Четверг, 25.04.2024
НА ПЧЕЛЬНИКЕ
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Модератор форума: APITO  
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчели » Търтовъчност на пчелните семейства (Начини за справяне)
Търтовъчност на пчелните семейства
APITOДата: Вторник, 29.05.2012, 02:33 | Сообщение # 1
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Колеги зачетох се в един друг форум по пчеларство за този проблем и ми стана интересно че в крайна сметка след доста изчетени страници не стигнах до обективно решение. sad Вие как се справяте с този проблем ако възникне?Освен изтръскването на пчелите далеч от пчелина друго по-рационално решение не намерих.... biggrin Моля за коментари.
 
DANДата: Вторник, 29.05.2012, 09:50 | Сообщение # 2
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
И аз ги изтръсквам от питите на едно платнище пред кошера и махам съндъка за да не се връщат в него. Те се разпиляват по другите кошери. Последния път когато го направих забелязах, че голяма част от пчелите останаха върху платнището и там загинаха за няколко часа. Не знам какво им стана. Може би слънцето ги е прегряло, защото беше много горещо. Предполагам, че съм позакъснял с акцията и всички пчели са били към края на живота си.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
kostadinstoyanovДата: Вторник, 29.05.2012, 22:42 | Сообщение # 3
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Мисля, че точно това е смисъла на изтърсването. Пчелите работнички, започвайки да снасят яйца , загубват способността да летят.
 
DANДата: Среда, 30.05.2012, 10:23 | Сообщение # 4
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Е да, ама не всички работнички са започнали да снасят. Те си избират няколко и започват да ги хранят обилно за да развият способността да снасят. Тези пчели които измряха на платнището бяха много /около 4 пълни шепи/.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
kostadinstoyanovДата: Среда, 30.05.2012, 22:27 | Сообщение # 5
Болгария. Dobrich.
Группа: Проверенные
Сообщений: 43
Статус: Offline
Снасяне на яйца от пчела работничка не е в резултат на "обилно хранене", а е предизвикано от консумацията на храна, предвидена за изхранването на ларви (пчелно млечице). Това става при липса на открито пило.
А за измирането на пчели по платнището причината сигурно е друга.
 
DANДата: Четверг, 31.05.2012, 09:49 | Сообщение # 6
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Напълно съм съгласен с теб. И аз говорех за същото само, че без да уточнявам в подробности.

Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
APITOДата: Четверг, 31.05.2012, 23:00 | Сообщение # 7
Болгария. Plovdiv.
Группа: Модераторы
Сообщений: 457
Статус: Offline
Може би смятат снасящите търтовки за нещо като майки и за това остават при тях и аз съм забелязвал подобно нещо.Изтръскването и разформироването на търтовката несъмнено е най -практичното решение но за някои от колегите които на всяка цена са решили да изправят търтовката на крака ще споделя от личен опит.В активния период когато има поддържаща паша се отнемат всичките пити на търтовката(умишлено не пиша семейството понеже не е пълноценно и не е такова ) и се оставят на гол плодник за 4-5 дни и се следи да не пуснат далачета по възглавничната рамка, след което може да се пусне оплодена майка даже и без клетка,приемането е сигурно но след ден -два трябва да се придадат пити с запечатано пило,По същия начин може да се придаде и отводка с майка като питите с майката се поставят в далечния край от входа на кошера и се изолират с неплътна преградна дъска ,може да се постави и вестник помежду им .Миризмата не е необходимо да се уеднаквява -търтовките се предават без бой wink biggrin
 
DANДата: Пятница, 01.06.2012, 10:17 | Сообщение # 8
Болгария. Ruse.
Группа: Проверенные
Сообщений: 266
Статус: Offline
Това е уникално! Не съм срещал такъв метод. Дано да работи. Аз съм съботно-неделен пчелар и не мога да го изпълня, но е много интересен наистина.
Това, което знам аз е следното:
Изтръскват се пчелите от търтовката пред кошера. Подменяме съндъка с друг в който поставяме нови рамки, запечатано пило и майка в клетка. Пчелите, които сме изтръскали започват да се връщат, но вече ситуацията е друга. Те усещат присъствието на майката и не допускат да се върнат в кошера предишните търтовки. Търтовките и без това им е почти невъзможно след изтръскване да се приберат в кошера, но накоя може и да се опита да пропълзи до прелката от където вече ще я върнат.


Трябва да се учим на пчеларство предимно от пчелите, а не от пчеларите!
 
Форум » ФОРУМ Пчелар БЪЛГАРИЯ » Пчели » Търтовъчност на пчелните семейства (Начини за справяне)
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:



Free counters!
Проверка тИЦ и PR
Verification: 4238634e5a51a6dc
Copyright MyCorp © 2024