Пятница, 29.03.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 3 из 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчеларите » ДОБРЕ ДОШЛИ! (ДОБРЕ ДОШЛИ!)
ДОБРЕ ДОШЛИ!
APITOДата: Пятница, 29.04.2011, 12:50 | Сообщение # 1
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Здравейте приятели и добре дошли в сайта! Ще се радвам да споделите вашите впечатления и опит в пчеларството. Надявам се че и колегите от Русия и другите републики също ще се включат в коментарите и ще споделят своя опит.
 
ankirДата: Вторник, 20.11.2012, 15:31 | Сообщение # 31
Группа: Проверенные
Сообщений: 6
Статус: Offline
У меня акация и липа всегда, потому что насаждений в моем селе много. В окружающих полях есть всегда рапс. И вывозил на гречку в этом году. Вот... В Болгарии фермерство развито? Медоносные культуры садят или нет?

Я, кстати, тоже оригинал болгарского лучше понимаю, чем перевод с него через ГУГЛ... biggrin

Добавлено (20.11.2012, 15:31)
---------------------------------------------
И вообще насколько пчеловоды в Болгарии дружат с фермерами? Реальна ли у вас услуга опыления полей, как в Канаде и США? Если нет, разрешают ли фермеры вывозить пасеку на их поля? Ну и т.д...

 
APITOДата: Среда, 21.11.2012, 20:45 | Сообщение # 32
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Разбрахме се значи. biggrin нали сме братски народи .аnkir медоносните растения които садят при мен фермерите са само рапица и слънчоглед.Като цяло опрашването в нашата страна е слабо затъпено но фермерите нямат нищо напротив ако закараме кошерите си за опрашване.Моят пчелин е стационарен и никога не съм превозвал пчелите си за опрашване,това е свързано с превоз и трябва да има охрана понеже нещата при нас са малко различни и ако се закарат вечер може да не дочакат утрото biggrin biggrin Иначе се разбирам добре с фермерите в моя район и досега не съм имал случаи на отравяне на пчелите.На някои колеги заплащат за опрашване .
 
ankirДата: Четверг, 22.11.2012, 12:13 | Сообщение # 33
Группа: Проверенные
Сообщений: 6
Статус: Offline
А сколько коллегам Вашим платили за опыление, если не секрет? У нес некоторые фермеры платят по 200 грн за одну пчелесемью. А остальным еще надо "вознаграждение" давать, чтобы вывести пасеку в поле. biggrin В прошлом году на стационаре я собрал по 20 кг с семьи. В этом вывозил еще на гречку и собрал так же из-за засухи. По-разному бывает... А соседи в округе собирают по 2-3 кг с семьи за сезон... wacko специалисты... wink Вы лично живете только с пчеловодства или это у Вас дополнительный заработок? Вы довольны ситуацией пчеловодства в Болгарии или нет? Мне почему-то кажется, что у вас этот бизнес не имеет таких трудностей (связанных с документацией, чиновниками, поддержкой правительства и т.д.), чем у нас. Или я ошибаюсь? Слышал, что в Польше государство возвращает до 80% издержек на инструменты и технику. У вас как с поддержкой со стороны государства?
 
APITOДата: Вторник, 27.11.2012, 20:39 | Сообщение # 34
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Заплатиха им по 20 лв. на кошер.Колега ankir малко са пчеларите които разчитат само на пчеларство,повечето имат други професии,трудно се живее само от пчели.
Държавата по принцип отпуска някакви средства за пчеларството които са крайно недостатъчни и не достигат за всички в повечето случаи парите от еврофондовете свършват за един ден ...в повечето случаи това може да се определи като корупция. Регистрацията и бюрокрацията обезмислят това начинание и повечето колеги разчитат на себе си.Например при малък пчелин разходите по регистрации ,данъци и осигуровки надхвърлят доста парите отпуснати като помощ.Все пак нека някой от колегите който получава такива средства ви обясни по- подробно аз не съм запознат с детайлите.
 
APITOДата: Четверг, 06.12.2012, 18:53 | Сообщение # 35
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колега ankir имам един въпрос към вас .Преди доста години имаше авария на атомната централа в Чернобjlль Според вас това отрази ли се на хората и на пчелите? Меда произведен от семействата безопасен ли е за хората ?Аз самия съм работил на ядрена централа в Козлодуй и знам добре че не е шега работа...Моля за отговор.

А и хората добре ли са ? -говоря за пострадалите райони.Вече отдавна нищо не се пише по този въпрос в българия.....
 
ankirДата: Четверг, 06.12.2012, 22:35 | Сообщение # 36
Группа: Проверенные
Сообщений: 6
Статус: Offline
Вообще это было еще в 1986 году... Людей оттуда эвакуировали, и в округе никто не живет. Насчет радиоактивности меда информации нет, потому что там никто не обрабатывает поля (в небезопасной зоне). Сейчас об этом вообще никто ничего не говорит. Я занимаюсь пчеловодством только 3 года, поэтому даже в памяти ничего нет. Да и молод я еще тогда был, 9 лет... У меня есть товарищ... тоже пчеловод, так он принимал участие в нейтрализации последствий взрыва, когда встречусь с ним, спрошу.
 
DANДата: Пятница, 14.12.2012, 10:45 | Сообщение # 37
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Преди месец гледах документален филм в нета за последствията от аварията в Чернобил. Беше невероятен. Районът се е превърнал в своеобразен резерват. Развъдили са се вълци, зайци, сърни, пълно е с какво ли не, дори стада с бизони. Блатата и реките са пълни с риба - страхотни екземпляри. По терасите на изоставените жилищни блокове гнездят хищни птици. Но не си мислете, че няма радиация. При всички животни, които изследваха за радиация стойностите им бяха по десеттина пъти над нормата. Аномално развитие обаче не се забелязваше при нито един вид. Нищо не разбирам. Казват, че такива сойности на радиация е смъртоносна за човека.

Добавлено (14.12.2012, 10:45)
---------------------------------------------
Ако искате да го гледате трябва да го потърся и да ви кажа заглавието. Мисля, че беше нещо за вълци и радиация може да го потърсите и вие в замунда.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Четверг, 07.02.2013, 18:20 | Сообщение # 38
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Честит рожден ден на колегата Зарко!!Здраве, щастие и успехи в пчеларството!! up
 
ЗаркоДата: Пятница, 08.02.2013, 13:07 | Сообщение # 39
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Благодаря, благодаря, да ти се връща smile

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчеларите » ДОБРЕ ДОШЛИ! (ДОБРЕ ДОШЛИ!)
  • Страница 3 из 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024