Пятница, 29.03.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчеларите » Алергии
Алергии
DANДата: Четверг, 25.08.2011, 11:31 | Сообщение # 1
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Здравейте! Откривам място на което да споделяме опита си по отношение на предпазните средства, които вземаме за справяне с ужилванията и последиците от тях.

Добавлено (25.08.2011, 11:31)
---------------------------------------------
Във форума до колкото разбрах има и медицинско лице, което също може да ни посъветва професионално за по-доброто справяне с последствията от ужилванията.
Аз лично използвам Гентамицин Н унгвент/за мазане/. Това е комбинация от Гентамицин с Хидрокортизон. Много съм доволен. След обилно намазване мястото въобще не се подува. Но има един проблем, вече спряха да го произвеждат близо от година. Сега си търся негов заместител.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Четверг, 25.08.2011, 16:06 | Сообщение # 2
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Teмата е много добра!!!Искам да споделя преки наблюдения в моята практика и дано да са полезни за всички и да избягват подобни случки доколкото е възможно.
Преди години помолих мой приятел да ми помогне за преместване на кошери с колата си и ремаркето от къщи в друг двор.Вследствие на "доброто " му каране някои от кошерите се разместиха и отвориха-резултата при стоварването на кошерите беше за приятеля ми-ужилване по ръката и по врата(вероятно сънна артерия)-за около 5-10 минути изпадна в шок!!!Повръщане ,разстройство-и накарая не можеше да диша-80 кила човек е! разтоварих кошерите сам и едвам го качих в колата и само навременната помощ на личната ми лекарка след 6-7 инжекции го спаси.Аз също отнесох жилата но без никакво последствие-това е резултата от бързането.Така че подуването и сърбежа са едно а алергичен шок-съвсем друго.
И друг един случай!
Част от кошерите ми са на плоча на втория етаж.Изкачвайки се по стълбата (БЯХ С БУЛО)-видях как една пчела се удари в мрежата на булото и изведнъж усетих страхотна болка в едното око-като от огън или киселина-едвам се добрах до чешмата !!!Вероятно при удара се е отделила миниатюрна капчица отрова в окото ми-тая история съм я казвал няколко пъти на пчелари с дългогодишен опит но никой не ми вярва-представям си ако получи пчеларя и жило какъв ще е резултата.Така че да не се плашат колегите начинаещи пчелари но и да си имат едно наум винаги.
 
DANДата: Четверг, 25.08.2011, 17:23 | Сообщение # 3
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Аз ти вярвам! С течение на времето започнах да разпознавам миризмата на пчелната отрова, която пчелите удряйки се в мрежата на булото ми изпускат. Миризмата има много специфичен остър и кисел аромат. Моите пчели са доста агресивни и усетя ли тази миризма в по-голямо количество гледам да напусна мястото по най-бързия начин, защото тази миризма прави другите пчели още по агресивни и става една .........Наистина, най-вероятно така е станало с катчица в окото. Ако обаче пчела те ужили в окото - никой не може да помогне. Опасна е работата с пчелите. Трябва много да се внимава.
Все пак, ако се подуе някой от ужилване нямаш ли нещо да го намажеш?


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Четверг, 25.08.2011, 18:59 | Сообщение # 4
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Имах преди време алергозани ,урбазон- инжекции -сега нямам нищо -свикнали сме с пчелите не си обръщаме внимание . Подбора на семействата е от значение.Преди време писах в друг форум че злобните ги тровя със сяра-колегата Харалампи не беше много съгласен с мен -но това си е негово мнение.

Всъщност това си е тема от компетенцията на Доктора-там немам думата.Нека той да коментира.....
 
DANДата: Пятница, 26.08.2011, 09:58 | Сообщение # 5
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Ще ви напиша една рецепта за крайни случай. Пиша ви го така, както го преписах от форум или вестник, вече не помня от къде.
При ужилване в областта на шията или устата бързо преодолява отока бавното поглъщане на чаена лъжичка сол намокрена с вода. Това просто средство е спасило много живота.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
drdpopovДата: Пятница, 26.08.2011, 17:28 | Сообщение # 6
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Вариантите за лечение са три.Първи вариант:бърза помощ с кортизон.Той се предлага под различни търговски наименования-урбазон, хидрокортизан,дексаметазон.Всеки пчелар трябва да има на пчелина си 1 ампула и една спринцовка за бърза помощ.Аз ви препоръчвам 1 амп Дексаметазон,той е най-евтин, но е и най-силен.Евтин,защото като му мине срока на годност ,да не съжаляваш като го изхвърляш.Но това е само за по-сериозни случаи.Втори вариант:за обичайни и неопасни ужилвания - достатъчно е хидрокортизон за мазане,но гледайте не е комбиниран с антибиотик.Аз практикувам третия вариант-пия максимум до 2 таблети на денонощие от лекарството Клемастин-успокоява значително сърбежа и може да се спи спокойно.Но има един недостатък,че в малка степен е с приспивателно действие,и затова го предпочитам само вечер.Но на някои не им действа този му ефект.
 
DANДата: Пятница, 26.08.2011, 18:06 | Сообщение # 7
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Здравей докторе! Очаквахме компетентното ти мнение.
В аптечната мрежа като чист вариант на хидрокортизон предлагат унгвент с наименование Латикорт. Може би той ще свърши работа. Според теб по-добре да не е в комбинация с антибиотик.
Дексаметазона в колко милилитра ампули се предлага? Каква е дозата за възрастни и деца? Къде се поставя инжекцията и как, мускулно или подкожно? Може ли да се закупи свободно в аптеката или трябва рецепта?
Ако може малко допълнителна информация ще сме благодарни.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
ЗаркоДата: Воскресенье, 28.08.2011, 00:06 | Сообщение # 8
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Тази пролет имах проблем с алергията на баща ми. Две пчели го ожилиха по врата както си работехме в градината. Буквално за 5-6 мин се слече на земята. Много бързо се научих да слагам инжекция... Бях си подготвил по препоръка на приятел лекар метилпреднизолон (дано правилно го написах). Подейства много бързо. Беше български в едната ампула прахче, в другата разтворител. Сега обаче купих вносен някакъв в едно шишенце е всичко, стиска се и се смесват. Сега заради тази алергия на баща ми ще местя пчелина ама това е друга тема. Инъче приятел ми е казвал срещу подуване 1-2 здрави глъдки ракия. Проблема е да не се продължи с ракията smile

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...

Сообщение отредактировал Зарко - Воскресенье, 28.08.2011, 00:08
 
APITOДата: Воскресенье, 28.08.2011, 22:31 | Сообщение # 9
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Добре е колега че имаш подръка лекари -иначе много лоша работа....
 
drdpopovДата: Понедельник, 29.08.2011, 11:23 | Сообщение # 10
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Под формата на мазило е по-добре да няма антибиотик,защото при ужилване рядко се развива инфекция-имаме чиста алергична реакция.Относно дексаметазон ампули-дозата е до 2 ампули дневно според случая.Лекар може да назначи повече.Ампулата е с течно съдържимо,не трябва да се разтваря.Ампулите са само един вид от 4 мг.може да се прави и на деца.Направо се изтегля и се прави подкожно или мускулно.Може дори и да се изпие ако манипулацията не може да се направи.По принцип се отпуска с рецепта,но ...Пробвай и без рецепта.За спешен случай е необходимо да се направи една инжекция.Обикновено е достатъчно.Същото лекарство в Гърция го има на таблети,което е по-удобно, но за съжаление още не е внесено в България.
 
DANДата: Понедельник, 29.08.2011, 12:49 | Сообщение # 11
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Благодарим докторе!
Трябва да се заредим с лекарства, защото все пак носим отговорност за ужилените хора около пчелина, а те никак не са рядкост. Това което разбрах за дексаметазона е, че една ампула от 4 милилитра може да се инжектира, както на възрастен така и на дете в същата доза. Трицепса на ръката подходящо място за поставяне на инжекцията ли е?


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
drdpopovДата: Понедельник, 29.08.2011, 16:27 | Сообщение # 12
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Ампулата е от 1 милилитър /или 1 кубик както се казва на жаргон/ и съдържа 4 милиграма лекарство.По принцип ръката трябва да се избягва за правене на каквито и да е манипулации.Най-безопасни места са бедрото и седалището.Като се прави подкожно няма никакъв проблем къде се прави.И пак повтарям,че правене на дексаметазон е крайна мярка,само по спешност ,при опасност от тежка алергия и шок.Но да го имате в наличност на място на пчелина,по всяко време е спокойствие.Дано не се налага да се използва.При по-леките случаи препоръчвам другите два варианта.
 
DANДата: Понедельник, 29.08.2011, 17:37 | Сообщение # 13
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
О.К. !
Дано не се налага да се използва дексаметазон. Предполагам, че се съхранява на стайна температура.
А що се отнася до хидрокортизона, него ще си го мажеме почти постоянно. Все има някой ужилен, но нищо нали казват, че пчелната отрова била полезна. biggrin


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!

Сообщение отредактировал DAN - Понедельник, 29.08.2011, 17:44
 
drdpopovДата: Понедельник, 29.08.2011, 18:18 | Сообщение # 14
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Да на стайна температура.
 
ЗаркоДата: Понедельник, 29.08.2011, 20:27 | Сообщение # 15
Болгария. Jambol.
Группа: Проверенные
Сообщений: 206
Статус: Offline
Докторе, на мен в спешната помощ като заведох баща ми казаха, че дексамтазона не бил с бързо действие, животоспасяващ. Този метилпреднизолин бил такъв, веднага действал. Бил по-добър за тежки алергии. И той наистина много бързо вдигна баща ми на крака.

Простаците са толкова много, а куршумите тоооолкова малко...
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчеларите » Алергии
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024