Пятница, 19.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчели » ПЧЕЛИ (НАЧИНИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ)
ПЧЕЛИ
APITOДата: Среда, 04.05.2011, 19:23 | Сообщение # 1
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колеги моля споделете начините които използвате за производство на пчелни майки.Кой според вас е най -сполучливия?
 
APITOДата: Суббота, 18.06.2011, 22:01 | Сообщение # 2
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Ето и изненадата за деня! biggrin Докато си водехме приятен разговор с колега за пчелите нашия решил да се измъкне тихичко.Съответно беше заловен и настанен в нов дом и за награда получи 5 восъчни основи!
Прикрепления: 9858196.jpg (279.9 Kb)
 
drdpopovДата: Вторник, 05.07.2011, 18:18 | Сообщение # 3
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Преди 2 дни видях нов вид пчели-джуджета:сиви на цвят,с големина до 1/3 от големината на нашите пчели,с бяла точка на челото,много бързи при летежа от цвят на цвят,събират прашеца както всички пчели на задните крачета.През този уикенд ако успея ще ги снимам и кача във форума.

Добавлено (05.07.2011, 18:18)
---------------------------------------------
Прочетох нещо в руския сайт по-надолу за т.н. Карпатски пчели.По всичко личи ,че тези които съм видял са такива.Макар че не са описани всичките им белези.Моля за коментар.

 
APITOДата: Среда, 06.07.2011, 18:08 | Сообщение # 4
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Карпатки при нас не съм чувал някой да има но преди години масово се внасяха майки откъде ли не,може и да има нещо останало като порода от онова време.
 
haralampiДата: Среда, 06.07.2011, 21:36 | Сообщение # 5
Болгария. Veliko Tărnovo. Byala Cherkva.
Группа: Проверенные
Сообщений: 70
Статус: Offline
Ооооо внасят се споко бате - дори познавам едни такива biggrin И няколко вида италиянки се внасят,и карника,казказки и .... смятай,че това го знам без дори да съм се интересувал по въпроса,кой знае колко чешита и от къде ли не се внасят майки.

п.п.но не мога да коментирам това,което е видял Попов - какви са що са,дори не мога да предположа,но определено може и да е видял някаква смесица със преобладаващ ген на карпатки,всичко е възможно не знам. smile
 
drdpopovДата: Четверг, 07.07.2011, 10:14 | Сообщение # 6
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Понеже си познавам съседите пчелари,никой няма такава порода.дори и да им подариш няма да вземат-традиционалисти са.вероятно тези пчели са дошли сами и са се заселили скоро в региона.Ще поставя задача и на определени хора да следят за пчели по хралупи в гората,дано да открием някой рояк.
 
APITOДата: Четверг, 07.07.2011, 22:39 | Сообщение # 7
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Докторе ако са карпатки как биха се запазили като раса без да мутират след оплождане с наши търтеи а и не приличат ли на нашите?Да не би да са някой вид земни пчели има такива които приличат на нашите любимци.
 
drdpopovДата: Понедельник, 11.07.2011, 17:54 | Сообщение # 8
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Въобще не са като нашите.Те са малки,изцяло сиви.Имат много характерна бяла точка на челото-вижда се от разстояние.Тази година ги виждам за първи път.Ако са дошли сега от някъде,занапред ще се кръстосват.Утре ще се опитам да ги снимам,но не съм сигурен дали ще ги уловя,че са много бързи,не се застояват много на цвета.



Сообщение отредактировал drdpopov - Понедельник, 11.07.2011, 17:22
 
APITOДата: Понедельник, 11.07.2011, 18:47 | Сообщение # 9
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Докторе качих ти снимката ако има проблеми с качването изпрати ми ги на лични да ги намалим и аз ще ти ги поставя в мнението,опитай с тези линкове,понякога от форума не стават . http://www.picvalley.net/ , http://upload-pictures.info/ .
 
DANДата: Вторник, 12.07.2011, 12:54 | Сообщение # 10
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Според мен е някакъв вид бомбус или нещо подобно въпреки, че наистина много прилича на пчела.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
drdpopovДата: Вторник, 12.07.2011, 17:37 | Сообщение # 11
Болгария. Sandanski.
Группа: Проверенные
Сообщений: 79
Статус: Offline
Идеално си успял в качването на снимката.Като се има предвид че цветето е лавандула,ако сте я виждали, е съвсем дребен цвят. На фона на лавандулата пчелата е голяма колкото едра, но домашна муха.[IMG]http://media.snimka.bg/8986/024227323-big.jpg?r=0[/IMG]

Сообщение отредактировал drdpopov - Среда, 13.07.2011, 11:04
 
volodqДата: Понедельник, 28.11.2011, 10:24 | Сообщение # 12
Болгария. Vraca.
Группа: Проверенные
Сообщений: 3
Статус: Offline
Карпатката си е карника колега и не е по-малка от нашите пчели.Дали някой в България е внесъл някоя бройка ми е интересно,защото съм разговарял с пчелар в Казахстан ,който работеше с карпатка и беше много доволен от добивите, и зимуването в техните сурови условия.Ще ми се да я пробвам тази карпатка как ще се представи в нащите условия.
 
DANДата: Четверг, 08.03.2012, 19:20 | Сообщение # 13
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Иска ми се да обменим опит по отношение на производство на пчелни майки. Ясно е, че трябва да си ги произвеждаме сами по ред причини. Сега е момента да се спрем на някой от вариантите и да се снабдим с необходимия инвентар.
Чел съм за много лесни начини за производство на маточници. Един от тях е зигзагообразно подрязване в долния край на пита, на която има прясно снесени яйца. След това питата се поставя в горния корпус и се изолира от старата майка с ханеманова решетка. По този начин се стимулират пчелите да заложат маточници на някой от изрязаните места. След като се изчака те да бъдат запечатани, маточниците се преместват поединично в нуклеуси за оплождане. Изчекваме момента в който да пронесат и ако преценим, че са редовни ги присъединяваме към семейства на които предварително сме отстранили старите майки.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Суббота, 10.03.2012, 00:39 | Сообщение # 14
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Темата е много интересна и не е много коментирана из форумите(ДА НЕ КАЖА ХИЧ)-всеки си произвежда или разчита на произведените от пчелите майки...или каквато майка падне..Добре е да се обсъди от всички.
 
DANДата: Вторник, 08.05.2012, 15:45 | Сообщение # 15
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Друг начин за производство на маточници е чрез изрязване на една лента от пита с прясно снесени яйца. Лентата е необходимо да е широка поне три килийки. От задната страна килийките се отстраняват с нож непосредствено до пчелната основа. След това си избираме яйце от килийка, която се намира в средната редичка от килийки и изчистваме яйцата заедно с килийките, които са в кръг около тази която сме избрали. Може с нож да изрежем восъчната основа, като в крайна сметка се получава едно квадратче от въсъчна основа на което има изградена една восъчна килийка със снесено яйце в нея. Предварително трябва да си изработим разширително калъпче за тази килийка която сме оставили за маточник. С помоща та това калъпче, с лек натиск и въртеливо движение разширяваме малко килийката като и придаваме начална форма на маточник. Така оформена заготовката се прикрепя на желаното от нас място на рамка и се поставя в семейство отглеждач /с много млади пчели/, като за целта е необходимо да поставим ханеманова решетка за отделяне на майката, на кошера отглеждач от поставените маточници. В един кошер можем да поставим за отглеждане средно до 20-25 маточника за да не натоварваме пчелното семейство.

Добавлено (21.03.2012, 15:25)
---------------------------------------------
Намерих по-подробна информация от нета:
Начини за отглеждане на маточници
Подбраните ларви се подготвят за изкуствено отглеждане на майки по два основни начина – без и със пренасяне на ларвите. Без пренасяне на ларвите. Този начин е по-лесен за пчеларите . с малък технически опит. Подходящ е за малките пчелини.
Питите, в които са еднодневните ларви, се подготвят по няколко начина.
Подрязване на пити с млади ларви. С остър нож се прави дъговиден или зигзаговиден прорез попитата в участъка под килийките с току-що излюпени ларви. Под прореза се осигурява място за изграждане на маточниците (изрязва се част от питата, широка 4-6cm). Стените на килийките на най-подходящите ларви се намаляват наполовина. Оставят се ларви във всяка втора или трета килийка. Унищожават се всички ларви на втория ред и на долните 2-3 реда от обратната страна на прореза. Подготвената по този начин пита се поставя в средата на предварително подготвено семейство отглеждач.
Изрязване на ивица с ларви. Начинът е подходящ за по-големи пчелини. Питата с младите еднодневни ларви се нарязва на ивици, широки 15-20mm така, че всяка ивица да има запазен ред килийки с ларви. Килийките с най-подходящите ларви се скъсяват наполовина, а ларвите в съседните 1-2 килийки се унищожават. Отворът на килийките с подбрани ларви внимателно се разширява със специален шаблон. Така подготвените ивици се залепват от обратната страна в отвесно положение върху летвички с размерите на маточната рамка. На маточната рамка се поставят 2-3 летвички през 6-7cm. Заредената по този начин маточна рамка се поставя в гнездото на семейството отглеждач и се следи за приемането на ларвите и за изхранването им.
Изрязване на отделни килийки. Този начин е своеобразно продължение на описания. Подготвената ивица с ларви се нарязва на отделни късчета (килийки). Отделните килийки с подходящи ларви се залепват от обратната, страна на дървени трупчета или ламаринки. Трупчетата, респ. ламаринките, се монтират на лет-вичката, като на всяка летвичка се поставят по 10 килийки. Подготвените по този начин летвички (не повече от 3) се закрепват за маточната рамка и се поставят в семейството отглеждач за изхранване.

Добавлено (08.05.2012, 15:45)
---------------------------------------------
Здравейте колеги!
Как си произвеждате маточниците?


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчели » ПЧЕЛИ (НАЧИНИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ)
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024