДата: Четверг, 12.05.2011, 22:21 | Сообщение # 8
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Престанах да вярвам на Варостоп, откакто спря да мирише. През 2010г. в началото на август, след свалянето на магазините сложих по 3 ленти Варотом. Споделих с колеги професионалисти, с по 200-300 пчелни семейства. Предложиха ми тест след месец, по начина, по който те третират. Със специална пушалка и ленти Варостат Р - Родовар за по-малко от час опушихме 50 семейства. Когато извадих дъното на първия опушен кошер съжалих за излишно дадените пари и труда при поставянето на лентите!
 
haralampiДата: Пятница, 13.05.2011, 13:00 | Сообщение # 9
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Коце кажи разултата - по колко акара имаше на дъното.

Инак за варостопа - понеже знаете моето становище за изчезващите колонии,тази година си направих експеримент.Пробвах и варостоп и варотом - истината е,че лентите си действат,но просто сред тях има партиди със изтекъл срок или такива за брак,обаче пускат всичко на пазара.От варостопа имах по над 50 акара - от варотома видимо по-малко,но пак беше изпадал много акар,близо до 50 броя.

п.п.за боровите иглички и аз не го бях чувал.

п.п.2 от мене да знаете - не се правя на учител,но стигнах окончателно до извода,че 50% от борбата ни със акара представлява мрежестото дъно,без него каквото и да ползваме резултата ще е (поне) наполовина по-слаб (изключение прави само нафталина)!!!Интересно ми е да разбера ползва ли се масово и в руската практика,мрежестото дъно?

 
maikalДата: Пятница, 13.05.2011, 21:45 | Сообщение # 10
Болгария. Pazardzhik.
Группа: Проверенные
Сообщений: 31
Статус: Offline
Да колега Харалампи,тук си много прав за мрежестето дъно -но има нещо друго което не оценяваш -че не всички го имат и по тази причина се налага да се слагат други приспособления за улавяния на акарите -та по тази причина е хубаво да се намери начин за унищожаването на акара със средства които всеки може да ги ползва и най-вече да има ефект.А колкото до нафталина -не знам -доста го пренабрегват,и доста отричат -понеже бил канцорогенен.Затова не мога да изкажа мнение -но мога да кажа че не помага против молци!
 
haralampiДата: Воскресенье, 15.05.2011, 22:41 | Сообщение # 11
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Уви и аз нямам мрежести дъна - но от тук насетне всеки един кошер задължително ще бъде със мрежесто дъно и със времето ще си преправя така и сегашните.Всеки един от нас е наясно,че всичките начини за борба със акара - било то с борови иглички,различни ленти,опушвания,мравчена и оксалова киселини,пудра захар,етеричните масла,дали със изпарения,дали във сироп,разделяне на пилото,строителните рамки,правенето на отводки в определено време на годината,най-евтиния ми познат метод е да опръскаш пчелите със захарен сироп,но всички начини и препарати и методи и прочие,първо НЕ убиват акара и второ разултата да падне акара от пчелите и пилото се постига,но къде пада този все още жив акар,къде ако не на дъното.
 
maikalДата: Четверг, 19.05.2011, 19:10 | Сообщение # 12
Болгария. Pazardzhik.
Группа: Проверенные
Сообщений: 31
Статус: Offline
Първо здравейте колеги!Второ колега Харалампи -аз за точно това намеквах че акарите като падат на дъното трябва да се измисли практично лекарство точно там да ги унищожим,но то трябва и да е безопасно за пчелите -понеже ние така и така ги умарлушваме с разни препарати та като паднат да им е за последно.
 
kostadinstoyanovДата: Четверг, 19.05.2011, 22:20 | Сообщение # 13
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Паднал на дъното жив акар може да се смята за унищожен, само ако дъното се извади и се изтърси или най- добре се обгори. Аз го правя след третиране с ОК или след опушване. Не виждам с какво една мрежа ще го спре да се върне там, откъдето е дошъл. А какво ще кажете за ефекта от строителната рамка?
 
APITOДата: Четверг, 19.05.2011, 23:58 | Сообщение # 14
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Според мен ефекта от строителната рамка е много голям -но е свързан с отваряне на кошера ,рязане на далаците-през няколко дни,нещо доста досадно за някои колеги.Аз го практикувам от години и съм доволен.Естествено не разчитам само на него!Но трябва да обръщаме по-голямо внимание на биологичните средства за борба с акара ,вместо с химически препарати които за едно помагат а за друго пречат.Не случайно другото име на строителната рамка е-контролна рамка!За мрежестите дъна не мога да коментирам понеже никога не съм ги ползвал.
 
DANДата: Пятница, 20.05.2011, 09:44 | Сообщение # 15
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Здравейте и от мен!
От 5 години ползвам само Варотом. От него съм най-доволен. Не мисля че е по-скъп от Варостопа, защото от него се слагат на половина по-малко на брой ленти. Нямам мрежести дъна. Предполагам мрежестото дъно ще е ефективно ако едновременно с поставянето на ленти Варотом се постави под мрежата вестник намазан със свинска мас. След време вестникът само се издърпва и си ги изгаряме гадинките.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчеларите » ПЧЕЛАРИТЕ (ДАВАЙТЕ ИДЕИ)
  • Страница 1 из 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024